Αρχείο των παλιών Φόρουμ

Έχει χυθεί πολύ ηλεκτρονικό μελάνι τα τελευταία χρόνια σε αυτό το φόρουμ, γι'αυτό φροντίσαμε να το κρατήσουμε διαθέσιμο για ανάγνωση και αντιγραφή. Εδώ θα βρείτε παλιότερες συζητήσεις από την αρχή του φόρουμ (Μάιος 2012) μέχρι και τον Φεβρουάριο του 2015. Όταν τελειώσετε, ελάτε στα Boards για τα νεότερα για το League of Legends.

ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΊΤΕ ΤΑ BOARDS

Eune ελληνικο λολ

12
Comment below rating threshold, click here to show it.

mixalhsprotop

Junior Member

01-01-2015

ρε παιδιαεχω μια ερωτησουλα για καπιουσ θα φανει χαζη αλλα οκ.eune σιμενει ανοτλικη και νοτια ευρωπη.Σιζιτιεται τον τελεφτεο καιρο οτι η ελλαδα θα βγει απο την ευρωπη αμα βγει θα ειπαρχει προβλημα δεν θα μπορουμε να παιξουμε λολ θα διαγρατουν τα acc απο τον σερβερ θα διαγραφτουνε τα ελληνικα απο το λολ τη ακριβοσ θα γινει οσο χαζη και αν φενεται σε καπιουσ αφτη η ερωτηση παρακαλω απαντηστε μου γιατι με ενδιαφερει απο την στιγμη που βαζω πολλεσ paysafe και λογικα θα σινεχισω να βαζω στο μελλον.δεν θελω να πανε εντελοσ τζαμπα ολα αφτα τα λεφτα αλλα φυσικ ουτε και να σταμτισω αυτο το τελιο παιχνιδι

Hercules

Recruiter

01-01-2015

ναί, σημαίνει βόρεια και ανατολική ευρώπη.

θα βγεί απο την ευρώπη? πώς θα γίνει αυτό?...θα εννοείς ευρωπαική ένωση.ευρώπη είναι ήπειρος.

Ethismos

Senior Member

01-01-2015

Το πρόβλημα δηλαδή αν βγούμε από την ευρωπαϊκή ένωση (γιατί Ευρώπη είναι ελληνική λέξη και μπορούν να βγουν όλοι οι άλλοι πολιτιστικά και όχι εμείς, και σίγουρα κανείς γεωγραφικά) δεν θα είναι η πιθανή πτώχευση, πείνα, διακοπή πληρωμών, μηδενισμός καταθέσεων -δηλαδή τεράστιο πρόβλημα σε εισαγωγές ακόμα και βασικών προϊόντων- και, αν το πάρουμε ιστορικά, ένα πιθανό ντου από τους Τούρκους σε εμάς ή/και την Κύπρο (δηλαδή ότι προετοιμάζουν 35 χρόνια οι κυβερνήσεις που μας επιβάλλουν οι Εβραίοι "ηγέτες" μας, πράσινες, μπλε, κόκκινες και πολύχρωμες). Επίσης δεν θα είναι το πρόβλημα η πιθανή διακοπή εισαγωγής φαρμάκων και η - ακόμα μεγαλύτερη από σήμερα - αναταραχή στην παιδεία.

Το βασικό πρόβλημα θα είναι αν θα μπορούμε να παίξουμε αυτό "τελιο" (!) παιχνίδι και αν πήγαν χαράμι οι paysafe.

Ανοίξτε κανένα βιβλίο να δείτε τι γίνεται στις πτωχεύσεις και τι γίνεται όταν η Ελλάδα μένει χωρίς τους υποτιθέμενους συμμάχους της και κάντε καμιά προσευχή γιατί με τα χάλια μας σε όλα τα επίπεδα μόνο ο Θεός μας σώζει.

Υ.Γ. Οι Ιταλοί φίλοι μας χτυπούσαν εγκύους και γέρους για να κλέψουν σωσίβια να τα δώσουν στους δικούς τους πριν 3 μέρες όπως οι άλλοι φίλοι μας στη Σμύρνη πέταγαν τους Έλληνες στη θάλασσα και γλένταγαν με της φωτιές από τα "συμμαχικά" τους καράβια. Καλά τα παιχνίδια αλλά μην κοιμόμαστε και εντελώς.

Strumfojeth

Senior Member

01-01-2015

Παράθεση:
mixalhsprotop:
ρε παιδιαεχω μια ερωτησουλα για καπιουσ θα φανει χαζη αλλα οκ.eune σιμενει ανοτλικη και νοτια ευρωπη.Σιζιτιεται τον τελεφτεο καιρο οτι η ελλαδα θα βγει απο την ευρωπη αμα βγει θα ειπαρχει προβλημα δεν θα μπορουμε να παιξουμε λολ θα διαγρατουν τα acc απο τον σερβερ θα διαγραφτουνε τα ελληνικα απο το λολ τη ακριβοσ θα γινει οσο χαζη και αν φενεται σε καπιουσ αφτη η ερωτηση παρακαλω απαντηστε μου γιατι με ενδιαφερει απο την στιγμη που βαζω πολλεσ paysafe και λογικα θα σινεχισω να βαζω στο μελλον.δεν θελω να πανε εντελοσ τζαμπα ολα αφτα τα λεφτα αλλα φυσικ ουτε και να σταμτισω αυτο το τελιο παιχνιδι

χα !
χαχα ?
τι δεν είναι πλάκα .?. χαχααχχαχα !
ααχαχαχαχαχχαχχχα ???
ααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχα
αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ
- κάπου εδώ μπαίνουν μερικοί άνθρωποι με άσπρες στολές και μας παίρνουν όλους σηκωτούς -

Σοβαρά τώρα, πες μας οτι μας κάνεις πλάκα, σε παρακαλω ...

Strumfojeth

Senior Member

01-01-2015

Παράθεση:
Ethismos:
Το πρόβλημα δηλαδή αν βγούμε από την ευρωπαϊκή ένωση (γιατί Ευρώπη είναι ελληνική λέξη και μπορούν να βγουν όλοι οι άλλοι πολιτιστικά και όχι εμείς, και σίγουρα κανείς γεωγραφικά)

Και η δημοκρατία είναι ελληνική λέξη αλλά δεν την είχαμε πάντα ...

