Αρχείο των παλιών Φόρουμ

Έχει χυθεί πολύ ηλεκτρονικό μελάνι τα τελευταία χρόνια σε αυτό το φόρουμ, γι'αυτό φροντίσαμε να το κρατήσουμε διαθέσιμο για ανάγνωση και αντιγραφή. Εδώ θα βρείτε παλιότερες συζητήσεις από την αρχή του φόρουμ (Μάιος 2012) μέχρι και τον Φεβρουάριο του 2015. Όταν τελειώσετε, ελάτε στα Boards για τα νεότερα για το League of Legends.

ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΊΤΕ ΤΑ BOARDS

ιδεες για νεο pc

Comment below rating threshold, click here to show it.

Insomnia79

Senior Member

12-24-2014

Παράθεση:
strumfomelenios:
Πουθενά δεν λέει ότι το hobby πρέπει να σου κοστίζει ο κούκος αηδόνι. Οπότε το επιχείρημα αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο. Μην τα σιδερώνουμε όλα.

Dmn cdng

εχεις δικιο .Απλα όπως ξαναειπα και τα mame32 είναι παιχνιδι. Για μενα το παιχνιδι στον υ/η είναι hobby. Όπως και το ψαροντουφεκο . Και σιγουρα τα hobby σου αναλογα με την τσεπη του καθενος βεβαια και επειδή ειμαστε σε δυσκολους καιρους πρεπει να προσεχουμε , είναι ακριβα. Προσωπικα θελω τα παιχνίδια που παιζω να παιρνω το 80% από ότι μπορουν να δωσουν. Δεν εχω παρει ποτε το 100% διοτι δεν φτανει η τσεπη μου ( ακομα και αν πουλαω προιοντα πληροφορικης ) . Εχω όμως δει τη μπορεουν να κανουν τα ακριβα μηχανήματα και τι μπορουν να αποδωσουν στην οθονη σου. Πιστεψε με ότι είναι μεγαλη διαφορα.Μεχρι και πριν 2 χρονια ειχα και εγω πληκτ.ποντ Microsoft των 20 ευρω , τωρα εχω razer. Τοσο καιρο αν και τα πουλουσα ελεγα""πολλα λεφτα ρε γμτ για ένα πληκτ"" τωρα λεω γιατι τοσο καιρο δεν επαιρνα ? ... Είναι καποια πραγματα που δεν αλαζουν ακομα και στο παρελθον να παρεις καλο pc το 1990 ειχε 500,000 δρχ το 2003 ειχε 1200 το 2006 ειχε 1200 ακομα και σημερα 1200 εχει. Απλα πλεον δεν υπαρχει τοσος μικρος ανταγωνισμος όπως παλια και εχεις πολλες επιλογες αναλογα με τη θελεις να κανεις. Είναι άλλο να βλέπεις σε ένα παιχνιδι εκρηξη και άλλο να βλέπεις πετρες να φευγουν με την εκρηξη. Σιγουρα ο τιτλος και ο χειρισμος είναι ο ιδιος όμως τα γραφικα κανουν μεγαλη διαφορα , όπως και τα περιφερειακα και ναι το κλικ εχει σημασια ζωης και θανατου σε ένα παιχνιδι και δεν εχει να κανει τοσο με τον εθισμο σε ένα παιχνιδι οσο με την διασκεδαση και με την αποτελεσματικοτητα του να παιζεις ένα παιχνιδι όπως πρεπει. Το να δωσεις πολλα λεφτα για ένα η/υ δεν θα κρινω εγω αν είναι βλακεια η όχι . Το να δωσεις λιγα όμως και να περιμενεις πολλα αυτό είναι βλακεια. Δεν είναι καλο να λες τη μπορεις να δωσεις για να γλιτώσεις. Τι θες να παρεις αυτά πρεπει να δωσεις.

Η συζητηση αρχισε από το gddr5 και 2gb .ΕΙΠΑ ότι δεν παιζει ρολο διοτι αυτό και αυτό το chipset παιζει το ρολο η αλλιως η gpu.

