Αρχείο των παλιών Φόρουμ

Έχει χυθεί πολύ ηλεκτρονικό μελάνι τα τελευταία χρόνια σε αυτό το φόρουμ, γι'αυτό φροντίσαμε να το κρατήσουμε διαθέσιμο για ανάγνωση και αντιγραφή. Εδώ θα βρείτε παλιότερες συζητήσεις από την αρχή του φόρουμ (Μάιος 2012) μέχρι και τον Φεβρουάριο του 2015. Όταν τελειώσετε, ελάτε στα Boards για τα νεότερα για το League of Legends.

ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΊΤΕ ΤΑ BOARDS

ιδεες για νεο pc

Comment below rating threshold, click here to show it.

Melcalaniye

Senior Member

12-24-2014

Παράθεση:
Insomnia79:
Ethismos πεσμου ρε φιλε απο ποτε μετρας την αποδοση της καρτας γραφικων με τον τυπο της μνημης και απο ποτε μια ψυκτρα τον 12 - 20 ευρω ειναι καλη για amd ? Δηλαδη γραφετε οτι να ειναι απλα για να πειτε κατι ?

Εννοείς ότι μια κάρτα με 512ΜΒ μνήμη και μία με 2GB μνήμη είναι το ίδιο, εφ'όσον έχουν το ίδιο chip;; Ή ότι αν η μνήμη είναι DDR3 ή GDDR5 δεν έχει σημασία;

Επίσης, πόσο νομίζεις κάνουν οι καλές ψύκτρες; Θες να πεις ότι από αυτές τις ψύκτρες (http://www.e-shop.gr/cpu-cooler-psixi-epexergasti-l?offset=30&table=PER&category=%D3%D5%D3%D4%C7%CC%C1+%D8%D5%CE%C7%D3+%C5%D0%C5%CE%C5%D1%C3%C1%D3%D4%C7), με ονόματα όπως Thermaltake και Coolermaster, δεν είναι καλές ή έστω καλύτερες από τις stock;; Μήπως εσύ γράφεις κάτι απλά για να γράφεις;; :/

Παράθεση:
Insomnia79:
cpu+ motherboard + vga + ssd ( πλεον ) => 800.00 ειναι καλο για games

Παρεπιπτόντως, cpu+ motherboard + vga + ssd ( πλεον ) => υπολογιστής που δε δουλεύει. Χωρίς κουτί, τροφοδοτικό και RAM απλά θα έχεις πετάξει 800 Euro

Παράθεση:
Insomnia79:
Επισης το gaming δεν σταματα στον η/υ αλλα χρειαζεται και τα αναλογα περιφερειακα. Ρωτηστε ανθρωπους που γνωριζουν την τεχνολογια .Μην αγοραζετε φθηνα γιατι χανετε χρηματα ( η φτωχια τρωει τον παρα )ειναι προτιμοτερο να κανετε υπομονη και να αγορασετε κατι καλο παρα οτι βρειτε μπροστα σας.
Η ΑΜD ειναι πολυ πισω αυτον τον καιρο .

Ίσα ίσα που τα περιφεριακά για "gaming" δεν είναι τόσο ακριβά όσο λες. Με 30 Euro παίρνεις ένα Logitech G300 και ένα απλό πληκτρολόγιο της Microsoft και είσαι έτοιμος για να παίξεις οποιοδήποτε παιχνίδι. Και όποιος πει ότι ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ mechanical keyboards και ποντίκια με πολλά κουμπιά και ψηλά dpi, εφ'όσων δεν είσαι pro gamer και δε βγάζεις χρήματα από αυτό, απλά ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ.