Παράθεση:
Ethismos:

δεν θα είναι η πιθανή πτώχευση, πείνα, διακοπή πληρωμών, μηδενισμός καταθέσεων -δηλαδή τεράστιο πρόβλημα σε εισαγωγές ακόμα και βασικών προϊόντων-

Τόσο εύκολα πτωχεύουν οι χώρες εντός της ζώνης του ευρώ .?. Και ακόμη κι έτσι, μηπως κάποιοι δραματοποιούν υπερβολικά μια πτώχευση για ίδιον όφελος .?.

Παράθεση:
Ethismos:

και, αν το πάρουμε ιστορικά, ένα πιθανό ντου από τους Τούρκους σε εμάς ή/και την Κύπρο (δηλαδή ότι προετοιμάζουν 35 χρόνια οι κυβερνήσεις που μας επιβάλλουν οι Εβραίοι "ηγέτες" μας, πράσινες, μπλε, κόκκινες και πολύχρωμες).

Όταν θα πας στρατό θα μάθεις πόσο απίθανη είναι αυτή η εκδοχή (ιδίως αμα σε στείλουν σε νησί) και θα γελάς και εσύ με την ψυχή σου με αυτά που γράφονται στις ειδήσεις και στα "σχετικά" μπλόγκ "πληροφορησης" ...

Παράθεση:
Ethismos:

Επίσης δεν θα είναι το πρόβλημα η πιθανή διακοπή εισαγωγής φαρμάκων

Μα αφού μας φέρανε τα γενόσημα, δεν σωθήκαμε με αυτα .?.

Παράθεση:
Ethismos:

και η - ακόμα μεγαλύτερη από σήμερα - αναταραχή στην παιδεία.

τώρα σώθηκες ... και ποιός νοιάζεται για την παιδεία .?.

https://www.youtube.com/watch?v=zFjV8WVepXo

Μας τα είχανε πει και εδώ στην Ελλάδα εδώ και πάαααααρα πολλά χρόνια ... νοιάστηκε κανένας .?. όχι ...

Παράθεση:
Ethismos:

Υ.Γ. Οι Ιταλοί φίλοι μας χτυπούσαν εγκύους και γέρους για να κλέψουν σωσίβια να τα δώσουν στους δικούς τους πριν 3 μέρες όπως οι άλλοι φίλοι μας στη Σμύρνη πέταγαν τους Έλληνες στη θάλασσα και γλένταγαν με της φωτιές από τα "συμμαχικά" τους καράβια. Καλά τα παιχνίδια αλλά μην κοιμόμαστε και εντελώς.

Αλήθεια .?. και ποιός το λέει αυτό .?.

Ethismos

Senior Member

01-01-2015

Παράθεση:
τόσο εύκολα πτωχεύουν οι χώρες εντός της ζώνης του ευρώ .?.

μέσα σε 180 χρόνια περίπου έχουμε κηρύξει πτώχευση 4 φορές και έχουμε καταφύγει σε αναγκαστικό δανεισμό ή/και ξεπούλημα της χώρας πολύ περισσότερες. φοβού τους δαναούς και δώρα φέροντες, χειρότερα τα πάμε μέσα σε ενώσεις και προστασίες παρά μόνοι μας, και αυτό που ζούμε τώρα ωραιοποιημένη πτώχευση είναι.

Παράθεση:
και ακόμη κι έτσι, μηπως κάποιοι δραματοποιούν υπερβολικά μια πτώχευση για ίδιον όφελος .?.

φυσικά, όπως και άλλοι αρνούνται την ιστορία, την πραγματικότητα και τους κινδύνους για τον ίδιο λόγο. ούτε με τους μεν ούτε με τους δε, και οι δύο αν γίνει κάτι θα φύγουν διακοπές στο εξωτερικό. δυστυχώς μας κάνουν να κοιμόμαστε και δεν βλέπουμε ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Παράθεση:
όταν θα πας στρατό θα μάθεις πόσο απίθανη είναι αυτή η εκδοχή (ιδίως αμα σε στείλουν σε νησί) και θα γελάς και εσύ με την ψυχή σου με αυτά που γράφονται στις ειδήσεις και στα "σχετικά" μπλόγκ "πληροφορησης" ...

και το 74 τα ίδια λέγανε και είδαμε τα αποτελέσματα. πιστεύω τα βιβλία γιατί η ιστορία επαναλαμβάνεται και όχι τους στρατιωτικούς που λένε και δείχνουν ότι θέλουν. επειδή θα τα ζήσουμε και οι δυο μας θα με θυμηθείς, όχι επειδή το λέω εγώ αλλά 50 χρόνια χωρίς σφαγή στον ελληνικό χώρο δεν νομίζω ότι έχουμε βγάλει ποτέ και βλέποντας γύρω μου, ούτε τώρα θα γίνει. ειδήσεις και μπλοκ δεν με ενδιαφέρουν καθόλου, είναι εξίσου αναξιόπιστα.

Παράθεση:
αλήθεια .?. και ποιός το λέει αυτό .?.

αυτοί που ήταν μέσα και μιλάγαμε μαζί σήμερα το πρωί (2 οικογένειες) μετά την εκκλησία. νομίζω και στην τηλεόραση πήγαν να τα πουν κάποιοι, τώρα δεν ξέρω πόσα βγάλανε γιατί παρακολούθησα ελάχιστα, αλλά κάτι μου είχαν στείλει με 2 ηλικιωμένους που έκαναν αυτά τα παράπονα.

Strumfojeth

Senior Member

01-01-2015

Παράθεση:
Ethismos:
μέσα σε 180 χρόνια περίπου έχουμε κηρύξει πτώχευση 4 φορές και έχουμε καταφύγει σε αναγκαστικό δανεισμό ή/και ξεπούλημα της χώρας πολύ περισσότερες. φοβού τους δαναούς και δώρα φέροντες, χειρότερα τα πάμε μέσα σε ενώσεις και προστασίες παρά μόνοι μας, και αυτό που ζούμε τώρα ωραιοποιημένη πτώχευση είναι.

είναι όντως μια πτώχευση και διόλου ωραιοποιημένη ... απλά είναι "εσωτερική πτώχευση" και εξακολουθούμε να πληρώνουμε μόνο τους απ΄έξω για να μην πάθουν αυτοί ζημιά ... το θέμα είναι οτι όλοι αυτοί εξακολουθούν να έχουν συμφέρον για να μην χρησιμοποιηθεί ποτέ η λέξη "πτώχευση" σε μια χώρα της ευρωζώνης και αυτό είναι ένα πλεονέκτημα εν σχέση με παλαιότερα που, επιτέλους, θα πρέπει να το χρησιμοποιήσουμε ...

