Αρχείο των παλιών Φόρουμ

Έχει χυθεί πολύ ηλεκτρονικό μελάνι τα τελευταία χρόνια σε αυτό το φόρουμ, γι'αυτό φροντίσαμε να το κρατήσουμε διαθέσιμο για ανάγνωση και αντιγραφή. Εδώ θα βρείτε παλιότερες συζητήσεις από την αρχή του φόρουμ (Μάιος 2012) μέχρι και τον Φεβρουάριο του 2015. Όταν τελειώσετε, ελάτε στα Boards για τα νεότερα για το League of Legends.

ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΊΤΕ ΤΑ BOARDS

Duo bot: Hard or not.

123
Comment below rating threshold, click here to show it.

Lizeron

Recruiter

02-01-2015

Από όλα τα lanes, το bot lane είναι το μόνο στο οποίο η συνεργασία δύο παικτών είναι απαραίτητη. Είναι όμως κάτι που ενώ σαν support περισσότερο λιγότερο μπορώ να πετύχω με οποιοδήποτε adc (εκτός αν τρολλάρει), δεν μπορώ να το πετύχω παίζοντας ο ίδιος adc.

Θα ήθελα οπουδήποτε είδος tip όσον αφορά συνεργασία ανάμεσα στα adc και τα support. Καταλήγω να μην μπορώ να παίξω με τα support μου. Παίζω κυρίως defencive με occassional pokes αλλά τα περισσότερα support κάνουν πράγματα όπως να πηγαίνουν full offencive ή να κάθονται πάντα πίσω μου. Έχω ξεκινήσει να πιστεύω πως απλά τα δεδομένα στο league έχουν αλλάξει και πως εγώ απλά έχω μείνει πίσω.

Το χειρότερο είναι πως επειδή δεν μπορώ να παίξω μαζί με το support μου, έχω κάποιον από αυτούς τους κλασσικούς που φεύγουν και κάνουν roam στο mid lane, αφήνοντας με μόνο μου και χωρίς να μπορώ να φαρμάρω. Γενικά, μου είναι πρακτικά αδύνατο να φαρμάρω όταν είμαι solo στο lane, οπότε από εκεί που περίμενα να το γυρίσουμε στα teamfights, απλά μένω με ανύπαρκτο cs. Και όλα χειροτερεύουν όταν το υπόλοιπο team βρίζει και κατηγορεί εμένα, γιατί τότε τα χάνω.

Σαν support συμβαδίζετε με τα νερά του adc ή ακολουθείτε μια συγκεκριμένη συνταγή για την επιτυχία?

Saramanda Natsu

Senior Member

02-01-2015

εγω οταν παιζω supp αναλογα.. πχ αν εχω Janna και δω οτι το adc μου παιζει παθητικα δεν θα παιξω offensive.. αλλα αν εχω annie/velkoz/blitz/thresh η κατι τετοιο αντιστοιχο τοτε θα παιξω full aggresive..Αν θελει το adc μου, ας παρει το kill, αν οχι.. θα εχει free farm τουλαχιστον! αρκει να μην ειναι μπακαλιαρος και απλα χασουμε το lane

Achates NamiXxX

Member

02-01-2015

To full offesive σу suport (υποθετω gameplay παντα) ειναι ενα risky gameplay με στοχο το dominate στο lane . Αν το suport σου ξερει το "πλεωνεκτιμα που ισος να εχετε early game δεν ειναι κακο ,αν ομως απλα παιζει ετσι ανεξαρτητα το lane τοτε...

Το defensive suport (gameplay panta) ειναι πιο ευκολο για το adc να farmarei ομως την ιδια στιγμη φυσικα και για το enemy (αναλογα με ποσο defensive μιλαμε αλλο ολοι την ωρα κατω απο το turret & αλλο safe pokes και να "κραταει" τα utility spells για περιπτωση αναγκης).Το βασικο θετικο ειναι το γεγονος οτι αν το adc κανει σωστο freeze lane δινει στον jugler την δυνατοτητα για early gank,το αρνητικο απο την αλλη οτι το αντιπαλο suport εχει το πεδιο ελευθερο . Δυστηχος ο jugler για καποιο λογο εινια ανηπαρκος στο bot σε γενικες γραμμες(δεν ξερω γιατι αλλα gank bot στα games μου βλεπω σπανια).

Παράθεση:
Σαν support συμβαδίζετε με τα νερά του adc ή ακολουθείτε μια συγκεκριμένη συνταγή για την επιτυχία?