Insomnia79

Senior Member

12-24-2014

GIGABYTE VGA GT 730, GV-N730D5-2GI, 2048, GDDR5 αυτή είναι μια καρτα γραφικων με gddr5 και 2gb μνημη τιμη καπου στα 65€. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ...
GIGABYTE VGA GTX 760, N760OC-2GD, 2048MB, GDDR5 αυτή είναι μια καρτα γραφικων με gddr5 και 2gb μνημη
τιμή κάπου στα 230€ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΙΝΙΜΟΥΜ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ...
Η διαφορα στης 2 αυτές κάρτες δεν είναι οθτε ο ΤΥΠΟΣ ΜΝΗΜΗΣ ούτε τα GIGA ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ.
Η διαφορα είναι στο chip της μνημης. Συχνότητα μνήμης (MHz) 6008
Δίαυλος μνήμης 256-bit για την 760 -- Συχνότητα μνήμης (MHz) 5000
Δίαυλος μνήμης 64-bit για την 730 ...... Δεν το καταλαβαίνεις ? Πιο απλα λοιπον το ζασταβα με την 1000 κυβ μηχανη είναι πιο αργο από την πορσε 3000 κυβ μηχανη.
Οσον αφορα την DDR3 εχει σταματήσει εδώ και καιρο , πλεον εχει αντικατασταθεί από την GDDR5.( μονο σε stock πλεον ).
Για ψυξη δεν θα σχολιασω ( βαριέμαι )
Τα περιφερειακα όπως razer steelseries κτλ είναι φτιαγμένα για να κανουν καλη την ζωη στα παιχνίδια.
Ναι και με keyboard Mouse τον 10€ παιζεις games . Εχεις όμως καθησει πανω από ένα καλο set keyboard/Mouse ? Και όχι δεν χρειάζεται να εισαι Pro gamer για να παιζεις παιχνίδια. ΕΙΝΑΙ HOBBY ΚΑΙ ΤΑ HOBBY ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ. Εγω είπα την γνωμη μου για ένα gaming pc όχι για multimedia pc ( Word ,Excel youtube Facebook lol )για GAMING PC ΕΙΠΑ .

υγ. Συγνωμη για τα CAPS
υγ1 Ethismos sry bro δεν κανω επιθεση .
υγ2 αγοραστε εξυπνα και παντα ανάλογα με το μπατζετ.
υγ3 H Intel ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ. και στην πληροφορικη ότι πληρώνεις παίρνεις ( δεν είναι ρουχα )

καλα Χριστουγεννα

Κουτι και τροφοδοτικο δεν εβαλα διοτι εκτος και αν διαθεσεις 500 για καρτα θα πρεπει να βαλεις και ένα αναλογο τροφοδοτικο . Στα 800 και με 60€ μπορεις να τα καλυψεις ανετα και τα 2.

Ethismos

Senior Member

12-24-2014

Παράθεση:
Ethismos πεσμου ρε φιλε απο ποτε μετρας την αποδοση της καρτας γραφικων με τον τυπο της μνημης και απο ποτε μια ψυκτρα τον 12 - 20 ευρω ειναι καλη για amd ? Δηλαδη γραφετε οτι να ειναι απλα για να πειτε κατι ?

Δεν ξέρω με ποια ιδιότητα μιλάς εσύ, αλλά μιας και τελειώνω πολυτεχνείο και ασχολούμαι με pc από όταν γεννήθηκα (πήραμε τον 8086 εκείνη τη χρονιά και έπαιζα jordan vs bird πριν πάω νηπιαγωγείο και λειτουργούσα dos πριν μάθω να διαβάζω ελληνικά) και μιας και έχω φτιάξει pc για όλο μου το σόι και φίλους αλλά και έχω βγάλει λεφτά από αυτό κάνοντας το σε άλλους μάλλον, λέω μάλλον, κάτι ξέρω.

Τώρα αν εσύ με κάποιο τρόπο πιστεύεις ότι μπορείς να βρεις πιο εμφανή και ουσιαστικά στοιχεία σε μία κάρτα γραφικών από αυτά τα δύο (μέγεθος, τύπος μνήμης, άντε 3 με την ταχύτητα), χωρίς να μπεις σε λεπτομέρειες που εδώ μέσα δεν ξέρω αν θα καταλάβει κανένας, και που συνήθως δεν έχουν ουσία γιατί στο τέλος θα είναι τεχνολογίες που έχουν όλες οι κάρτες πες μου.