Μέχρι τότε όμως η λέξη αυτή χρησιμοποιήται για εσωτερική λαϊκή κατανάλωση και για να τρομάξει τους συνταξιούχους για ψηφο-λογικούς λογους ...

Παράθεση:
Ethismos:

φυσικά, όπως και άλλοι αρνούνται την ιστορία, την πραγματικότητα και τους κινδύνους για τον ίδιο λόγο. ούτε με τους μεν ούτε με τους δε, και οι δύο αν γίνει κάτι θα φύγουν διακοπές στο εξωτερικό. δυστυχώς μας κάνουν να κοιμόμαστε και δεν βλέπουμε ούτε το ένα ούτε το άλλο.

είμαστε ήδη πτωχευμένοι, αν θέλεις την γνώμη μου, απλά δεν το παραδεχόμαστε οτι είμαστε κοντά στον πάτο του βαρελιού ... τι θα αλλάξει αμα το παραδεχθούμε για όλους αυτούς που είναι με τα λουκέτα στα χέρια για να κλείσουν τα μαγαζιά τους .?. Τι θα αλλάξει για τους ανέργους, για τους χρεωμένους, για όλους εμάς που δουλεύουμε για χρήματα που στην ευρωπαϊκή ένωση είναι "αστεία ποσα" .?.

Πιστεύω τίποτα ... θα συμφωνούσα με αυτό που λες το 2009, αλλά σήμερα που η πτώχευση είναι μια πραγματικότητα, νομίζω οτι πλέον πρέπει να ξανασκεφτούμε σε ποιά κατάσταση βρισκόμαστε πραγματικά ...

Παράθεση:
Ethismos:

και το 74 τα ίδια λέγανε και είδαμε τα αποτελέσματα.

Δεν ζούσα τότε για να ξέρω τι λέγανε και τα βιβλία ποτέ δεν δείχνουν μια τόσο "λαϊκη" προσέγγιση στο θέμα ...

Παράθεση:
Ethismos:

πιστεύω τα βιβλία γιατί η ιστορία επαναλαμβάνεται και όχι τους στρατιωτικούς που λένε και δείχνουν ότι θέλουν.

Ποιός σου είπε να πιστέψεις τους στρατιωτικούς .?. Μόνος σου θα πας και θα τα δεις ...

Θα σου πω κάτι πολύ απλό και λογικό το οποίο δεν αποτελεί μυστικό αλλα δεν θα το διαβάσεις σε κανένα "ειδικό" site ή σε καμία είδηση.

Σκέψου πως είσαι Τούρκος με χρήματα και διασυνδέσεις και είναι να βάλεις βύσμα για τον γιό σου στον στρατό ... σε ποιά σύνορα θα έβαζες βύσμα να τον στείλουν .?.

Με το Ιρακ που ειναι οι Κούρδοι .?.
Με την Συρία που γίνεται χαμός .?.
Ή με την Ελλάδα που δεν κινείται φύλλο .?.

Στα σύνορα με την Ελλάδα και στα φυλάκια στο Αιγίο είναι όλα τα βύσματα της Τουρκίας ... αυτό λέει η λογική ακόμη και αν δεν στο έλεγα εγω ...

είναι δυνατόν μια χώρα να είναι ετοιμοπόλεμη και αξιόμαχη σε όλο το μήκος των συνόρων της .?. Προφανώς και όχι. Ξανά, αυτό το λέει η λογική αλλά και η στοιχειώδης γνώση τακτικής ...

Θα το διαβάσεις αυτό σε κανένα site ή περιοδικό του "ειδικου τύπου" .?. Προφανώς και όχι ... ειδήσεις φόβου πουλάνε με την ίδια ακριβώς λογική που τα γυναικεία περιοδικά πείθουν τις γυναίκες οτι είναι άσχημες και πρέπει να αγοράσουν ένα τόνο καλλυντικά, αυτού του είδους ο τύπος υπάρχει για να ενημερώνει τους αναγνώστες τους να φοβούνται κάτι το οποίο πολύ δύσκολα θα συμβεί και για να υπάρχει μια "λαϊκη βάση" στην απαίτηση για εξοπλιστικά προγράμματα ...

Παράθεση:
Ethismos:

επειδή θα τα ζήσουμε και οι δυο μας θα με θυμηθείς, όχι επειδή το λέω εγώ αλλά 50 χρόνια χωρίς σφαγή στον ελληνικό χώρο δεν νομίζω ότι έχουμε βγάλει ποτέ και βλέποντας γύρω μου, ούτε τώρα θα γίνει.

Το οτι μπορεί να γίνει κάποιο "τσαφ", αυτό είναι άλλο καπέλο και δεν μπορεί να το προβλέψει κανένας ... αλλά όταν παγκοσμιοποιούνται οι οικονομίες, παγκοσμιοποιούνται και οι συρράξεις ...

Παράθεση:
Ethismos:
ειδήσεις και μπλοκ δεν με ενδιαφέρουν καθόλου, είναι εξίσου αναξιόπιστα.

Συμφωνώ, για αυτό τα αντικαθιστώ με απλή και αμείλικτη λογική ...

Παράθεση:
Ethismos:
αυτοί που ήταν μέσα και μιλάγαμε μαζί σήμερα το πρωί (2 οικογένειες) μετά την εκκλησία. νομίζω και στην τηλεόραση πήγαν να τα πουν κάποιοι, τώρα δεν ξέρω πόσα βγάλανε γιατί παρακολούθησα ελάχιστα, αλλά κάτι μου είχαν στείλει με 2 ηλικιωμένους που έκαναν αυτά τα παράπονα.

Τι να σου πω, είμαι πάντα πολύ "καχύποπτος" με τους Έλληνες αυτόπτες μάρτυρες ... βέβαια τέτοιοι ισχυρισμοί απο την πλευρά μας δίνουν χωρίς να το θέλουμε και λαβές για να ξεκινήσει να φωνάζει "ο κάθε πικραμένος" και εμείς να μην μπορούμε να διαμαρτυρυθούμε γιατί είπαμε ακριβώς τα ίδια :

http://www.onalert.gr/stories/gia-ratsismo-stin-diasosi-tou-normna-atlantic-mas-katigoroun-oi-tourkoi/39671

Δύσκολο πράγμα η επικοινωνιακή διαχείριση μιας τέτοιας κατάστασης ... αλλά εμείς ας γυρίσουμε στην λογική ... σου είπαν λοιπόν οτι οι Ιταλοί χτυπούσαν έγγυες και ηλικιωμένους για να τους πάρουν τα σωσίβια.