Γενικα οχι η διαφορα σε skills ειναι τεραστια απο παικτη σε παικτη .
Με Nami agreesive αν εχω early game dmg καλο(jinx/cait/ez) & ENEMY suport χωρις πολυ ευκολο enggage(leona/καποιες φορες thresh /blitz αν εχει πεδιο ελευθερο)
soraka sustain πολυ πιο passive .
Lulu αν και παω πιο safe poke παλι γενικα agressive.

Το βασικο αρνητικο ειναι το ο βαθμος εμπειριας του ADC που εχω και οχι παντα τα picks. Εχω δει jinx(που εινια ενα pick με το οπποιο συνδιαζομαι πολυ καλα ) να κανει απλα "izi carry" ανεξαρτητα το enemy lane η ακριβος το αντιθετο . Αν ξερω οτι το adc με το οποιο παιζω ειναι απλα low(πρεπει να το μαντεπσω) τοτε σιγουρα παω passive ,αλιος ισχυουν τα απο πανω.

Πιστευω οτι γενικα το bot lane σε solo quee ειναι απλα οτι χειροτερο .

Για τον main suport επειδη μπορει να εχει ενα adc και να πρεπει επι 10-15 λεπτα να ειναι afk στο lane (αν εχεις adc με 25 cs ενω το αντιπαλο 60 ) και να περιμενει το mid game για να βγαλει καποιο play.

Για το ADC ισχυει ακριβος το ιδιο ενα fail suport εναντια σε ενα suport που θα σε εχει συνεχεια στο poke .

duo quee με το 1 death το team σου κατηγορει (παντα) το γεγονος οτι εισε pre (gg premaders op/wp premaders /feed more/etc) ανεξαρτητα τις συνθηκες με τις οποιες εεγινε(gank /outplay)

Strumfojeth

Senior Member

02-01-2015

Παράθεση:
Lizeron:

Κανονικά πρέπει να γίνεται το πρώτο, αλλά επειδή μιλάμε για solo queue αυτό είναι αδύνατο στα περισσότερα παιχνίδια. Άρα, πάμε στο δεύτερο :

Tanky support, playing def early.

Απο εκεί κι έπειτα αν είσαι adc πρέπει να ρωτήσεις το support σου πως παίζει ... αν πήρε leona, μάλλον θα πάει για "all in" απο νωρίς και θα πρέπει να ακολουθήσεις, αν πήρε thresh μάλλον θα χάσετε αν εσύ θέλεις να παίξεις defensively και αυτός προσπαθεί συνέχεια για hooks τα οποία εσύ δεν θέλεις (ομοίως με blitzcrank), αν έχει malphite και κάνει engages pre-6 κάλυψέ τον μπας και γλυτώσε και πες του να μην το ξανακανει κτλ κτλ ...

Μίλα με το support σου ... αν καταλαβαίνει τι κάνει, αν δέχεται συμβουλές, αν του αρέσει να παίζει support και αν θέλει και να νικήσει, τότε θα συνεννοηθείτε ... στις περισσότερες περιπτώσεις πάντως ένα απο τα τέσσερα αυτά δεν ισχύει οπότε πάει η συνεργασία - και το lane - περίπατο μιας και τότε κερδίζει το adc το οποίο έχει συνηθίσει να παίζει επιθετικά.