H amd ( είμαι amdakias πιστεψε με ) από την ημερα εξαγορας της ΑΤΙ εχει εξαφανιστεί.
Αυριο μπορει να είναι τοπ. Σημερα όμως δεν είναι .

Τωρα αν θελετε να πουμε για το πέταγμα χρηματων ξερω πολλα μα παρα πολλα παραδείγματα με χρηστες παιχνιδιων που κανανε donates όχι ένα αλλα 3 pc των 1200 ευρω. Ο καθενας ότι εχει αγοραζει.Ενα καλο pc για παιχνίδια λυπάμαι που θα γινω κουραστικος , κατω των 800,00 είναι αχρηστο. Αν θελετε αναληση παραπανω δωστε μου μπατζετ και θα σας προτείνω ότι καλυτερο μπορω αναλογα με της ανάγκες της χρησης που θα κανετε σε αυτό.

Αλλα τα hobby πληρωνονται ακριβα. Το ξερετε απλα δεν το καταλαβαίνετε. Ότι και να κανετε σε hobby όταν μπει για τα καλα στην ζωη σου θα το πληρωσεις.

Ακομα και εσυ ethismos από hobby πηγες πολυτεχνειο γιατι πιστευω ότι αν δεν σου αρεσε δεν θα πηγαινες Αραγε σκεψου ποσα εχεις πληρωσει μεχρι στιγμης !!!

Strumfojeth

Senior Member

12-25-2014

Παράθεση:
Insomnia79:

Αλλα τα hobby πληρωνονται ακριβα. Το ξερετε απλα δεν το καταλαβαίνετε. Ότι και να κανετε σε hobby όταν μπει για τα καλα στην ζωη σου θα το πληρωσεις.

Εδώ πάντως υπερβάλλεις ... και εγώ έχω χομπυ να παίζω μπασκετ, πόσο πιο κοστίζει μια μπάλα .?. Ή παλαιότερα έπαιζα τερματοφύλακας, πόσο να κάνανε 2 καλά γάντια .?. Ή το go που προσπαθώ σιγά σιγά να μάθω ... γιατί να πάρω kaya board με 600 ευρώ .?. Πήρα ένα πολύ ωραίο και με απλό ξύλο με 50ευρώ και ήδη 5 χρόνια δεν έχει πάθει τίποτα.

Αν τα βάλεις κάτω τα έξοδα τα χομπυ στην πραγματικότητα έχουν συνήθως καλό value for money ... την στιγμή που ο μέσος καπνιστής (ένα πακέτο την ημέρα ας πούμε) ξοδεύει περίπου 365*3.5 = 1277 ευρώ τον χρόνο για να καταστρέφει την υγεία του, τότε το να επενδύσεις τα χρήματά σου σε ένα χομπυ είναι σίγουρα μια καλή και σχετικά φτηνή επιλογή, αν σκεφτείς οτι οι περισσότεροι καπνιστές δεν σκέφτονται αυτό το έξοδο καν. Ομοίως και για τους καφέδες και για τα ποτά ή και για τα τυχερά παιχνίδια.

Σε αυτά τα πλαίσια έχετε σκεφτεί ποτέ οτι με 1250 ευρώ που αλλού τα σπαταλάτε αλόγιστα θα μπορούσατε :
  • Να έχετε ένα stream και να κάνετε δώρο ένα skin την ημέρα.
  • Να αγοράσετε τουλάχιστον 80 βιβλία
  • Να αγοράσετε ένας θεός ξέρει πόσα games στο steam sale τώρα τα Χριστούγεννα
  • Να πάρετε ένα καλό υπολογιστή που θα σας βγάλει δεκαετία
  • Να αγοράσετε εξοπλισμό σχεδόν για κάθε πιθανό και απίθανο χόμπυ (απο ορειβασία και ιστιοσανίδες (700 ευρώ κάνει ο πλήρης εξοπλισμός) ) και να σας μείνουν και ρέστα
  • Να πάτε 10 μέρες ταξίδι οπουδήποτε στην Ευρώπη ( επι παραδείγματι http://www.hostels.com/stockholm/sweden -- τιμές απο 16.5 ευρώ την ημέρα. Για νέους ανθρώπους τα hostels δεν είναι πρόβλημα) και να σας μείνουν και λεφτά να φάτε, να πιείτε και να διασκεδάσετε