Ας το σκεφτούμε λίγο. Δεν μου ξεκαθαρίζεις αν πρόκειται για επιβάτες ή για τους διασώστες οποτε ας πάρουμε και τα δύο σενάρια.

Αν μιλάμε για επιβάτες, το πράγμα γίνεται περίεργο γιατί οταν βρίσκεσαι σε μια χαώδη κατάσταση που ακόμη και μετά απο ώρες φωτιάς υπάρχουν αμφιβολίες για το αν βρέθηκαν και απεγκλωβίστηκαν όλοι, πως στα κομμάτια προλαβαίνεις και διαχωρίζεις εθνικά απο που "κρατάει η σκούφια" του συνταξιδιώτη σου .?. Σε τέτοια σενάρια σίγουρα συμβαίνουν περιστατικά "ο θάνατός σου ή ζωή μου" αλλά πράττονται απο άτομα που μέσα στον πανικό τους δεν θα νοιάζονταν ούτε αν αυτός απο τον οποίο κλέβουν το σωσίβιο ήταν συχωριανός τους, πόσο δε μάλλον απο άλλη χώρα. Άρα και να συνέβει κάτι τέτοιο δεν είναι οτι συγκεκριμένα "ιταλοί" πήγαν να κλέψουν σωσίβια απο τους "έλληνες" συγκεκριμένα, αλλά "πανικοβλημένοι επιβάτες" πήγαν να κλέψουν σωσίβια απο άλλους "πανικοβλημένους επιβάτες".

Αν μιλάμε για διασώστες, το πράγμα γίνεται επίσης περίεργο. Μέσα στην καταιγίδα, μέσα στον πανικό, δεν ξέρεις αν καν εσύ ο ίδιος θα βγείς όντως σωος απο την διάσωση και σε νοιάζει να διαχωρίσεις φυλετικά τους ανθρώπους που διασώζεις .?. Και ας πούμε οτι είσαι περίεργος και θέλεις να το κάνεις ... πως .?. Δώσε μου ένα σενάριο που βγαινει κάποιος "διασώστης" μπροστά σε 100 πανικοβλημένα άτομα και θα τους πει "εγώ σώζω μόνο άτομα απο την δική μου εθνικότητα" και πες μου, πως θα τους διαχωρίσει, πως θα τους πείσει οτι έτσι θα γίνει η δουλειά, πως θα τους διαχωρίσει οτι όντως σώζει ομοεθνείς του και όχι αλλοεθνείς που ξέρουν την γλώσσα .?.

Δεν βγάζουν λογική όλα αυτά, τουλάχιστον όχι σε επίπεδο επιτελικού σχεδίου ουτως ώστε να φορτώνεις την οποιαδήποτε παρασπονδία (που σε τέτοιες καταστάσεις γίνονται αρκετές) σε όλους τους Ιταλούς ... κι εμείς εδώ πάντως, ετσί για να το έχεις υπόψιν σου, όταν βρίσκουμε τα πλοία/σκάφη με τους λαθρομετανάστες, πρώτα τους σώζουμε και μετά τους ρωτάμε απο που ήρθε ο καθένας ... πάντως αναγνώριση και εξακρίβωση στοιχείων εν μέσω καταιγίδας πάνω σε φλεγόμενο πλοίο, δεν έχω ξανακούσει ...

Ethismos

Senior Member

01-01-2015

Παράθεση:
Τι θα αλλάξει για τους ανέργους, για τους χρεωμένους, για όλους εμάς που δουλεύουμε για χρήματα που στην ευρωπαϊκή ένωση είναι "αστεία ποσα" .?

Λες ότι μιλάς με λογική και είναι σαν να ακούω πολιτικό αντιπολίτευσης (ανεξαρτήτου χρώματος τα τελευταία 35 χρόνια). Το ίδιο είναι να έχεις κανονική πτώχευση (παύση πληρωμών, ολική στάση εμπορίου, 0 καταθέσεις κτλ κτλ) με το να πληρώνεσαι λιγότερο και αν μην έχεις τις ανέσεις που έχει κάποιος άλλος μισθωτός της ευρωπαϊκής ένωσης; Εγώ σου μιλάω για περίπτωση να μην έχουμε να φάμε ένα εξάμηνο και εσύ για σύγκριση μισθών με εξωτερικό και ανέργους που ζουν με τα λεφτά κάποιου (κράτους, γονιού, αποταμίευσης) και παίρνουν και δωρεάν laptop. Με ποια λογική γίνεται σύγκριση;

Και ξεπούλημα έχουμε, και ελεγχόμενη, κατευθυνόμενη, μερική, εσωτερική ή όπως θες πες το πτώχευση έχουμε και εκμετάλλευση και όλα. Κανονική πτώχευση με ότι συνεπάγεται δεν έχουμε ακόμα.

Παράθεση:
Δεν ζούσα τότε για να ξέρω τι λέγανε και τα βιβλία ποτέ δεν δείχνουν μια τόσο "λαϊκη" προσέγγιση στο θέμα ..
.

"Κύπρος 74. Το Άλλο Πρόσωπο Της Αφροδίτης". Μαζί με πολλές εικόνες και ανάλυση πολιτικού σκηνικού, κατάλληλο 18+. Δεν είναι το μόνο αλλά είναι το πιο πρόσφατο που έχω διαβάσει και θυμάμαι τίτλο.

Το να πεις ότι ο άλλος (Τούρκος, Ευρωπαίος, σταυροφόρος, Ρωμαίος κτλ) εκμεταλλεύεται την οικονομική και πολιτική αδυναμία της Ελλάδας και την έλλειψη συμμάχων όταν συμβεί κάτι τέτοιο για να κάνει στρατιωτική κίνηση όμως μόνο λαϊκή προσέγγιση δεν είναι. Είναι επανάληψη της ιστορίας πολλές φορές σε 20+ αιώνες.

Φυσικά δεν χρειάζεται να διαβάσεις αποκλειστικά για την Κύπρο, απλά είναι το πιο πρόσφατο και υπάρχουν ακόμα πολλά άτομα εν ζωή που έχουν μαρτυρίες (π.χ. Θείος 65+, στρατιωτικός, που μας εξηγούσε πώς όλα πηγαίνανε καλά και δεν υπήρχε περίπτωση για σύρραξη το 74 αλλά κατά τα άλλα είχαν πάει μερικές χιλιάδες φαντάρους εκεί ως "αστυνομία" που σε βιβλίο δεν θα το βρεις εύκολα, πόσα πλοία είχαν βαφτιστεί "εμπορικά" κτλ.) Διάβασε πότε μπήκαν οι Ρωμαίοι στην αρχαία Ελλάδα, πότε περνούσαν και μας σφάζανε οι σταυροφόροι πριν πάνε στους αγίους τόπους και πότε μπήκαν οι Τούρκοι στο Βυζάντιο. Αν δεν βρεις ομοιότητες, μικρές οι μεγάλες, θα μου φανεί περίεργο.