Επίσης αν βρεις amd επεξεργαστή που δεν θα δει βελτίωση βάζοντας http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/psyktres/Zalman-Cpu-Cooler-CNPS90F.htm με 9 ευρώ πες το μου. Γιατί προσωπικά πιστεύω ότι και καλύτερη απόδοση έχει από αυτά που έχει πάνω και θα ρίξει τα rpm στο 35% άρα δεν θα κάνει αυτό τον θόρυβο που δεν αντέχεται και δεν έχω δει έναν AMD να μην έχει μέχρι στιγμής. Τώρα αν αυτό είναι ότι καλύτερο για 8 πύρηνο, όχι, αλλά αν θέλει απλά να μην κάνει θόρυβο, να ρίξει ελάχιστα την θερμοκρασία, και να τον τρέχει στο 25% σε 2 πυρήνες για το Lol επειδή εκεί πάνε οι απαιτήσεις γιατί να πάει σε υδρόψυξη που έχω βάλει εγώ ή σε ένα cpu cooler των 40 ευρώ που θα ήταν, θεωρητικά, καλύτερες λύσεις;

Παράθεση:
Tο pc για games ηταν ειναι και θα ειναι παντα ακριβο To LoL δεν ειναι κατηγορια βαρυ παιχνιδιου.

Που είπαμε το ανάποδο; Ποιος δεν είπε ότι η κάρτα γραφικών είναι υπερβολική για Lol αλλά πρέπει να μας πει τι παιχνίδια παίζει; Τώρα ας μην πάμε στο πόσο αξίζει να δώσεις 4 χιλιάρικα για επεξεργαστή για να τρέχεις στα 500fps και όχι στα 400 με τα μισά λεφτά γιατί εκεί πάμε σε βλακεία και όχι ανάγκη. Επίσης το πιο βαρύ για pc δεν είναι το gaming αλλά προγραμματισμός ή video editing > gaming, πάντως και το 3ο κοστίζει, απλώς οι περισσότεροι πετάνε τα λεφτά τους για i7 και μετά παίζουν FB.

Παράθεση:
cpu+ motherboard + vga + ssd ( πλεον ) => 800.00 ειναι καλο για games

Με 150 ευρώ πριν 2 μέρες πήρα από πλαίσιο cpu, motherboard, ram που τρέχουν Lol στο full. Η κάρτα γραφικών πάνω είναι αξίας 35-40 ευρώ και ssd εκτός αν έχεις κόλλημα να ανοίγει γρήγορα το pc, ή να κάνεις πρώτος Loading ή να κάνεις stream/video editing είναι κάτι που δεν χρειάζεται. Πάντα πας ανάλογα με τις ανάγκες του άλλου στο άμεσο μέλλον (γύρω στα 2-3 χρόνια που καλύπτουν και οι εγγυήσεις).

Το να λες gaming 800 ευρώ είναι βλακεία. Το pc μου το παίρνεις όπως είναι με κάτω από 800 ευρώ μαζί με όλα τα περιφερειακά (2 οθόνες π.χ.) και κάνω stream 720hd χωρίς να πέφτει καρφίτσα από fps με όλα στο full και ο επεξεργαστής μένει στους 15 βαθμούς γιατί μέσα σε αυτό το κόστος έχω και υδρόψυξη... α και έχει παίξει ότι παιχνίδι έχω δοκιμάσει από mmorpg στο full, μόνο fps δεν παίζω που ίσως κάπου να μην ήταν όλα very high/ultra. Που τα βρίσκεται αυτά τα 800άρια για 4 κομμάτια του Pc μόνο δεν μπορώ να καταλάβω.

ΥΓ: Λέγεται gpu όχι vga. http://en.wikipedia.org/wiki/Video_Graphics_Array http://en.wikipedia.org/wiki/Graphics_processing_unit .

Παράθεση:
Επισης το gaming δεν σταματα στον η/υ αλλα χρειαζεται και τα αναλογα περιφερειακα. Ρωτηστε ανθρωπους που γνωριζουν την τεχνολογια .Μην αγοραζετε φθηνα γιατι χανετε χρηματα ( η φτωχια τρωει τον παρα )ειναι προτιμοτερο να κανετε υπομονη και να αγορασετε κατι καλο παρα οτι βρειτε μπροστα σας.
Η ΑΜD ειναι πολυ πισω αυτον τον καιρο .

Πρώτον, ρωτάνε ανθρώπους που ξέρουν.

Δεύτερον, η AMD έχει τα καλά και τα κακά της, ανάλογα με το κόστος και τις απαιτήσεις πας εκεί που πρέπει.