Δεν λέω καλό και το optimazition στους υπολογιστές και το να πάρουμε όσο πιο value for money γίνεται, αλλά μήπως τα πραγματικά "πεταμένα λεφτα" του μέσου ανθρώπου είναι αλλού .?. Απλά όταν έρχεται η ώρα να πάρεις υπολογιστή, επειδή το ποσό σου έρχεται μονοκόμματο (και δόσεις να το πάρεις, το όλικο ποσό είναι που σου μένει στο μυαλό) και δεν σου κάθεται καλά ...

Δεν λέω να γίνετε τσιγκούνηδες που δεν θα ξεμυτίζουν απο το σπίτι τους, αλλά μιας και το τέλος του χρόνου γίνεται πάντα αφορμή για introspection, βάλτε τα κάτω και δείτε που πραγματικά πάνε τα χρήματά σας ...

Tl;dr;
Τα χομπυ δεν είναι ακριβά ... απλά φαίνονται ακριβά. Επίσης, όσοι καπνίζετε, πετάτε και τα λεφτά και την υγεία σας στα σκουπίδια

Insomnia79

Senior Member

12-25-2014

Παράθεση:
Strumfojeth:
Εδώ πάντως υπερβάλλεις ... και εγώ έχω χομπυ να παίζω μπασκετ, πόσο πιο κοστίζει μια μπάλα .?.

http://www.sportsmaster.gr/?product=1334&utm_source=skroutz.gr&utm _campaign=Price+Comparison&utm_medium=cpc&utm_content=textlink&utm_term=Spalding+%CE%9C%CF%80%CE%AC%CE%BB%CE%B1+%CE%9C%CF%80%CE%AC%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%84+%22Game+Ball%22+%CE%9D%CE%BF7+Indoor
:P

Best Amumu GR

Senior Member

12-25-2014

χαχαχαχα
Αν εχει καποιος χομπυ τα αμαξια θα πρεπει ντε και καλα να αγορασει lamporghini?:P
Βαλε οτι αυτη η μπαλα ειναι για παρκε,ποιος παιζει σε παρκε και οχι σε τσιμεντενιες αλανες?

strumfomelenios

Senior Member

12-25-2014

Παράθεση:
Insomnia79:
http://www.sportsmaster.gr/?product=1334&utm_source=skroutz.gr&utm _campaign=Price+Comparison&utm_medium=cpc&utm_content=textlink&utm_term=Spalding+%CE%9C%CF%80%CE%AC%CE%BB%CE%B1+%CE%9C%CF%80%CE%AC%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%84+%22Game+Ball%22+%CE%9D%CE%BF7+Indoor
:P

Μπάλα είπε, όχι τον ουρανό με τα άστρα.

KR Faker Senpai

Member

12-25-2014

Παράθεση:
vF RΓ‘vΓͺnborn:
Ηello!
Καιρος για αλλαγη και λεω να αλλαξω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το pc μου!!! Ενα παιδι μου προτεινε κατι τετοια σε τιμη περιπου 800 μ 900ε πανω κατω ...το συγκεκριμενο δεν εχει λειτουργικο και δεν εχει και DVD driver!!! πειτε μου και εσεις τη γνωμη σας για αυτο εδω !!!
http://i.imgur.com/GsLLYtu.png (http://i.imgur.com/GsLLYtu.png)

file tha su protina ena kalo pc gia multimedia kai gaming eperience.cpu i5 4590 , 8gb ram(recommended smr) ,gpu gtx 750 ti or gtx 760 kai 1 ssd 128 gb.afta gia multimedia kia kefreno gaming.ego exo i3 2120 3.3ghz , 4 gb ram , gtx 650 kai ssd 128 gb kai pezo lol maxed out 1080p stathera 180 fps unlocked.

