Αρχείο των παλιών Φόρουμ

Έχει χυθεί πολύ ηλεκτρονικό μελάνι τα τελευταία χρόνια σε αυτό το φόρουμ, γι'αυτό φροντίσαμε να το κρατήσουμε διαθέσιμο για ανάγνωση και αντιγραφή. Εδώ θα βρείτε παλιότερες συζητήσεις από την αρχή του φόρουμ (Μάιος 2012) μέχρι και τον Φεβρουάριο του 2015. Όταν τελειώσετε, ελάτε στα Boards για τα νεότερα για το League of Legends.

ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΊΤΕ ΤΑ BOARDS

ιδεες για νεο pc

Comment below rating threshold, click here to show it.

vF RΓ‘vΓͺnborn

Senior Member

12-23-2014

Ηello!
Καιρος για αλλαγη και λεω να αλλαξω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το pc μου!!! Ενα παιδι μου προτεινε κατι τετοια σε τιμη περιπου 800 μ 900ε πανω κατω ...το συγκεκριμενο δεν εχει λειτουργικο και δεν εχει και DVD driver!!! πειτε μου και εσεις τη γνωμη σας για αυτο εδω !!!
http://i.imgur.com/GsLLYtu.png (http://i.imgur.com/GsLLYtu.png)

Ethismos

Senior Member

12-23-2014

Παρατηρήσεις:

Οι μνήμες στα 1866 δεν προσφέρουν ουσιαστική αλλαγή στο σύστημα και 99.9% αν θελήσεις να βάλεις και άλλη μνήμη σε 2-3 χρόνια θα πας σε ddr4 με 2100+, οπότε προτείνω να πας σε 1600 και λίγο χαμηλότερο κόστος, π.χ. με CORSAIR CML8GX3M1A1600C10 VENGEANCE LP 8GB DDR3 1600ΜΗΖ PC3-12800 γλυτώνεις 24.5 ευρώ και σε απόδοση για Lol δεν θα δεις ούτε ένα fps διαφορά. Επίσης η μητρική σου παίζει μέχρι 1600 φυσιολογικά και 1800+ σε overclock οπότε αν δεν θες να ασχοληθείς με τέτοιες ιστορίες, 1600.

Σκέψου και http://www.e-shop.gr/gigabyte-ga-970a-ud3p-retail-p-PER.526958 για μητρική, σηκώνει μόνο 32gb που είναι το μόνο της αρνητικό, αλλά μέχρι να βάλεις παραπάνω (τα καλύτερα παιχνίδια τώρα παίζουν με 8) θα πας σε ddr4 και θα αλλάξεις και μητρική, και προσωπικά προτιμώ gigabyte. ΥΓ πάλι γλυτώνεις 9 ευρώ.

O AMD επεξεργαστής θα χρειαστεί αλλαγή σε ανεμιστηράκι 99% λόγο θορύβου. Αν δεν σηκώνουν υδρόψυξη τα οικονομικά σου βρες κάτι με ~20 ευρώ να γλυτώσεις 4000rpm στο ανεμιστηράκι της cpu.

Γιατί όχι http://www.e-shop.gr/western-digital-wd10ezrx-caviar-green-1tb-sata3-p-PER.303677 για σκληρό; Υπάρχει κάποια διαφορά εκτός από τιμή; Σε κάθε περίπτωση WD πετάνε, προτίμησέ τους.

Το κουτί δεν έχει ιδιαίτερα καλή ροή αέρα, η θέση/θέσεις αριστερά είναι μόνο για να ρίχνεις αέρα στη cpu, που γενικά δεν είναι καλή ιδέα για διάφορους λόγους (ροή στο υπόλοιπο κουτί, θόρυβος, φθορές), ειδικά αν έχεις καλό ανεμιστηράκι. Αν βάλεις υδρόψυξη εκεί αξίζει.

Μετά ουσιαστικά μένεις με 2 ολόκληρα ανεμιστηράκια, ένα μπροστά και ένα πίσω. Σκέψου κάτι σε στυλ http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/pc-cases-koutia/Corsair-Carbide-200R-Gaming-case-Midi-Tower-Black-CC-99011023-WW.htm ή κάτι αντίστοιχο με 2 ανεμιστηράκια να βάζουν αέρα χαμηλά και 2 να βγάζουν από ψηλά και πίσω, με αρκετές ακόμα θέσεις σε πλάγια για υδρόψυξη ή αν θες να βάλεις κάτι συγκεκριμένα για cpu/gpu αν παρατηρήσεις πρόβλημα. Γενικά μία καλή επιλογή σε κουτί, μιας και αλλάζουν εξαιρετικά σπάνια, δεν είναι κακή ιδέα. Ένα σωστό airfow στο δικό μου pc έριξε θερμοκρασία με 4 ανεμιστηράκια των 6 ευρώ το καθένα (για πέταμα από πλαίσιο) κάπου 5-10 βαθμούς ανάλογα με το κομμάτι του pc. Επίσης θα έχεις παραπάνω θέσεις για σκληρούς δίσκους και ίσως κανονικές θέσεις για ssd (κάτι που πρέπει αν ρωτήσεις) και δεν θα ψάχνεσαι σε 1-2 χρόνια για το που θα βάλεις τον δεύτερο/τρίτο σκληρό σου.