Τρίτον, αν είσαι από αυτούς που θέλουν mouse με 200 πλήκτρα και πληκτρολόγιο με φωτάκια και προγραμματιζόμενα πλήκτρα να σου κάνουν τα combo στο wow δεν ξέρεις τι είναι gaming.

Δες σε παρακαλώ cowsep μία φορά - Mouse random 10 euro mouse, keyboard random 20euro keyboard, monitor random 100euro monitor-, ξέρεις πόσοι streamers είναι έτσι; Ξέρεις ότι σχεδόν όλοι οι κορεάτες χρησιμοποιούν μόνο 1024*768, επειδή το έχουν συνηθίσει, επειδή ο απλός παίχτης πριν μπει σε μεγάλη εταιρεία είχε οθόνη 10 ετίας; Σε πληροφορώ ότι στο παγκόσμιο που δείχνανε τις οθόνες τους ήταν σχεδόν όλοι. Ξέρεις πόσοι φέρνουν από το σπίτι το Mouse και το πληκτρολόγιο που έχουν στο σπίτι αντί για τα πανάκριβα από τους σπόνσορες που είναι πολύ cool για να τα αγοράζουν άσχετοι αλλά δεν είναι καθόλου λειτουργικά ή σου αποσπούν την προσοχή με τα χιλιάδες άχρηστα φωτάκια; Σχεδόν όλοι.

Δηλαδή τι περιφερειακά ακριβώς θες για gaming και ποιος επαγγελματίας παίχτης είχε λεφτά πριν γίνει επαγγελματίας και φτάσει challenger να πάρει Pc με τα λεφτά που λες, από net cafe παίζανε και pc της πλάκας είχανε.

Mouse και πληκτρολόγια με 15-20 ευρώ το καθένα, χωρίς τίποτα περιττό. χωρίς 200 πλήκτρα και φωτάκια και περίεργους σχεδιασμούς που καταστρέφουν τα χέρια μας και οθόνη χωρίς 30 ίντσες, υπερβολικές φωτεινότητες και αναλύσεις. Με 100-150 ευρώ (ανάλογα με την εταιρεία και αν θα πας σε 21 ίντσες ή 23) παίρνεις οθόνες με 1920*1080, άριστη γωνία θέασης, άριστο φωτισμό, αντιθέσεις κτλ και, εκτός αν σου περισσεύουν λεφτά και θες να πάρεις οθόνη για να πουλήσεις μούρη, δεν υστερούν σε τίποτα από μία οθόνη των 500 ευρώ εκτός από τις ίντσες. Π.χ. http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/othones/monitor/LG-Othonh-LED-21-5-22MP55HQ-P.htm. Τι παραπάνω θέλει ένας gamer από αυτή την οθόνη, της λείπει κάτι; Είναι κακή εταιρεία, έχει χαμηλή ανάλυση, έχει χαμηλή αντίθεση, έχει μικρή γωνία θέασης να χαλάνε τα χρώματα, έχει μεγάλο χρόνο απόκρισης; Αν πας στις οθόνες 600 ευρώ + άντε να δεις χρόνο απόκρισης 1ms αντί για 5, που είναι η μόνη διαφορά για gaming, και φωτεινότητα 300 αντί για 250, που επειδή έχω με 200, ούτε τόσο δεν παλεύεται και το έχω βάλει στο 40%, άρα πεταμένα λεφτά.

Πραγματικά απορώ με κάποια post και είναι ο βασικός λόγος που αποφεύγω forum με αντίστοιχες συζητήσεις.

ΥΓ: Η ταχύτητα διαύλου ξέρεις που χρησιμοποιείται και γιατί δεν είναι στα "βασικά" χαρακτηριστικά; Γιατί καμία εταιρεία δεν λέει δίαυλος Χ bit αλλά λένε 2gb μνήμη , τάδε τεχνολογία και τρίτο τάδε ταχύτητα; Γιατί λένε όλοι ότι καλύτερα 2gb με 64bit Και όχι 1gb με 256;

Μήπως το να στέλνεις γρήγορα στοιχεία σε μία κάρτα δεν είναι τόσο σημαντικό όσο το πόσο γρήγορα και σωστά τα επεξεργάζεται ή πόσα χωράει, γιατί αν σε αυτά μείνεις πίσω έχεις άμεσα πρόβλημα ενώ η πιθανότητα να στέλνεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ και όχι μόνο σε στιγμές Loading περισσότερο φόρτο εργασίας στην κάρτα σου από ότι σηκώνουν τα 64 bit είναι πραγματικά δύσκολο;

Το να δώσεις τριπλά λεφτά για μία κάρτα που είναι ίδια με μία άλλη και έχει τετραπλό δίαυλο είναι πεταμένα λεφτά και στο 99% των παιχνιδιών δεν θα δεις καμία διαφορά κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Τώρα όντως δεν ασχολούμαι άλλο.