Melcalaniye

Senior Member

12-25-2014

Παράθεση:
Insomnia79:
0 amiga500 ηταν ο πρωτος η/υ για παιχνίδια ειχε χρωματα!!!και στερεοφωνικο ηχο !!! Μιλαμε για παιχνίδια φιλε μου .
Ο amstrad 128 η ο 8086 δεν ηταν η/υ για παιχνίδια ΕΒΛΕΠΕΣ ΜΟΝΟ ΤΕΛΕΙΕΣ !!!

Μάλλον δεν έπαιξες ποτέ παιχνίδι σε Commodore 64. Μπορεί να μην είχε χρώματα αλλά όχι και ότι δεν υπήρχαν παιχνίδια τότε... Επίσης, μάλλον δεν πρόλαβες την εποχή που το Pixel, που τόσο περιφανεύεσαι ότι "πρόλαβες", έδινε παιχνίδια για Amstrad σε μορφή κώδικα (καθόσουν και έγραφες, δηλαδή, τον κώδικα από το περιοδικό στον υπολογιστή για να παίξεις το παιχνίδι). Οπότε, αν το ότι ο πρώτος σου υπολογιστής ήταν ο Amiga500 και έχεις αυτό σαν επιχείρημα για τις "γνώσεις" σου, τότε άκου και εμάς που είμαστε λίγο μεγαλύτεροι...

Λες ότι το gaming είναι hobby. Οκ, δεκτό. Είναι hobby για ΕΜΕΝΑ που δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με το να πουλάω PC. Γεωτεχνολόγος είμαι, όχι πληροφορικάριος. Αλλά η πληροφορική (και κατ'επέκταση το gaming) είναι για ΕΜΕΝΑ hobby. Εσύ όμως ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ από αυτό. Δε σε συμφέρει να πάρει ο άλλος ποντίκι 20 eyro για να παίζει games, αν δεν πάρει το Razer που κάνει 100 Euro, το κλείνεις το μαγαζί! Οπότε τι κάνεις; Χρησιμοποιείς το "hobby" σαν πρόφαση ότι "εγώ ξέρω καλύτερα" και προσπαθείς έτσι να πείσεις τον πιτσιρικά να σκάσει το 100άρικο για κάτι που δεν του χρειάζεται! Και δε λέω ότι δεν κάνεις καλά, δουλειά σου είναι και μαγκιά σου αν το καταφέρνεις. Αλλά, φίλε μου, να σου πω και την άλλη όψη του νομίσματος... Εγώ που σου μιλάω, σου γράφω από υπολογιστή που όταν τον πήρα έκανε πάνω κάτω 2 χιλιάδες Ευρώ. Ορίστε και η σύνθεση για να κρινεις (αν και τα περισσότερα δεν υπάρχουν πλέων στην αγορά):
Κουτί: Thermaltake Soprano DX
Μητρική: Asus Ρ8H77-M Pro
CPU: Intel i7-2600K
Ψύκτρα: Sharkoon (δε θυμάμαι μοντέλο όμως... )
RAM: 2x G.Skill 4GB 8-8-8-24 DDR3
GPU: nVidia GTX660 OC DirectCU 2GB GDDR5
Τροφοδοτικό: Thermaltake 600W
Δίσκοι: 1x64GB SSD, 1x1.5TB Sata3, 1x1TB Sata3
Οθόνες: 1x 1860x1050 LG Monitor, 1x Sony Bravia 1360x768, 1x 32" LG TV 1920x1080
Ήχος: 1x Creative 5.1 Surround, 1x Razer Tiamat 7.1 Headset
Πληκτρολόγιο: Roccat Isku
Ποντίκι: Razer Naga Hex
Mousepad: Razer α Goliathus

