Αρχείο των παλιών Φόρουμ

Έχει χυθεί πολύ ηλεκτρονικό μελάνι τα τελευταία χρόνια σε αυτό το φόρουμ, γι'αυτό φροντίσαμε να το κρατήσουμε διαθέσιμο για ανάγνωση και αντιγραφή. Εδώ θα βρείτε παλιότερες συζητήσεις από την αρχή του φόρουμ (Μάιος 2012) μέχρι και τον Φεβρουάριο του 2015. Όταν τελειώσετε, ελάτε στα Boards για τα νεότερα για το League of Legends.

ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΊΤΕ ΤΑ BOARDS

Για όσους λενε ασχημα λογια γιατ την Riot ;)

123
Comment below rating threshold, click here to show it.

Melcalaniye

Senior Member

01-06-2015

Παράθεση:
strumfomelenios:
Λέει ο Lyte ότι αν τα πράγματα που θα πάρει κάποιος βγούν σαν ένα στυλ Achievements, τότε ο άλλος θα κάνει τα απαραίτητα games/stuff για πάρει την ανταμοιβή και μετά πίσω στην σαβούρα. Ε, απλά τα rewards για την καλή συμπεριφορά θα είναι στο λογαριασμό σου μόνο όσο κρατάς την συμπεριφορά που στα έδωσαν. Simple as that. Είναι μεν πιο δύσκολο στην υλοποιήση, αλλά σαφώς πιο μακροπρόθεσμα αποτελεσματικό. Όπως και 8α πρέπει να είναι.

Είναι επειδή ο Lyte έχει δει στα πειράματά του ότι με τα rewards που δίνουν στο Gold+ rank κάθε season, ότι οι παίχτες πάνε Gold για να πάρουν τα rewards και μετά ξαναπέφτουν Bronze 5...

Lyte, ξύπνα αγόρι μου... Δε βρέχει, σε φτύνουν!! Αλλά τι περιμένεις από κάποιον που προτιμάει να κάνει ανακοινώσεις στο reddit αντί για το επίσημο site/forum της εταιρίας...;

Strumfojeth

Senior Member

01-06-2015

Παράθεση:
strumfomelenios:
Δεν υπάρχει κάτι πιο απλό από το εξής. Ο άνθρωπος, ανάμεσα στα άλλα, είναι ζώο συνήθειας και απληστίας. Εαν θέλεις να αλλάξεις τις συνήθειες κάποιου, αυτό χρειάζεται αυτό που χρειάζεται είναι να του προσφέρεις μια νέα συνήθεια που να είναι πιο επικερδής από την παλιά. (Βέβαια είναι γνωστό τοις πάσι ότι δύο συνήθειες δεν μπορεί κανείς να τις αλλάξει. Το τσιγάρο και το ποτό και τα γλυκά ... Οπότε, έπρεπε να πω ότι τρεις είναι οι συνήθειες που δεν μπορεί κανείς να αλλάξει, το ποτό, το τσιγάρο, και τα γλυκά και να ψηφίζουμε τα ίδια και τα ίδια κόμματα ... ... Δεν συνεχίζω ... απλά κλείνω την παρένθεση και απλά αγνοείστε την). Αλλά η συνήθεις είναι κάτι που πρέπει να κάνεις επαναλαμβανόμενα, ώστε σε κάποιο επίπεδο να αυτοματοποιήσεις την αντίδραση του&της οργανισμού/συμπεριφοράς σου.

"Our chief weapon is surprize ... suprize and fear ! eehh ... are two weapons "
https://www.youtube.com/watch?v=vt0Y39eMvpI

κτλ κτλ κτλ

Παράθεση:
strumfomelenios:

Τώρα, καλός ή κακως, ο χαρακτήρας των gamers είναι σαφώς μαθημένος στο "cheese and level up", και τα βιώματα που κουβαλά από το περιβάλλον του. Το πρόβλημα του "τοξικού" χαρακτήρα δεν λύνεται με ένα "δώρο έκπληξη" όταν εκπληρώσεις κάποιες "μυστηριώδεις προϋποθέσεις". Μην γελιώμαστε, η κλασσική αντίδραση ενός ανθρώπου στο "άγνωστο" είναι να απομακρυνθεί από αυτό. Είναι ένα αρκετά μεγάλο ρίσκο να ποντάρει ο Lyte στο ότι η απληστία των gamers θα υπερκεράσει την απομάκρυνση από κάτι που δεν είναι ξεκάθαρο αν θα είναι ευνοϊκό και προπάντων αρκετό για τον παίκτη.