Καλά χριστούγεννα και πρόσεχε τα λεφτά σου και τα λεφτά των άλλων.

Insomnia79

Senior Member

12-24-2014

οκ

ασχολουμαι με εμποριο service η/υ από το 2003 με δικο μου μαγαζι . Εσυ εισαι στο πολυτεχνειο εγω εχω βιδωσει ( πουλησει ) καποιες χιλιαδες η/υ .Το 1ο μου pc ηταν ενας amiga500 το 1988 μαλλον δεν ξερεις καν τι είναι . Αγοραζα games μεσου του περιοδικου PIXEL που επισης δεν ξερεις τι είναι. δεν θα πω περισσοτερα διοτι πολύ απλα εισαι σπουδαστης όταν αποκτησεις εμπειρια τοτε ότι θες. Το gaming για μενα είναι Hobby . Μετα την δουλεια αργα μου αρεσει να απολαμβανω παιχνίδια στο pc μου. Είναι φτιαγμενο για games.Μαζι με τα περιφερειακα του ( μια καρεκλα καλη μου λειπει μονο , dxracer ερχεται με τον Αι Βασιλη )

Εσυ βγαζεις χαρτζιλικι. Εγω ζω από αυτό και παντα μα παντα προτιμω να χασω καποια ευρω παρα να κοροιδευω τον κοσμο.Ειναι μπούμερανκ αν το κανω αυτό.

και ναι όταν λεμε παιχνίδια δεν εννοω τα mame32 ( τα οποια είναι παιχνίδια ) διοτι αν πουλησω ένα η/υ με μικρη καρτα γραφικων και παει να κανει install καποιο COD mwa και δεν παιζει τοτε ο μαλακας θα είμαι εγω. Για μενα τα παιχνίδια αρχιζουν από εκει διοτι η εμπειρια αυτό μου εμαθε.

οσον αφορα τα περιφερειακα οκ πριν 100 χρονια ειχανε λαμπες με λαδι αντι για ρευμα ας παρουμε παλι λαμπες με λαδι .
Δλδ αυτές οι εταιρειες πουλανε λαμπάκια και μοστρα τπτ άλλο !!

strumfomelenios

Senior Member

12-24-2014

Παράθεση:
Insomnia79:
GIGABYTE VGA GTX 760, N760OC-2GD, 2048MB, GDDR5 αυτή είναι μια καρτα γραφικων με gddr5 και 2gb μνημη
τιμή κάπου στα 230€ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΙΝΙΜΟΥΜ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ...

Example games. Batman : Arkham Origins. Περυσινό παιχνίδι. Recommended Graphics ... NVIDIA GeForce GTX 560 ... Τιμή ... χμ νομίζω γύρω στα 190 €. Το Call of Duty: Advanced Warfare έχει minimum Graphics : NVIDIA® GeForce® GTS 450 @ 1GB (κάπου 100 με 140 € ίσως) ... Αν θελήσω να παίξω το Assassin's Creed Unity, ίσως θα πρέπει να ξοδέψω καμιά 250αριά € να πάρω μια NVIDIA GeForce GTX 680 που είναι στα minumum requirements.

Το minimum για παιχνίδια εξαρτάται από το τι παιχνίδια παίζεις, και πόσο σε ενδιαφέρουν οι "οπτικές" απαιτήσεις του παιχνιδιού. Δεν συμβαδίζω πολύ με τα σημερινά παιχνίδια, και είμαι λάτρης των παιχνιδιών που καταλήγουν να μην έχουν πολλές απαιτήσεις, φρου-φρου και αρώματα. Οπότε θα ψάξω κάτι που να βρίσκεται σε ισορροπία μεταξύ τιμής-απόδοσης-διάρκειας ζωής, όσον αφορά την κάρτα γραφικών.