Όπως βλέπεις, δε λυπήθηκα έξοδα όταν έκανα τον υπολογιστή μου. Ευτυχώς για εμένα, η δουλειά μου πάει καλά, χρήματα είχα διαθέσιμα οπότε δε με ένοιαζε το "οικονομικό". Μου χρειάζονται όλα αυτά; Όχι! Και στο λέω στα ίσια, ακόμα και τώρα που έχω τον υπολογιστή 4 χρόνια (εκτός από τη GPU που την πήρα πέρυσι), ενώ κάνω stream και recording ταυτόχρονα, ενώ ασχολούμαι και με video editing/rendering, ακόμα ο υπολογιστής 100% ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ! Γιατί έδωσα τόσα χρήματα; Μαγκιά μου. Τα είχα και τα έδωσα! Δεν υπάρχει όμως περίπτωση να πω σε κάποιον "αν δεν έχεις κι εσύ PC που κάνει 2000Ευρώ δεν κάνει για gaming". Ίσα ίσα που εδώ μέσα ξέρουμε ότι οι περισσότεροι είναι φοιτητές ή σχολιαρόπαιδα οπότε το να δώσουν τέτοιο ποσό για υπολογιστή είναι ΑΔΥΝΑΤΟ! Οπότε, όταν κάνουμε συζητήσεις για τέτοια θέματα, ΠΑΝΤΑ κοιτάμε να προτείνουμε υπολογιστές που είναι όσο το δυνατόν πιο δυνατοί με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος! Θα χρησιμεύσει σε κανέναν να πάρει το Razer Naga Hex; Όχι. Silver 1 ήμουν και όταν έπαιζα με το Logitech G300 (30 euro), Gold 5 είμαι τώρα που παίζω με το Naga Hex(80 Euro). Big deal! Ούτε "pro" θα σε κάνει το να έχεις ακριβό εξοπλισμό, ούτε θα σε κάνει να παίζεις καλύτερα αν δεν είσαι ΕΣΥ, από μόνος σου, καλός παίχτης. Μπορεί να σε βοηθήσει να κάνεις πράγματα που πριν δε μπορούσες; Ναι, δεκτό. Άντε να μου πεις ότι εξ'αιτίας του Hex κατάφερα και ανέβηκα Gold και δεν είμαι ακόμα Silver. Αλλά ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ! Οτιδήποτε άλλο φούμαρο να πουλήσεις, είναι απλά φούμαρο!

Οπότε, ξαναλέω... Στους πελάτες σου, καλά κάνεις και τους λες "πάρε αυτό" και "πάρε εκείνο" γιατί είναι ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ και πρέπει να βγάλεις κι εσύ το ψωμί σου. Αλλά από εμάς εδώ δε θα κερδίσεις κάτι αν πείσεις κάποιον να πάρει ένα Razer ποντίκι αντί για ένα απλό lazer της Microsoft. Γι΄αυτό και εμείς ψάχνουμε και κάνουμε προτάσεις με βάση το ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗ και όχι το συμφέρον του πωλητή...

KR Faker Senpai

Member

12-25-2014

Παράθεση:
Melcalaniye:
Μάλλον δεν έπαιξες ποτέ παιχνίδι σε Commodore 64. Μπορεί να μην είχε χρώματα αλλά όχι και ότι δεν υπήρχαν παιχνίδια τότε... Επίσης, μάλλον δεν πρόλαβες την εποχή που το Pixel, που τόσο περιφανεύεσαι ότι "πρόλαβες", έδινε παιχνίδια για Amstrad σε μορφή κώδικα (καθόσουν και έγραφες, δηλαδή, τον κώδικα από το περιοδικό στον υπολογιστή για να παίξεις το παιχνίδι). Οπότε, αν το ότι ο πρώτος σου υπολογιστής ήταν ο Amiga500 και έχεις αυτό σαν επιχείρημα για τις "γνώσεις" σου, τότε άκου και εμάς που είμαστε λίγο μεγαλύτεροι...