Παράθεση:
Με το Ιρακ που ειναι οι Κούρδοι .?.
Με την Συρία που γίνεται χαμός .?.
Ή με την Ελλάδα που δεν κινείται φύλλο .?.

Στα σύνορα με την Ελλάδα και στα φυλάκια στο Αιγίο είναι όλα τα βύσματα της Τουρκίας ... αυτό λέει η λογική ακόμη και αν δεν στο έλεγα εγω ...

είναι δυνατόν μια χώρα να είναι ετοιμοπόλεμη και αξιόμαχη σε όλο το μήκος των συνόρων της .?. Προφανώς και όχι. Ξανά, αυτό το λέει η λογική αλλά και η στοιχειώδης γνώση τακτικής ..

Μιλάμε για τους ίδιους Τούρκους που την ώρα που παραθέτεις αυτό ως λογική και αυτοί θέλουν αν μπουν στην ευρώπη κάνουν κάθε μέρα εισβολή στον εναέριο χώρο της Ελλάδας (εδώ και χρόνια) και έχουν έτοιμο στόλο και στρατό στην Κύπρο (εδώ και μήνες) και πριν λίγο καιρό παραλίγο να φαγωθούν με τους Ρώσους. Για τους ίδιους Τούρκους που έχουν κάνει γενοκτονίες και μας είχαν 400 χρόνια σκλαβωμένους. Για τους ίδιους Τούρκους που όλος ο κόσμος έκανε τον Α παγκόσμιο πόλεμο και αυτοί σφάζανε Αρμενίους, δωθήσεις ευκαιρίας. Για τους ίδιους που το 74 μπήκαν και πήραν για πλάκα τη μισή Κύπρο και έκαναν σφαγή αμάχων. Για τους ίδιους που μια ωραία μέρα μπήκαν στη Μικρά Ασία και δεν άφησαν τίποτα. Αυτοί οι Τούρκοι, αν τους δώσουμε αφορμή, θα μας λυπηθούν επειδή τα βύσματα πάνε στο αιγαίο και όχι στο Ιράν και επειδή από 2 ανοιχτά μέτωπα θα λυπηθούν να πάνε στα 3 όταν όλη τους την ιστορία κάνουν πόλεμο με όποιους και όσους μπορούν...

Δικαίωμα σου να το βρίσκεις λογικό, εμένα μου φαίνεται σαν να έχουμε παρωπίδες, για να μην πω σαν να βγάζουμε τα μάτια μας, αν κοιμόμαστε ήσυχοι με τέτοιο σκεπτικό.

Παράθεση:
http://www.onalert.gr/stories/gia-ra...-tourkoi/39671

Αυτή μιλάει για "ρατσισμό", δηλαδή "πήραν πρώτα τους Έλληνες και μετά εμάς", άσχετα αν έχει δίκιο ή όχι, και οι δικοί μας για ωμή βία και απανθρωπιά.

Δεν είναι το ίδιο πράγμα να σου λέει ο άλλος ότι πέρασαν 2 ελληνικά ελικόπτερα και πήραν κόσμο (από όλους) και το τρίτο το στείλανε πίσω και στα άλλα απαγόρεψαν να ξαναέρθουν οι "φίλοι" μας οι Ιταλοί, λες και ήθελαν να τους αφήσουν να πεθάνουν από το κρύο. Ούτε το ίδιο να σου λέει αυτός που ήταν μπροστά ότι οι Τούρκοι έσπασαν στο ξύλο κόσμο, γυναίκες και παιδιά, για να σωθούν πρώτοι και οι ιταλοί έβγαζαν τα σωσίβια από τους Έλληνες για να τα δώσουν στους υπόλοιπους, ενώ οι Έλληνες παρακάλαγαν να πάρουν τουλάχιστον τα παιδιά και ας μείνουν αυτοί πίσω. Άλλο αφήνω τον άλλο να πεθάνει, άλλο το προκαλώ, άλλο δίνω κάπου προτεραιότητα. Αν όντως πάντως είχαν δώσει προτεραιότητα σε Έλληνες δεν θα είχαν μείνει αυτοί που είπα τελευταίοι στο πλοίο (ήταν μεν γιατροί, αλλά Έλληνες, με αυτή τη λογική θα είχαν φύγει πρώτοι αφού πέρασαν πρώτα δικά μας συνεργεία).

Όχι πώς είμαστε τέλειοι ή κάτι τέτοιο, έχουμε κάνει πολλές βλακείες ιστορικά και τις συνεχίζουμε και σήμερα, αλλά μιλάμε για διαφορετικά επίπεδα "ρατσισμού".

Μιας και τέθηκε το από ποιον έγινε, οι κατηγορίες ήταν σε 3 κατευθύνσεις: Το πλήρωμα (0 εκπαίδευση, ελλιπές πλήρωμα, λάθος ενέργειες, 3-4 εθνικότητες που δεν μπορούσαν να συνεννοηθούν μεταξύ τους, έλλειψη συντονισμού από κάποιον ανώτερο), τους άλλους επιβάτες (ρατσιστικές/εγκληματικές ενέργειες) και τέλος τα συνεργεία διάσωσης. Οπότε πάει σε όλα τα επίπεδα.

Παράθεση:
Αν μιλάμε για διασώστες, το πράγμα γίνεται επίσης περίεργο. Μέσα στην καταιγίδα, μέσα στον πανικό, δεν ξέρεις αν καν εσύ ο ίδιος θα βγείς όντως σωος απο την διάσωση και σε νοιάζει να διαχωρίσεις φυλετικά τους ανθρώπους που διασώζεις .?. Και ας πούμε οτι είσαι περίεργος και θέλεις να το κάνεις ... πως .?. Δώσε μου ένα σενάριο που βγαινει κάποιος "διασώστης" μπροστά σε 100 πανικοβλημένα άτομα και θα τους πει "εγώ σώζω μόνο άτομα απο την δική μου εθνικότητα" και πες μου, πως θα τους διαχωρίσει, πως θα τους πείσει οτι έτσι θα γίνει η δουλειά, πως θα τους διαχωρίσει οτι όντως σώζει ομοεθνείς του και όχι αλλοεθνείς που ξέρουν την γλώσσα .?.