Σημείωση: Το LoL έχει Reccomended Nvidia GeForce 8800/AMD Radeon HD 5670 or equivalent video card (Dedicated GPU with 512MB+ Video Memory(VRAM))...

Dmn cdng

Insomnia79

Senior Member

12-24-2014

Παράθεση:
strumfomelenios:
Example games. Batman : Arkham Origins. Περυσινό παιχνίδι. Recommended Graphics ... NVIDIA GeForce GTX 560 ... Τιμή ... χμ νομίζω γύρω στα 190 €. Το Call of Duty: Advanced Warfare έχει minimum Graphics : NVIDIA® GeForce® GTS 450 @ 1GB (κάπου 100 με 140 € ίσως) ... Αν θελήσω να παίξω το Assassin's Creed Unity, ίσως θα πρέπει να ξοδέψω καμιά 250αριά € να πάρω μια NVIDIA GeForce GTX 680 που είναι στα minumum requirements.

Το minimum για παιχνίδια εξαρτάται από το τι παιχνίδια παίζεις, και πόσο σε ενδιαφέρουν οι "οπτικές" απαιτήσεις του παιχνιδιού. Δεν συμβαδίζω πολύ με τα σημερινά παιχνίδια, και είμαι λάτρης των παιχνιδιών που καταλήγουν να μην έχουν πολλές απαιτήσεις, φρου-φρου και αρώματα. Οπότε θα ψάξω κάτι που να βρίσκεται σε ισορροπία μεταξύ τιμής-απόδοσης-διάρκειας ζωής, όσον αφορά την κάρτα γραφικών.

Σημείωση: Το LoL έχει Reccomended Nvidia GeForce 8800/AMD Radeon HD 5670 or equivalent video card (Dedicated GPU with 512MB+ Video Memory(VRAM))...

Dmn cdng

μα αυτο λεω όταν λεει pc για games πρεπει να εχεις ένα στάνταρ. Αν ελεγε η/υ για LOL ναι οκ παρε ότι θες ...

Strumfojeth

Senior Member

12-24-2014

Παράθεση:
Insomnia79:
οκ

ασχολουμαι με εμποριο service η/υ από το 2003 με δικο μου μαγαζι . Εσυ εισαι στο πολυτεχνειο εγω εχω βιδωσει ( πουλησει ) καποιες χιλιαδες η/υ .Το 1ο μου pc ηταν ενας amiga500 το 1988 μαλλον δεν ξερεις καν τι είναι . Αγοραζα games μεσου του περιοδικου PIXEL που επισης δεν ξερεις τι είναι. δεν θα πω περισσοτερα διοτι πολύ απλα εισαι σπουδαστης όταν αποκτησεις εμπειρια τοτε ότι θες. Το gaming για μενα είναι Hobby . Μετα την δουλεια αργα μου αρεσει να απολαμβανω παιχνίδια στο pc μου. Είναι φτιαγμενο για games.Μαζι με τα περιφερειακα του ( μια καρεκλα καλη μου λειπει μονο , dxracer ερχεται με τον Αι Βασιλη )

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι "ιδεολογικές" διαφωνίες στους υπολογιστές και βρίσκω την όλη συζήτηση πολύ χρήσιμη, αλλά κουλάρετε λίγο ρε παιδια ... γιατί να μην ξέρει τι έιναι ο amiga500 ή το PIXEL .?. Μυστικά ήταν ή μήπως οτι γεννήθηκες λίγο νωρίτερα αποτελεί και κάποιο τεράστιο πλεονέκτημα .?.

Keep calm and argue with facts ...

Υ.γ.
Προχθές πήγα σε νετ καφε τοπικο και είχε razer keyboard με χρώματα και διαφορα φρουφρου ... ωραίο οπτικά αλλά τα δάκτυλά μου δεν περάσανε καλά ...

Άρα, ναι, σε κάποιο επίπεδο και η εμφάνιση είναι και αυτή ένα προϊόν και, προφανώς, ως τέτοιο, κοστίζει ...

Ethismos

Senior Member

12-24-2014

Παράθεση:
Το gaming για μενα είναι Hobby

Συγνώμη αλλά με αυτά που γράφεις και προτείνεις μάλλον απλά σου περισσεύουν λεφτά.