Λες ότι το gaming είναι hobby. Οκ, δεκτό. Είναι hobby για ΕΜΕΝΑ που δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με το να πουλάω PC. Γεωτεχνολόγος είμαι, όχι πληροφορικάριος. Αλλά η πληροφορική (και κατ'επέκταση το gaming) είναι για ΕΜΕΝΑ hobby. Εσύ όμως ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ από αυτό. Δε σε συμφέρει να πάρει ο άλλος ποντίκι 20 eyro για να παίζει games, αν δεν πάρει το Razer που κάνει 100 Euro, το κλείνεις το μαγαζί! Οπότε τι κάνεις; Χρησιμοποιείς το "hobby" σαν πρόφαση ότι "εγώ ξέρω καλύτερα" και προσπαθείς έτσι να πείσεις τον πιτσιρικά να σκάσει το 100άρικο για κάτι που δεν του χρειάζεται! Και δε λέω ότι δεν κάνεις καλά, δουλειά σου είναι και μαγκιά σου αν το καταφέρνεις. Αλλά, φίλε μου, να σου πω και την άλλη όψη του νομίσματος... Εγώ που σου μιλάω, σου γράφω από υπολογιστή που όταν τον πήρα έκανε πάνω κάτω 2 χιλιάδες Ευρώ. Ορίστε και η σύνθεση για να κρινεις (αν και τα περισσότερα δεν υπάρχουν πλέων στην αγορά):
Κουτί: Thermaltake Soprano DX
Μητρική: Asus Ρ8H77-M Pro
CPU: Intel i7-2600K
Ψύκτρα: Sharkoon (δε θυμάμαι μοντέλο όμως... )
RAM: 2x G.Skill 4GB 8-8-8-24 DDR3
GPU: nVidia GTX660 OC DirectCU 2GB GDDR5
Τροφοδοτικό: Thermaltake 600W
Δίσκοι: 1x64GB SSD, 1x1.5TB Sata3, 1x1TB Sata3
Οθόνες: 1x 1860x1050 LG Monitor, 1x Sony Bravia 1360x768, 1x 32" LG TV 1920x1080
Ήχος: 1x Creative 5.1 Surround, 1x Razer Tiamat 7.1 Headset
Πληκτρολόγιο: Roccat Isku
Ποντίκι: Razer Naga Hex
Mousepad: Razer α Goliathus

Όπως βλέπεις, δε λυπήθηκα έξοδα όταν έκανα τον υπολογιστή μου. Ευτυχώς για εμένα, η δουλειά μου πάει καλά, χρήματα είχα διαθέσιμα οπότε δε με ένοιαζε το "οικονομικό". Μου χρειάζονται όλα αυτά; Όχι! Και στο λέω στα ίσια, ακόμα και τώρα που έχω τον υπολογιστή 4 χρόνια (εκτός από τη GPU που την πήρα πέρυσι), ενώ κάνω stream και recording ταυτόχρονα, ενώ ασχολούμαι και με video editing/rendering, ακόμα ο υπολογιστής 100% ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ! Γιατί έδωσα τόσα χρήματα; Μαγκιά μου. Τα είχα και τα έδωσα! Δεν υπάρχει όμως περίπτωση να πω σε κάποιον "αν δεν έχεις κι εσύ PC που κάνει 2000Ευρώ δεν κάνει για gaming". Ίσα ίσα που εδώ μέσα ξέρουμε ότι οι περισσότεροι είναι φοιτητές ή σχολιαρόπαιδα οπότε το να δώσουν τέτοιο ποσό για υπολογιστή είναι ΑΔΥΝΑΤΟ! Οπότε, όταν κάνουμε συζητήσεις για τέτοια θέματα, ΠΑΝΤΑ κοιτάμε να προτείνουμε υπολογιστές που είναι όσο το δυνατόν πιο δυνατοί με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος! Θα χρησιμεύσει σε κανέναν να πάρει το Razer Naga Hex; Όχι. Silver 1 ήμουν και όταν έπαιζα με το Logitech G300 (30 euro), Gold 5 είμαι τώρα που παίζω με το Naga Hex. Big deal! Ούτε "pro" θα σε κάνει το να έχεις ακριβό εξοπλισμό, ούτε θα σε κάνει να παίζεις καλύτερα αν δεν είσαι ΕΣΥ, από μόνος σου, καλός παίχτης. Μπορεί να σε βοηθήσει να κάνεις πράγματα που πριν δε μπορούσες; Ναι, δεκτό. Άντε να μου πεις ότι εξ'αιτίας του Hex κατάφερα και ανέβηκα Gold και δεν είμαι ακόμα Silver. Αλλά ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ! Οτιδήποτε άλλο φούμαρο να πουλήσεις, είναι απλά φούμαρο!