Insomnia79

Senior Member

02-02-2015

Βασικα εγω θα προτεινα τα εξης.
1ο ) Το χρήμα παίζει μεγάλο ρόλο στα ADC . Πρέπει να έχεις καλο last hit ώστε να μην μείνεις πίσω από το αντίπαλο adc σε Weapons.
2o ) Tο Αdc δεν είναι ράμπο , οπότε μείνε πίσω από το support σου ότι και να γίνει
3ο ) Μάθε να κάνεις freeze το lane σου , έτσι θα αποφύγεις gank από τον αντίπαλο αλλά και θα δώσεις την δυνατότητα στον δικό σου jungle να κάνει
4ο ) Δεν πρέπει να πεθάνεις .Όχι ότι θα χαλάσει ο κόσμος αν γίνει , απλά θα μείνεις πίσω σε χρήμα Αυτός που δεν σε νοιάζει αν πεθάνει είναι το supp .
5o ) Πρέπει να είσαι κοντά στο supp ώστε να μην χάσεις ένα καλό poke η ένα kill στον αντίπαλο. Οπότε θέλει να βελτιώσεις τα mechanics σου και στο φαρμ αλλά και στο poke. ( Συμβουλή που μου έδωσε ένα πολύ καλό supp ,)
6) Ποτέ μη ρίχνεις skill στα minion ,θα την χρειαστείς για τον αντίπαλο . Πρέπει όταν θα έρθει να σου κανει dmg να εισαι έτοιμος.
7 ) Μην σημαδεύεις το αντίπαλο supp . Να έχεις σαν στόχο το αντίπαλο adc.
8 ) Παίζεις supp οπότε ξέρεις , wards οπωσδήποτε . Αν εισαι μόνος στο lane και η ομάδα δεν έχει πρόβλημα τότε μείνε κοντά στον πύργο γιατί μάλλον ετοιμάζουν gank
9 ) Έμεινες με λίγο hp κάνε b. Αν μείνεις εκεί να υπερασπιστείς τον πύργο απλά είσαι εύκολο kill. Ο πύργος θα πέσει
10 ) Μάθε τη dmg έχεις και τι μπορείς να κάνεις με αυτή. Μάθε καλά το range που έχεις και γενικά πρέπει να αποφασίσεις με πόσα διαφορετικά adc θέλεις να παίξεις. Υπάρχουν "εύκολα " και " δύσκολα " . Για αρχη θα σου πρότεινα ένα Ad με ευκολία στο να ξεφεύγεις από τον αντίπαλο. Corki η Tristana πιστεύω είναι καλά για αρχή .
11) Αν εσύ λες στο Chat πχ. enemy jungle bot η ss κτλ , θα δεις διαφορετική συμπεριφορα από το supp σου.
12 ) Τελευταίο αφήνω το position το οποίο είναι το πιο σημαντικό . Αν μπορείς να εισαι 2 δεύτερα πίσω από ένα tf είναι ότι καλύτερο . Πρέπει να είσαι πάντα τελευταίος. Χτύπα τον πιο κοντινό ακόμα και αν είναι το αντίπαλο Tank.
Νεκρός δεν χρησιμεύεις πουθενά . Μείνε ζωντανός .

εν κατακλείδι αν κάνεις όλα τα παραπάνω το duo bot είναι εύκολο.

Mikros Grigoris

Senior Wrenchman

02-02-2015

Μάθε τα πλεονεκτήματα του χαρακτήρα που παίζεις και εκμεταλλεύσου τα.

Πχ Κέιτλιν: Τεράστιο range. Στο laning phase θα πρέπει με κάθε ευκαιρία να κτυπάς τον αντίπαλο όταν πάει να σκοτώσει ένα creep. Επίσης μετα απο ένα δικό σου κτύπημα τα creeps των αντιπάλων θα σου επιτεθούν μέχρι να σταματήσεις να επιτήθεσε και να απομακρυνθείς.

Όλοι οι χαρακτήρες έχουν τα πλεονεκτήματα τους και τα ελατωματα τους. Εσύ θέλεις να αποφευγεις να μπένεις σε καταστάσεις που ο χαρακτήρας σου δεν έχει την δυνατοτητα να ξεφυγει, όπως επισης να εκμεταλλευτεις στο έπακρο τα πλεονεκτηματα.

Τωρα όσον αναφορα τη συνεργασια μεταξύ support και marksman, πολλοι pro-players λένε ότι ο ρόλος του support είναι σημαντικός και καθοδηγητηκος στη κάτω λωρίδα.Πολλές φορεςη μαχη θα κρυθεί όχι απο τη ζημια αλλά απο το πόσο έξυπνα θα χρησιμοποιείσουν τα cooldowns τα support.

Εσυ ως adc θές να φαρμάρεις όσο το πιο δυνατό περισσοτερο και αν είναι δυνατον να κάνεις και poke αν έχεις χαρακτήρες όπως Κέιτ, Τζινξ κτλ. Αναλόγως το support και τις κινήσεις του, πράξε και εσύ αναλόγως.

Πέρα απο αυτά θα ήταν καλό να ψάξεις/ρωτήσεις συγκεκριμένες λεπτομέριες για συγκεκριμένα ζευγάρια ηρώων επειδή κάθε ζευγάρι διαφέρει.

deadly blade

Senior Member

02-02-2015

Παράθεση:
Insomnia79:
7 ) Μην σημαδεύεις το αντίπαλο supp . Να έχεις σαν στόχο το αντίπαλο adc.