Όταν προτείνεις κάρτα γραφικών από 70 ευρώ σε 250 με αυτές τις διαφορές που έχουν, όταν λες για 4 κομμάτια 800 ευρώ όταν με τα ίδια λεφτά μάλλον ξέρεις, σύμφωνα με ότι υποστηρίζεις, ότι μπορεί να φτιάξει όλο το pc και να παίζει τα πάντα, όταν έχεις τόσο χαμηλά την amd με τους επεξεργαστές που βγάζει στα 80-200 ευρώ (σειρά fx από 4300 έως 8350), όταν ο άλλος βάζει την έννοια του badget και εσύ μου μιλάς για ανούσια περιφερειακά razer τότε ένα συμπέρασμα μπορώ να βγάλω: έχεις σταματήσει να είσαι αγοραστής και να έχεις οικονομικά θέματα, το κάνεις μόνο από χόμπυ σπαταλώντας περισσότερα χρήματα από ότι θα έπρεπε και για κέρδος και δεν καταλαβαίνεις τις ανάγκες του άλλου επειδή κρίνεις από την δική σου άνεση.

Γι αυτό εσύ είσαι πωλητής/επιχειρηματίας και εγώ είμαι αυτός που γλυτώνει τον κόσμο από το να πετάει τα λεφτά του, και γι αυτό δεν βλέπω να συμφωνούμε, κυρίως επειδή το μόνο ουσιαστικό επιχείρημα για να στηρίξεις αυτά που λες είναι ένας δίαυλος που δεν ξέρω αν ξέρεις πώς λειτουργεί αλλά τον πουλάς σαν χαρακτηριστικό και την πιθανότητα να θέλει να παίξει κάποιος cod στο full με badget 800 ευρώ.. που γίνεται αλλά όχι αν ασχολείσαι με τα περιφερειακά που προτείνεις και όχι με επεξεργαστή intel...

Άλλο να βιδώσεις pc, άλλο να το πουλήσεις, άλλο να ξέρεις πώς λειτουργεί, και άλλο αυτό το pc να είναι ότι χρειάζεται ο άλλος και όχι ότι θέλεις να του δώσεις εσύ. Εγώ σίγουρα υστερώ στο δεύτερο, εσύ μάλλον στο τέταρτο. Σκέψου το λίγο αν θες γιατί αν όντως έχεις τις γνώσεις που θα έπρεπε μετά από τέτοια ενασχόληση, και που φαντάζομαι ότι έχεις, τότε αυτά που γράφεις είναι υπερβολές και ακρότητες για άτομα που τους περισσεύουν πολλά λεφτά.

ΥΓ: Έχω κάτσει σε pc με razer keyboard/moyse που κάνανε μαζί παραπάνω από τον επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών μου, και ήταν πεταμένα λεφτά και καθαρά λάθος τοποθετημένα για gamers, με υπερβολικά πράγματα που ο χρήστης δεν χρησιμοποιούσε αλλά τα είχε αγοράσει γιατί κάποιος του τα πούλησε όταν μπήκε σε ένα κατάστημα με 300 ευρώ στην τσέπη.

Επίσης ο 8086 είναι πιο παλιός από το amiga που λες και είχε ο αδερφός μου στις αρχές τις δεκαετίας του 90, όχι δεν διάβαζα pixel γιατί έμαθα να διαβάζω ελληνικά το 93 και έγραφα σε dos το 91.

Insomnia79

Senior Member

12-24-2014

0 amiga500 ηταν ο πρωτος η/υ για παιχνίδια ειχε χρωματα!!!και στερεοφωνικο ηχο !!! Μιλαμε για παιχνίδια φιλε μου .
Ο amstrad 128 η ο 8086 δεν ηταν η/υ για παιχνίδια ΕΒΛΕΠΕΣ ΜΟΝΟ ΤΕΛΕΙΕΣ !!!

το gaming είναι hobby .

hf and gg

strumfomelenios

Senior Member

12-24-2014

Παράθεση:
Insomnia79:
το gaming είναι hobby .

hf and gg

Πουθενά δεν λέει ότι το hobby πρέπει να σου κοστίζει ο κούκος αηδόνι. Οπότε το επιχείρημα αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο. Μην τα σιδερώνουμε όλα.

Dmn cdng