Οπότε, ξαναλέω... Στους πελάτες σου, καλά κάνεις και τους λες "πάρε αυτό" και "πάρε εκείνο" γιατί είναι ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ και πρέπει να βγάλεις κι εσύ το ψωμί σου. Αλλά από εμάς εδώ δε θα κερδίσεις κάτι αν πείσεις κάποιον να πάρει ένα Razer ποντίκι αντί για ένα απλό lazer της Microsoft. Γι΄αυτό και εμείς ψάχνουμε και κάνουμε προτάσεις με βάση το ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗ και όχι το συμφέρον του πωλητή...

file 2.000 pu eskases nomizo vlakia s.vevai milame gia 2011 cpu i7 p stin epoxi t petuse.dn ksero smr se sigkrisi me tus 4th generation cpus tis intel.

Melcalaniye

Senior Member

12-25-2014

Παράθεση:
KR Faker Senpai:
file 2.000 pu eskases nomizo vlakia s.vevai milame gia 2011 cpu i7 p stin epoxi t petuse.dn ksero smr se sigkrisi me tus 4th generation cpus tis intel.

Με την ίδια λογική, και όποιος έδωσε 500.000 για να πάρει μια Lamborghini Gallardo το 2006 ήταν βλάκας που δεν περίμενε να πάρει την Aventador του 2012... H τεχνολογία εξελίσεται, αν περιμένεις πάντα για το "καλύτερο", δε θα πάρεις ποτέ τίποτα!

Τώρα, για το αν ήταν βλακεία μου ή όχι το ότι έδωσα τόσα χρήματα, το είπα και πριν. Τα είχα, τα έδωσα, μαγκιά μου.

Insomnia79

Senior Member

12-26-2014

Παράθεση:
Melcalaniye:

Λες ότι το gaming είναι hobby. Οκ, δεκτό. Είναι hobby για ΕΜΕΝΑ που δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με το να πουλάω PC. Γεωτεχνολόγος είμαι, όχι πληροφορικάριος. Αλλά η πληροφορική (και κατ'επέκταση το gaming) είναι για ΕΜΕΝΑ hobby. Εσύ όμως ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ από αυτό. Δε σε συμφέρει να πάρει ο άλλος ποντίκι 20 eyro για να παίζει games, αν δεν πάρει το Razer που κάνει 100 Euro, το κλείνεις το μαγαζί! Οπότε τι κάνεις; Χρησιμοποιείς το "hobby" σαν πρόφαση ότι "εγώ ξέρω καλύτερα" και προσπαθείς έτσι να πείσεις τον πιτσιρικά να σκάσει το 100άρικο για κάτι που δεν του χρειάζεται! Και δε λέω ότι δεν κάνεις καλά, δουλειά σου είναι και μαγκιά σου αν το καταφέρνεις. Αλλά, φίλε μου, να σου πω και την άλλη όψη του νομίσματος...