ρίσκο δεν το λες ... πιο κοντά στο δούλεμα έρχεται γιατί αυτά που γράφεις είναι αδιανόητο να μην τα γνωρίζει (και είναι σωστά παρεμπιπτόντως )

Παράθεση:
strumfomelenios:

Λέει ο Lyte ότι αν τα πράγματα που θα πάρει κάποιος βγούν σαν ένα στυλ Achievements, τότε ο άλλος θα κάνει τα απαραίτητα games/stuff για πάρει την ανταμοιβή και μετά πίσω στην σαβούρα. Ε, απλά τα rewards για την καλή συμπεριφορά θα είναι στο λογαριασμό σου μόνο όσο κρατάς την συμπεριφορά που στα έδωσαν. Simple as that. Είναι μεν πιο δύσκολο στην υλοποιήση, αλλά σαφώς πιο μακροπρόθεσμα αποτελεσματικό. Όπως και 8α πρέπει να είναι.

Dmn cdng

Σιγά το δύσκολο, με το honor system ακριβώς αυτό δεν γινόταν .?.

Παράθεση:
thodwrakis21:
Τωρα περα απο την πλακα ποιος δεν ειχε φαει chat ban ; Χαχαχαχα xD

Μερικοί.

Παράθεση:
Melcalaniye:
Είναι επειδή ο Lyte έχει δει στα πειράματά του ότι με τα rewards που δίνουν στο Gold+ rank κάθε season, ότι οι παίχτες πάνε Gold για να πάρουν τα rewards και μετά ξαναπέφτουν Bronze 5...

χεχεχχε σωστά ... αντιθέτως λοιπόν μέχρι και λεφτά πληρώνουν μερικοι (και καλά λεφτά έτσι ? για να πας απο bronze στο gold κόστίζει 140 euros !!!) με τα οποία αγοράζεις ένα καράβι φορτωμένο με skins ... αλλά αυτοί τα δίνουν για ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ "reward" το οποίο το έχουν χρυσοπληρώσει ...

Λοιπόν με τον ίδιο τρόπο που κάνανε το παιχνίδι εθιστικό, ας κάνουν και την καλή συμπεριφορά, δηλαδή με standard rewards για αυτούς που θα φερθούν καλά ...

Τι θέλει να μας πει ο Lyte οτι ένα Good Person MMR ladder δεν θα είχε κανένα ενδιαφέρον, αν στο βάθος υπήρχαν rewards, ενώ τώρα με το honor system που απέτυχε ακόμη και έναν μηνα μετά την δημιουργία του, τα πράγματα είναι καλύτερα .?.

Παράθεση:
Melcalaniye:

Lyte, ξύπνα αγόρι μου... Δε βρέχει, σε φτύνουν!!

Και τι τον νοιάζει .?. Το LoL πάει καλά και βγάζει χρήματα με το τσουβάλι, fanboys που να φωνάξουν "ζήτω Rito" σε οποιαδήποτε πατάτα σύστημα βγάλουν, έχουν αβέρτα αρα ειναι "κομπλε" και μια χαρά καλυμμένος ... σε ένα τέτοιο περιβάλλον, όπως αποδείξαμε περίτρανα και στην Ελλάδα, πολλά υπαρκτά ζητήματα αποσιωπούνται και μπαίνουν "κάτω απο το χαλί" ... όταν θα αρχίσουν όμως τα προβλήματα να δούμε που θα τρέξουν ...

Melcalaniye

Senior Member

01-07-2015

Προσωπικά, το δήλωσα στο προηγούμενο θέμα που είχαμε παρόμοια συζήτηση... Τελευταία Season είναι αυτή που ασχολούμαι με το LoL αν δε βγάλουν κάποιο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ σύστημα προώθησης καλής συμπεριφοράς (και όχι "βελτίωσης συμπεριφοράς" που είναι κάτι τελείως διαφορετικό). Παίζω από το 2009, είναι 2015, χρόνο για "πειράματα" είχανε άπλετο! Αποτελέσματα or gtfo! Δε μπορούν να μας ρίχνουν 5η χρονιά σε αυτό το λάκκο με τα ΣΚΑΤΑ που λέγετε "ranked play" χωρίς να έχουμε ή κάποιο τρόπο να προστατευτούμε (μιας και κανένας δε φοβάται το "report&quot ή χωρίς κάπου να αποσκοπούμε, πέρα από τις αμοιβές του Gold Tier... Έλεος δηλαδή...!!