Αυτό δηλαδή είναι που δεν σου βγάζει λογική, πάλι διάβασε λίγο ιστορία να δεις ποιοι την γλίτωναν από σταυροφορίες, ρωμαίους, τούρκους, γερμανούς κτλ. Μιλάτε την γλώσσα μου. Ωραία περνάτε. Όχι; Ξύλο και ο επόμενος. Να πω ότι ήταν πρώτη φορά που το ακούμε να σου φανεί περίεργο... όποια πέτρα και αν σηκώσεις για το 40-44 οι γερμανόφιλοι, ιταλόφιλοι και όσοι μιλούσαν έστω τη γλώσσα είχαν διαφορετική αντιμετώπιση.

Παράθεση:
πάντως αναγνώριση και εξακρίβωση στοιχείων εν μέσω καταιγίδας πάνω σε φλεγόμενο πλοίο, δεν έχω ξανακούσει

Δεν ξέρω αν είναι ειρωνεία αλλά σοβαρά το λες; Σμύρνη, Έλληνας στο λιμάνι; Κλωτσιά στη θάλασσα. Γάλλος στο λιμάνι, περάστε πρώτος. Έλληνας να κολυμπήσει μέχρι συμμαχικό πλοίο; Κόψιμο χέρια και καλή καρδιά μη τους χαλάσει το γλέντι. Και μια χαρά φωτιές είχανε και αν δεν φεύγανε γρήγορα τους σφάζανε όλους οι καλοί μας γείτονες και μια χαρά αναγνώριση πέρναγαν.

Μην υποτιμάς πόσο απάνθρωποι μπορούν να γίνουν οι άνθρωποι, και λογικοί να είμαστε, και καλοί με όλους αλλά να ξέρουμε και τα χάλια τους, μην μας πιάνουν κάθε 30 χρόνια στον ύπνο επειδή ξεχνάμε τόσο γρήγορα.

Strumfojeth

Senior Member

01-01-2015

Παράθεση:
Ethismos:
Λες ότι μιλάς με λογική και είναι σαν να ακούω πολιτικό αντιπολίτευσης (ανεξαρτήτου χρώματος τα τελευταία 35 χρόνια).

Αν κατέβω θα με ψηφίσεις .?.

Σοβαρά όμως, λέω κάτι πάρα πολύ απλό το οποίο είναι και πολύ λογικό : "Δεν είναι ίδιο να χρεωκοπείς μόνος σου με το να χρεωκοπείς εντός μιας ένωσης".

Διαφωνείς .?.

Παράθεση:
Ethismos:
Το ίδιο είναι να έχεις κανονική πτώχευση (παύση πληρωμών, ολική στάση εμπορίου, 0 καταθέσεις κτλ κτλ) με το να πληρώνεσαι λιγότερο και αν μην έχεις τις ανέσεις που έχει κάποιος άλλος μισθωτός της ευρωπαϊκής ένωσης; Εγώ σου μιλάω για περίπτωση να μην έχουμε να φάμε ένα εξάμηνο και εσύ για σύγκριση μισθών με εξωτερικό και ανέργους που ζουν με τα λεφτά κάποιου (κράτους, γονιού, αποταμίευσης) και παίρνουν και δωρεάν laptop. Με ποια λογική γίνεται σύγκριση;

Αυτά τα τοπία καταστροφής τα προβάλλουν διάφοροι ως de facto συνακόλουθα με μια πτώχευση ... στην πραγματικότητα όμως είναι απλά πιθανότητες και όχι πράγματα που θα συμβούν σίγουρα.

Κατά τα άλλα και στάση εμπορίου έχουμε και μηδέν καταθέσεις έχουμε οι περισσότεροι και τρια χρόνια να αγοράσουνε πετρελαιο έχουν αρκετοί και γενικά δόξα το θεό να λέμε που είμαστε στην επαρχία και καίμε κανένα ξύλο στη σόμπα ... σε αυτά τα πλαίσια αυτό που περιγράφεις θα συμβεί αργά ή γρήγορα είτε του δώσουμε το όνομα "πτώχευση" είτε συνεχίσουμε να φοβόμαστε απλά την λέξη, αυτό σου λεω. Δεν λέω οτι "ως δια μαγείας" θα αλλάξουμε πολιτική και θα "σωθούμε" ... σου λέω οτι όσα περιγράφεις θα τα πάθουμε κατα πάσα πιθανότητα, είτε το όνομάσουμε έτσι είτε όχι ...

και αυτό δεν το λέει καμία αντιπολίτευση btw

Παράθεση:
Ethismos:

Και ξεπούλημα έχουμε, και ελεγχόμενη, κατευθυνόμενη, μερική, εσωτερική ή όπως θες πες το πτώχευση έχουμε και εκμετάλλευση και όλα. Κανονική πτώχευση με ότι συνεπάγεται δεν έχουμε ακόμα.

Σε λιγουλάκι έρχεται και αυτό μιας και όσα περιγράφεις είναι τα προεόρτια ...

Παράθεση:
Ethismos:

Το να πεις ότι ο άλλος (Τούρκος, Ευρωπαίος, σταυροφόρος, Ρωμαίος κτλ) εκμεταλλεύεται την οικονομική και πολιτική αδυναμία της Ελλάδας και την έλλειψη συμμάχων όταν συμβεί κάτι τέτοιο για να κάνει στρατιωτική κίνηση όμως μόνο λαϊκή προσέγγιση δεν είναι. Είναι επανάληψη της ιστορίας πολλές φορές σε 20+ αιώνες.

Να συγκρίνω δηλαδή μια στρατιωτική χούντα απομονωμένη απο όλους με ένα κράτος της Ευρωπαϊκής Ένωσης .?.
Το Βυζάντιο μετά την αποτυχία της αρκετά πολύπλοκης εξωτερικής του πολιτικής και την "χρεωκοπία" της πολιτικής του κατευνασμού που ακολούθησε και μετέτρεψε την Κωνσταντινούπολη σε πολυπόθητο λάφυρο για τον μισό τότε κόσμο, με μια μικρή χώρα του ΝΑΤΟ .?.
Ή μήπως να συγκρίνω την πολύ έξυπνη διαίρει και βασίλευε τακτική των Ρωμαίων που αφού "εργάστηκαν" σαν μισθοφόροι στις διάφορες "συμπολιτείες" και φραξιές των αρχαίων Ελληνων της εποχής, μπόρεσαν και κατέκτησαν μια αποδυναμωμένη Ελλάδα, με την σημερινή μας κατάσταση .?.