Αυτό δεν ισχύει πάντα! Πολλές φορές συμφέρει να σκοτώσεις πρώτα το support και μετά το adc, αλλά αυτό εξαρτάται κυρίως από ποιόν ήρωα έχει το αντίπαλο support. Braum, leona, thresh, blitz και γενικά supp που είναι tanky/all in φυσικά και δεν τα focusareis γιατί αν μείνουν μόνα τους δεν μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα. Αντίθετα supports όπως lulu, janna, soraka, sona κτλ είναι προτιμότερα να τα focusareis πρώτα γιατί: 1) πεθαίνουν πολύ πιο γρήγορα από το adc και 2) το adc μετά δεν θα έχει heals/shields για να τα βγάλει 2v1. Το μεγαλύτερο λάθος από τους αντιπάλους μου που βλέπω όταν παίζω soraka είναι πως focusaroun το carry μου και έτσι εγώ μπορώ να του healarw κάθε 3 δεύτερα μηδενίζοντας σχεδόν ότι ζημιά του κάνουν, όσο αυτό βγάζει από τη μέση τον 1 αντίπαλο. Όσες φορές πήγαν πρώτα για εμένα και κατάφεραν να με σκοτώσουν το carry μου ή αναγκάζεται να κάνει b ή πεθαίνει και αυτό! Γενικά είναι καλύτερο να εξαφανίσεις το supp μέσα σε μερικά δεύτερα, παρά να το αφήνεις να μειώνει τη ζημιά που κάνεις και να κρατήσει η μάχη περισσότερο

Insomnia79

Senior Member

02-02-2015

Παράθεση:
deadly blade:
Αυτό δεν ισχύει πάντα! Πολλές φορές συμφέρει να σκοτώσεις πρώτα το support και μετά το adc, αλλά αυτό εξαρτάται κυρίως από ποιόν ήρωα έχει το αντίπαλο support. Braum, leona, thresh, blitz και γενικά supp που είναι tanky/all in φυσικά και δεν τα focusareis γιατί αν μείνουν μόνα τους δεν μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα. Αντίθετα supports όπως lulu, janna, soraka, sona κτλ είναι προτιμότερα να τα focusareis πρώτα γιατί: 1) πεθαίνουν πολύ πιο γρήγορα από το adc και 2) το adc μετά δεν θα έχει heals/shields για να τα βγάλει 2v1. Το μεγαλύτερο λάθος από τους αντιπάλους μου που βλέπω όταν παίζω soraka είναι πως focusaroun το carry μου και έτσι εγώ μπορώ να του healarw κάθε 3 δεύτερα μηδενίζοντας σχεδόν ότι ζημιά του κάνουν, όσο αυτό βγάζει από τη μέση τον 1 αντίπαλο. Όσες φορές πήγαν πρώτα για εμένα και κατάφεραν να με σκοτώσουν το carry μου ή αναγκάζεται να κάνει b ή πεθαίνει και αυτό! Γενικά είναι καλύτερο να εξαφανίσεις το supp μέσα σε μερικά δεύτερα, παρά να το αφήνεις να μειώνει τη ζημιά που κάνεις και να κρατήσει η μάχη περισσότερο

Μια "καλή" Soraca δεν πεφτει με τπτ. Αντίθετα το αντιπαλο ADC αν "φαει" ένα καλο poke θα το σκεφτει πολύ να ξανακάνει κίνηση προς τα εσένα. Επισης η Soraca δεν εχει το dmg του ADC οπότε για μένα καλύτερα να έχω στόχο το AD παρά το Support.

deadly blade

Senior Member

02-02-2015

Παράθεση:
Insomnia79:
Μια "καλή" Soraca δεν πεφτει με τπτ. Αντίθετα το αντιπαλο ADC αν "φαει" ένα καλο poke θα το σκεφτει πολύ να ξανακάνει κίνηση προς τα εσένα. Επισης η Soraca δεν εχει το dmg του ADC οπότε για μένα καλύτερα να έχω στόχο το AD παρά το Support.

Όσο καλή και να είναι η soraka/janna/sona κτλ, escape tools δεν έχει πέρα από το flash, οπότε άμα γίνει focus σε αυτήν δύσκολα θα ξεφύγει!
Επίσης και "καλό" poke να φάει το ADC, αν το support του έχει shield ή heal μια χαρά μπορεί να κάνει ξανά κίνηση εφόσον είτε θα απορροφήσει το damage η ασπίδα είτε θα γεμίσει μετά από λίγο ξανά τη ζωή του.

Saramanda Natsu

Senior Member

02-02-2015

Παράθεση:
Insomnia79:

η τωρινη soraka δε μπορει να κανει heal τον εαυτο της παρα μονο με το starfall το οποιο δεινει παρα πολυ λιγο health..

123