spasimutri

Senior Member

01-07-2015

παίζεις rank και έχεις στο team

1)boostarizmenous που πέφτουν σιγά σιγά
2)trollers που απλά μπαίνουν rank για χαβαλέ
3)afk από την αρχή του game
4)afk για 1 ks η για ένα blue
5)feed γιατί είναι unskilled
6)feed γιατί του πήραν το blue η για ks
7)flame από τον μαμια τις γειτονιάς
8)και τώρα και hack?
όταν τυχαίνω με όλους αυτούς ποιος με αποζημιώνει εμενα για τα LP που χάνω? να κάνω 5 σερί wins και μετά στα επόμενα 3 games να τυχαίνω με τους πιο κάφρους του eune? όταν ανεβαίνω ανεβαίνω επειδή παίζω καλά και ένα 5% που με κουβαλάνε και μετά χάνω το 20% των games επειδή δεν παίζω καλά και 80% για όλους αυτούς.και αν δεν παίζουν οι σύμμαχοι μου καλά πως θα παίξω εγώ? αν ο adc δεν farmarei και έχω 200 minions μπροστά μου πως θα κάνω hook? αλλα όχι εγώ είμαι noobas που δεν ξέρω να κάνω hook και εγώ είμαι noobas επειδή ψοφάει ο adc όταν πάω να βάλω ward.τουλάχιστον να δούλευε το σύστημα του mmr. πως γίνετε να έχω στο team ένα gold 4 και ένα bronze 3? η gold V και silver V?

ακόμα και το σύστημα των report γελοίο είναι:
να τρώω 6-7 report επειδή παίζω ez top vs gnar? που νίκησα και το lane κιόλας και όλο το team feedare. το fizz jungle είναι κομπλέ δεν του είπαν τίποτα ez top όμως troll!
να τρώω εγώ report επειδή εσείς εκεί στη riot τα ξύνετε? ειρωνεία φιλε μου μετά οι έλληνες δεν δουλεύουνε σου λέει

GG I Carried

Recruiter

01-07-2015

Ναι συμφωνω ειναι γελοιο το συστημα η riot δεν κανει σχεδον τιποτα για τις παρανομιες οπως bol/boost
Ομως το οτι δεν μπορεις να ανεβεις δεν οφειλεται σε αυτα τα πραγματα αλλιως πχ εγω πριν 1,5 χρονο που εφτασα gold με καμια 50 παιχνιδια απο silver και επειτα οπως τα λες δεν θα ειχα φτασει ποτε

Παράθεση:
ως γίνετε να έχω στο team ένα gold 4 και ένα bronze 3? η gold V και silver V?

Σε ranked ειχες b3 και g4 μαζι?

Παράθεση:
ακόμα και το σύστημα των report γελοίο είναι:

Το εχω πει πρωτος κιολας να γυρισει το δικαστηριο που ηταν απο τα πιο δικαια συστηματα
Γτ δεν γινεται με αυτο να ειχα σε 1 χρονο ουτε ενα warning και με το αλλο ακομα να παλευω τα 600cl απο αρχες καλοκαιριου 90 κατι ακομα xD

spasimutri

Senior Member

01-07-2015

όχι αυτό είναι δικό μου λάθος σκεφτόμουν τα normal. αλλα το gold 4-5 vs silver 4-5 τυχαίνει συχνά

εγώ έφτασα τα 120 games chat restricted,έστειλα ticket και μάλλον για αυτό μου βγάλανε τα τελευταία 30-40 games τελικά έφταιγα η όχι?

Jimispro98

Senior Member

01-07-2015

Καλή χρονιά χρόνια πολλά καταρχάς μιας και είναι η πρώτη φορά που γράφω μετά την νέα χρονιά νομίζω!!!
Ήθελα να ρωτήσω, δηλαδή εγώ που στις αρχές του Chat restriction είχα φάει για 13 παιχνίδια και στα 5 εξαφανίστηκε δεν θα ανταμειφτώ για αυτό; Όχι ότι ήμουν παναγίτσα και εγώ. Πάντως μετά απο αυτό εγώ προσπάθησα να "βελτιωθώ"... Χρόνια πολλά και στους τυχόν γιάννηδες ή Ιωάννες..

123