Μπορώ να το κάνω, αλλά εκτός απο ομοιότητες μπορώ να βρω και πάρα πολλές διαφορές ...

Στην τελική η ιστορία δεν είναι μόνο για να φοβόμαστε μήπως επαναληφθει, αλλά για να μαθαίνουμε απο αυτήν ... σε αυτά τα πλαίσια :

Παράθεση:
Ethismos:
Για τους ίδιους Τούρκους που έχουν κάνει γενοκτονίες και μας είχαν 400 χρόνια σκλαβωμένους. Για τους ίδιους Τούρκους που όλος ο κόσμος έκανε τον Α παγκόσμιο πόλεμο και αυτοί σφάζανε Αρμενίους, δωθήσεις ευκαιρίας.

Μόνος σου το λες ... αυτά τα κάνανε όταν οι υπόλοιποι γύρω τους είχαν "άλλες δουλειές" και οι ίδιοι είχαν να κοιτάξουν μόνο τα εσωτερικά τους μέτωπα ... κατα τα άλλα, λίγο ιστορία γνωρίζουν και αυτοί και την τελευταία φορά που προσπάθησαν να πολεμίσουν σε πολλά μέτωπα μετατραπήκανε απο "αυτοκρατορία" σε απλό κράτος.

Παράθεση:
Ethismos:

Για τους ίδιους που το 74 μπήκαν και πήραν για πλάκα τη μισή Κύπρο και έκαναν σφαγή αμάχων. Για τους ίδιους που μια ωραία μέρα μπήκαν στη Μικρά Ασία και δεν άφησαν τίποτα.

Όντως, και σε ποιά άλλα μέτωπα πολεμούσαν τότε .?. Σε κανένα.
Και πόσους συμμάχους είχαμε εμείς τότε .?. Επίσης κανένα.

Παράθεση:
Ethismos:

Αυτοί οι Τούρκοι, αν τους δώσουμε αφορμή, θα μας λυπηθούν επειδή τα βύσματα πάνε στο αιγαίο και όχι στο Ιράν και επειδή από 2 ανοιχτά μέτωπα θα λυπηθούν να πάνε στα 3 όταν όλη τους την ιστορία κάνουν πόλεμο με όποιους και όσους μπορούν...

χεχεχε μωρε λίγο είναι να πολεμάς σε τρία μέτωπα και μάλιστα μακρυά το ένα απο το άλλο .?. Σοβαρά .?. Μιας και είμαστε και εδώ που είμαστε, είναι το ίδιο να έχεις πεσμένα 2 inhibitors με το να έχεις 3, και το τρίτο, φαντάσου να βρίσκότανε και στην άλλη άκρη του χάρτη .?.

Δεν είναι θέμα "λύπησης" ή "καλοσύνης" ... είναι απλά πρακτικά αδύνατο αυτή τη στιγμή. Αν ηρεμίσουν τα ανατολικά τους σύνορα, ναι, να συμφωνήσω μαζί σου στην ανησυχία σου, μέχρι τούδε το βλέπω πολύ χλωμό.

Παράθεση:
Ethismos:

Αυτή μιλάει για "ρατσισμό", δηλαδή "πήραν πρώτα τους Έλληνες και μετά εμάς", άσχετα αν έχει δίκιο ή όχι, και οι δικοί μας για ωμή βία και απανθρωπιά.

Μα και εσύ για αυτό μίλησες όταν έγραψες: "Οι Ιταλοί φίλοι μας χτυπούσαν εγκύους και γέρους για να κλέψουν σωσίβια να τα δώσουν στους δικούς τους πριν 3 μέρες όπως οι άλλοι φίλοι μας στη Σμύρνη πέταγαν τους Έλληνες στη θάλασσα και γλένταγαν με της φωτιές από τα "συμμαχικά" τους καράβια." και παρομοίασες την συμπεριφορά στο ναυάγιο με την καταστροφή της Σμύρνης ! Ο_ο

Αυτό που έγραψες δεν εμπεριέχει και ρατσισμό μέσα .?.

Παράθεση:
Ethismos:

Δεν είναι το ίδιο πράγμα να σου λέει ο άλλος ότι πέρασαν 2 ελληνικά ελικόπτερα και πήραν κόσμο (από όλους) και το τρίτο το στείλανε πίσω και στα άλλα απαγόρεψαν να ξαναέρθουν οι "φίλοι" μας οι Ιταλοί, λες και ήθελαν να τους αφήσουν να πεθάνουν από το κρύο.

αρχικά μόνο ένα ελληνικό super puma συμμετείχε και τα άλλα τα έστειλε πίσω ο καιρός, μιας και δεν έφτασαν ποτέ εκεί πέρα ... έπειτα, όταν επέτρεψε ο καιρός, συμμετείχαν πολλά περισσότερα.

Παράθεση:
Ethismos:

Ούτε το ίδιο να σου λέει αυτός που ήταν μπροστά ότι οι Τούρκοι έσπασαν στο ξύλο κόσμο, γυναίκες και παιδιά, για να σωθούν πρώτοι και οι ιταλοί έβγαζαν τα σωσίβια από τους Έλληνες για να τα δώσουν στους υπόλοιπους, ενώ οι Έλληνες παρακάλαγαν να πάρουν τουλάχιστον τα παιδιά και ας μείνουν αυτοί πίσω. Άλλο αφήνω τον άλλο να πεθάνει, άλλο το προκαλώ, άλλο δίνω κάπου προτεραιότητα. Αν όντως πάντως είχαν δώσει προτεραιότητα σε Έλληνες δεν θα είχαν μείνει αυτοί που είπα τελευταίοι στο πλοίο (ήταν μεν γιατροί, αλλά Έλληνες, με αυτή τη λογική θα είχαν φύγει πρώτοι αφού πέρασαν πρώτα δικά μας συνεργεία).

Δηλαδή 50+ Τούρκοι μέσα στον χαμό, οργανωθήκανε και δείρανε 250+ Έλληνες ... μόνο εμενα μου φαίνεται δυσκολο να έχει συμβεί κάτι τέτοιο .?.