Φιλε μου αν δεν εισαι μεσα στον χωρο της πληροφορικης καλο είναι να μην κανεις εικασίες . Αν πουλήσω ένα ποντικι των 20 ευρω πιστεψε με θα βγαλω το 2πλασιο αν όχι 3πλασιο κερδος από οποιοδήποτε Razer !!! Τ ινομιζεις ότι το αγοράζουμε 40 και το πουλαμε 100 !!! Ελεος δλδ. Εγω δεν μηλησα για μηχανογράφηση ουτε για αυτοματισμούς ΓΡΑΦΕΙΟΥ. ΕΙΠΑ πως εγω βλεπω το gaming.Αν θα το παρουν από εμενα η από το πλαισιο η από e-shop δεν με ενδιαφερει κιολας. ΔΕΝ ΖΩ ΑΠΟ ΤΟ GAMING Η ΑΠΟ ΤΗΝ RAZER ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ RAZER.
Προφανος μερικοι ισως δεν καταλαβαίνετε την εννοια του Hobby. Γιατι το λεω αυτό, διοτι σαν Hobby το οποιο είναι κατι που το κανεις συνηθως τον ελευθερο χρονο σου και το μυαλο σου είναι 100% εκει θελεις διαρκως να γινεσε καλυτερος . Εκει λοιπόν ερχομαι εγω και λεω. Πρεπει να παρεις αυτό και αυτό.
Δεν ειπα ότι τα hobby δεν γίνονται με λιγότερα. ΕΙΠΑ την αποψη μου πως εγω βλεπω το Ηοbby και ιδικα το gaming.
Aν δεν ειχες Amiga500 commodore...... Toτε δεν υπαρχει λογος να μιλαμε . Ναι και εγω εφτιαχνα παιχνίδια ...ΜΕ ΤΕΛΕΙΕΣ.... Η amiga ειχε παρα πολους τιτλους ΕΤΟΙΜΟΥΣ με παιχνίδια.

Τωρα πεσμου γιατι διάλεξες τον 2700κ ? Μήπως θα κάνεις overclocking !!
Γιατί αλαξες την μανατη ψυκτρα ? Την δοκίμασες και δεν σου εκανε ?

Παιδια για να μην παρεξηγηθώ.
Προτείνω λύσεις gaming που εχω δοκιμάσει και παντα υστερα από της κριτικες των πελατών με ειτε ακριβα ειτε φτηνα μηχανήματα . Δεν λεω ότι πρεπει να υιοθετήσετε την δικια μου αποψη . Αλλα επιτρέψτε μου ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΒΛΕΠΩ ΤΟ GAMING ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 27 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΧΟΛΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ HOBBY...

Επισης αν εχετε την δυνατοτητα να βαλετε λεφτα στην ακρη για να αγορασετε ένα μηχανικο πληκτρολογιο ΑΠΛΑ ΚΑΝE TO διοτι πραγματικα το αξιζει . Και ναι θα δειτε αποτέλεσμα στον τροπο παιχνιδιού. ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ GAMES......επειδή μιλαμε για gaming.....
Επισης η καρτα γραφικων είναι το Α και το Ω για τα παιχνίδια
ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΕ 150 ΓΙΑ ΚΟΥΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ
Αν παιζετε παιχνίδια η καρτα πρεπει να είναι καλη!!
Οθονη διαλεξτε 120-144Hz refresh rate είναι ότι καλυτερο για τα παιχνίδια...
Αγοραστε εξυπνα ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΤΕ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ.

Το ποστ εχει να κανει με το gaming εγω ετσι βλεπω το gaming . Δεν συμβιβάζομαι με λιγοτερα . Δεν θελω να το κανω , δεν με ενδιαφερει .
Επισης δεν κατηγοριοποιώ τους ανθρώπους σε φτωχούς και πλουσίους. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ . ΕΓΩ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ GAMING.
Καποιοι εχουν καποιοι όχι δυστυχώς ετσι είναι η ζωη. Μακαρι ολοι οι ανθρωποι να εχουν πολλα λεφτα. Δεν φταιω εγω γιαυτο.

Ευχαριστω