Αρχείο των παλιών Φόρουμ

Έχει χυθεί πολύ ηλεκτρονικό μελάνι τα τελευταία χρόνια σε αυτό το φόρουμ, γι'αυτό φροντίσαμε να το κρατήσουμε διαθέσιμο για ανάγνωση και αντιγραφή. Εδώ θα βρείτε παλιότερες συζητήσεις από την αρχή του φόρουμ (Μάιος 2012) μέχρι και τον Φεβρουάριο του 2015. Όταν τελειώσετε, ελάτε στα Boards για τα νεότερα για το League of Legends.

ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΊΤΕ ΤΑ BOARDS

Αναβάθμιση

1
Comment below rating threshold, click here to show it.

Jimispro98

Senior Member

01-09-2015

Guys, είχα αγοράσει μια κάρτα γραφικών την sapphire HD 7770 με 100 Ευρώ από το πλαίσιο αλλά δεν ήταν συμβατή με τον υπολογιστή μου μιας και έχω DDr2 σύστημα και όχι ddr3. Ε λοιπόν ένα ίντερνετ καφέ εδώ κοντά λοιπόν πουλάει τις παλιές του μητρικές δώρο με την cpu και 4Gb Ram 70 Ευρώ και είναι τα εξής: Asus P5K / Asus p5Qc και ο επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo 3GHz. Καταρχάς θα είναι συμβατά με την κάρτα γραφικών μου ? και θα μπορώ να παίξω διάφορα παιχνίδια καλά ? Αυτά από εμένα!
Edit: η οθόνη μου πάει μέχρι 1280χ1024

Melcalaniye

Senior Member

01-09-2015

Πρώτα από όλα, γράψε μας και τι έχεις ήδη... Από εκεί και πέρα, πρώτη φορά ακούω ότι η μνήμη σε κάρτα γραφικών δεν είναι συμβατή. Το μόνο πρόβλημα συμβατότητας GPU με Motherboard ήταν αν η κάρτα ήταν AGP ή PCi-E...

Από εκεί και πέρα, πριν κάνω την αναβάθμιση στο δικό μου PC είχα την Asus P5N-D που είναι, πάνω κάτω, στα ίδια με την P5K (με την P5K να έχει καλύτερες κριτικές) και ήμουν υπερ-ευχαριστημένος. Απλά περιμένω να μας πεις και τι έχεις ήδη γιατί και το chipset των Motherboard αυτών είναι αρκετά παλιό σε σχέση με τα υπάρχοντα...

Jimispro98

Senior Member

01-09-2015

Παράθεση:
melcalaniye:
πρώτα από όλα, γράψε μας και τι έχεις ήδη... από εκεί και πέρα, πρώτη φορά ακούω ότι η μνήμη σε κάρτα γραφικών δεν είναι συμβατή. το μόνο πρόβλημα συμβατότητας gpu με motherboard ήταν αν η κάρτα ήταν agp ή pci-e...

από εκεί και πέρα, πριν κάνω την αναβάθμιση στο δικό μου pc είχα την asus p5n-d που είναι, πάνω κάτω, στα ίδια με την p5k (με την p5k να έχει καλύτερες κριτικές) και ήμουν υπερ-ευχαριστημένος. απλά περιμένω να μας πεις και τι έχεις ήδη γιατί και το chipset των motherboard αυτών είναι αρκετά παλιό σε σχέση με τα υπάρχοντα...

δεν ειπα οτι δεν ειναι συμβατη η μνημη αλλα ρωταω αν ειναι συμβατη η καρτα γραφικων 87110 και μαλλον θα τα βγαλω ολα απο το παλιο πσ αν παρω αυτη την προσφορα.

system.jpg

nFin1ty

Senior Member

01-09-2015

Παράθεση:
jimispro98:
Guys, είχα αγοράσει μια κάρτα γραφικών την sapphire HD 7770 με 100 Ευρώ από το πλαίσιο αλλά δεν ήταν συμβατή με τον υπολογιστή μου μιας και έχω DDr2 σύστημα και όχι ddr3.

Δεν ισχύει αυτό. Ή παίζει πρόβλημα με το τροφοδοτικό σου ή ήθελε BIOS Update η μητρική σου.

Jimispro98

Senior Member

01-09-2015

Παράθεση:
nFin1ty:
Δεν ισχύει αυτό. Ή παίζει πρόβλημα με το τροφοδοτικό σου ή ήθελε BIOS Update η μητρική σου.

Η μητρικη ηταν Gygabyte Rip η καϊμενη καηκε και ειχα αλλαξει τροφοδοτικο 550W το οποιο ηταν Turbo-X και ηταν αυτο που εκαψε την μητρικη.

nFin1ty

Senior Member

01-09-2015

Παράθεση:
jimispro98:
Η μητρικη ηταν Gygabyte Rip η καϊμενη καηκε και ειχα αλλαξει τροφοδοτικο 550W το οποιο ηταν Turbo-X και ηταν αυτο που εκαψε την μητρικη.

Δεν καίνε μητρικές τα Turbo-X, φήμες είναι αυτά! Ευτυχώς που δεν σου έκαψε και την κάρτα.

Insomnia79

Senior Member

01-09-2015

Παράθεση:
jimispro98:
Guys, είχα αγοράσει μια κάρτα γραφικών την sapphire HD 7770 με 100 Ευρώ από το πλαίσιο αλλά δεν ήταν συμβατή με τον υπολογιστή μου μιας και έχω DDr2 σύστημα και όχι ddr3. Ε λοιπόν ένα ίντερνετ καφέ εδώ κοντά λοιπόν πουλάει τις παλιές του μητρικές δώρο με την cpu και 4Gb Ram 70 Ευρώ και είναι τα εξής: Asus P5K / Asus p5Qc και ο επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo 3GHz. Καταρχάς θα είναι συμβατά με την κάρτα γραφικών μου ? και θα μπορώ να παίξω διάφορα παιχνίδια καλά ? Αυτά από εμένα!
Edit: η οθόνη μου πάει μέχρι 1280χ1024

Η 7770 ειναι PCI Express 3.0 x16 οποτε δεν εχεις προβλημα αν αγορασεις τα πραγματα . 70 ευρω ειναι καλη τιμη για cpu+μητρικη+μνημη μειονεκτημα η εγγυηση. Συμβουλη να αγορασεις μια μνημη Elixir 4gb 1600mhz μιας και το συγκεκριμενο board ειναι υπερβολικα δυσκολο να βρεις συμβατη μνημη.

Jimispro98

Senior Member

01-09-2015

Παράθεση:
Insomnia79:
Η 7770 ειναι PCI Express 3.0 x16 οποτε δεν εχεις προβλημα αν αγορασεις τα πραγματα . 70 ευρω ειναι καλη τιμη για cpu+μητρικη+μνημη μειονεκτημα η εγγυηση. Συμβουλη να αγορασεις μια μνημη Elixir 4gb 1600mhz μιας και το συγκεκριμενο board ειναι υπερβολικα δυσκολο να βρεις συμβατη μνημη.

Okayy Ty για την απάντηση.

1