Παράθεση:
Ethismos:

Αυτό δηλαδή είναι που δεν σου βγάζει λογική, πάλι διάβασε λίγο ιστορία να δεις ποιοι την γλίτωναν από σταυροφορίες, ρωμαίους, τούρκους, γερμανούς κτλ. Μιλάτε την γλώσσα μου. Ωραία περνάτε. Όχι; Ξύλο και ο επόμενος. Να πω ότι ήταν πρώτη φορά που το ακούμε να σου φανεί περίεργο... όποια πέτρα και αν σηκώσεις για το 40-44 οι γερμανόφιλοι, ιταλόφιλοι και όσοι μιλούσαν έστω τη γλώσσα είχαν διαφορετική αντιμετώπιση.

Ναι, αλλά σε διαφορετικές συνθήκες οπου υπήρχε μια οργανωμένη και επιτελικά διατεταγμένη διαδικασία για να γίνει κάτι τέτοιο ... καμία απο τις περιπτώσεις που αναφέρεις δεν ήταν φλεγόμενο καράβι εντός καταιγίδας πολλών μποφορ όπου "χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα" αλλά οι διασώστες ξέρουν ξαφνικά την εθνικοτητα όλων και σώζουν με κάποιον μαγικό τρόπο μόνο τους δικούς τους συμπατριώτες.

Με απλά λόγια, συγκρίνεις ανόμια πράγματα ... φαντάσου μια πραγματική αντιστοιχία όπου εσύ είσαι διασώστης και φτάνεις σε αυτή τη σκηνή :

86892

Κάπως έτσι στοιβαγμένοι στα λίγα ασφαλή μέρη του πλοίου θα ήταν και οι 280 άτομα που είχαν απομείνει στο πλοίο (180 είχαν μπει στις βάρκες iirc) και σε αυτή την εικόνα όπως βλέπεις η θάλασσα είναι "λάδι".

Φαντάσου τώρα τον εαυτό σου να είσαι διασώστης, να έχει τρικυμία και να μπορεί να βυθιστούν και τα δύο πλοιάρια ανα πάση στιγμή και να φωνάζεις μέσα στην καταιγίδα "όποιος είναι απο την Καζαμπουμπου θα μπει πρωτος" ... άντε ψάξε βρες τους, ξεχώρισέ τους και - το πιο δύσκολο - πείσε όλους τους άλλους να μείνουν στην θέση τους. Πες μου, πως θα το καταφέρεις .?.

Παράθεση:
Ethismos:

Δεν ξέρω αν είναι ειρωνεία αλλά σοβαρά το λες; Σμύρνη, Έλληνας στο λιμάνι; Κλωτσιά στη θάλασσα. Γάλλος στο λιμάνι, περάστε πρώτος. Έλληνας να κολυμπήσει μέχρι συμμαχικό πλοίο; Κόψιμο χέρια και καλή καρδιά μη τους χαλάσει το γλέντι. Και μια χαρά φωτιές είχανε και αν δεν φεύγανε γρήγορα τους σφάζανε όλους οι καλοί μας γείτονες και μια χαρά αναγνώριση πέρναγαν.

Καλά τώρα αστειεύεσαι έτσι .?. Πέραν οτι η σύγκριση είναι "overkill" στην Σμύρνη οι περισσότεροι Έλληνες ήταν γνωστοί τοις πάσι και όσοι τους κυνηγούσαν είχαν μαζί τους άτομα που τους γνώριζαν έναν-έναν ... επίσης για αυτό το πράγμα είχε οργανωθεί ειδικά επιχειρηση με αυτές ακριβώς τις διαταγες, δεν έγινε τυχαία όπως το ναυάγιο ...

και τώρα αυτό το συγκρίνεις με μια διάσωση σε ένα πλοίο που φλέγεται εντός καταιγίδας και μου λες πως έρχονται κάποιοι διασώστες και με κάποιον μαγικό τρόπο ξέρανε ποιός είναι απο πού και έσωζαν μόνο αυτούς που οι ίδιοι ήθελαν και οι άλλοι καθόντουσαν ήσυχα -ήσυχα και περιμένανε την σειρά τους ...

Σου φαίνεται λογικό αυτό .?. Εμένα όχι.

Παράθεση:
Ethismos:

Μην υποτιμάς πόσο απάνθρωποι μπορούν να γίνουν οι άνθρωποι, και λογικοί να είμαστε, και καλοί με όλους αλλά να ξέρουμε και τα χάλια τους, μην μας πιάνουν κάθε 30 χρόνια στον ύπνο επειδή ξεχνάμε τόσο γρήγορα.

Μωρε όλοι οι άνθρωποι ανεξαρτήτως εθνικότητας γίνονται όσο απάνθρωποι θέλεις και το ξέρω καλά, το θέμα είναι οτι αν σε μια τέτοια φρικώδη κατάσταση έτυχε να πλακωθούν δύο άτομα για το ποιός θα πάρει ένα σωσίβιο (το οποίο είναι πάρα πολύ πιθανό να συνέβει), αυτό δεν αντιπροσωπεύει όλοκληρες τις εθνικότητες των δύο αυτών ανθρώπων αλλά μόνο αυτούς τους ίδιους ... Διαφωνείς .?.

λαθρομεταναστες_29102013122910.JPG

Melcalaniye

Senior Member

01-01-2015

Παράθεση:
mixalhsprotop:

Φίλε μου, άλλο η Ευρώπη σαν ήπειρος και άλλο η Ευρώπη σαν Οικονομική Ένωση.. Όταν σου λέει ένας πολιτικός "θα βγούμε από την Ευρώπη" δεν εννωεί ότι η ελλάδα θα σηκωθεί και θα πάει να κολλήσει στην Ασία ή στην Αφρική! Για το όνομα του Θεού! Δηλαδή η Βουλγαρία, η Αλβανία και άλλα έθνη που ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ αλλά δεν ανήκουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση δεν μπρούν να παίξουν LoL; Ρε παιδιά, πραγματικά... Αφού το καταλαβαίνετε και μόνοι σας ότι θα κάνετε "χαζή" ερώτηση, γιατί δεν ανοίγετε και ένα βιβλίο (ή έστω καμιά σελίδα στο wikipedia) να ενημερωθείτε λίγο τι συμβαίνει και ΜΕΤΑ να κάνετε τέτοιες ερωτήσεις;; Και πραγματικά, όταν λες "ακούγεται ότι δε θα μπορέσουμε να παίζουμε LoL", που τα ακούτε; Γιατί δεν έχουμε που δεν έχουμε πολλά μαλλιά, θα μας πέσουν και αυτά τα λίγα που μας έμειναν...!!

12