Συμπερασματικά:
+Κουτί, ψύξη cpu
-Μητρική, RAM, HDD
? Ανάλογα με τα παιχνίδια που θες να παίξεις ίσως η κάρτα γραφικών να είναι υπερβολή, αυτό δεν μπορώ να το κρίνω, μείνε πάντως σε gddr5 και αν δεν θες παιχνίδια με τεράστιες απαιτήσεις μπορείς να ρίξεις λίγο εδώ το κόστος για να δώσεις σε κουτί, υδρόψυξη ή/και περιφερειακά! Για παιχνίδια επιπέδου Lol μπορείς να πέσεις σε 40% του κόστους και να είσαι στα very high με 120+ fps.

ΥΓ: Μιας και δεν είπα τίποτα για τροφοδοτικό, για maximum απόδοση το τροφοδοτικό πρέπει να τρέχει έως 60%, ένα corsair τροφοδοτικό δίνει 90% απόδοση, άρα κάπου 495W. το 60% είναι 297. Η CPU σου τρώει έως 135, οπότε έχεις 160 για τα υπόλοιπα, που δεν είναι άσχημα (μιλάμε για max efficiency, ότι απλά τα σηκώνει είναι λογικό).

Ίσως να πας σε 600 μένοντας σε καλό corsair, μην κάνεις όμως καμία υπερβολή και πάρεις παραπάνω εκτός αν του ρίξεις πάνω 2η κάρτα γραφικων και 2η οθόνη + 3-4 δίσκους για να κάνεις stream ή κάτι αντίστοιχο. Για φυσιολογική χρήση και το 550-600 θα τρέχει νομίζω. Τρέχω ίδιο επεξεργαστή και αντίστοιχο σύστημα με 650 και δεν το φτάνω 60% ποτέ.

Badbeat4u

Member

12-23-2014

Μπορείς να κόψεις αρκετά από την κάρτα γραφικών αν το θέλεις μόνο για Lol. Kαι τροφοδοτικό πάρε ένα non modular με περισσότερα watt για να έχεις χώρο για αναβαθμίσεις στο μέλλον και να κατεβάσεις ακόμα περισσότερο το κόστος. Κατα τ άλλα μια χαρά είναι αυτή η σύνθεση,η amd σε αυτή την τιμή νομίζω είναι μονόδρομος.

Strumfojeth

Senior Member

12-23-2014

Σε παρόμοιο θέμα λίγους μήνες πριν γράφτηκαν 7 σελίδες με πολύ ενδιαφέροντα πράγματα/προτάσεις τα οποία προσωπικά τα βρήκα πολύ χρήσιμα :
http://forums.eune.leagueoflegends.c...d.php?t=746286 (http://forums.eune.leagueoflegends.com/board/showthread.php?t=746286)

Το τελικό συμπέρασμα είναι οτι η τελική σύνθεση που καταλήξαμε τότε, αυτή τη στιγμή εξακολουθεί να "πετάει", δεν έχω διαπιστώσει κανένα πρόβλημα με γραφικά σε οποιοδήποτε παιχνίδι και δεν έχω ακούσει ποτέ το ανεμιστηράκι, εκτός απο το πρώτο δευτερόλεπτο εκκίνησης του υπολογιστή.

Δεν ξέρω αν οι AMD είναι πιο value for money, αλλά τέτοια ησυχία δεν την έχω "ξανακούσει" και την απολαμβάνω ακόμη.

vF RΓ‘vΓͺnborn

Senior Member

12-23-2014

Παράθεση:
Strumfojeth:
Σε παρόμοιο θέμα λίγους μήνες πριν γράφτηκαν 7 σελίδες με πολύ ενδιαφέροντα πράγματα/προτάσεις τα οποία προσωπικά τα βρήκα πολύ χρήσιμα :
http://forums.eune.leagueoflegends.c...d.php?t=746286 (http://forums.eune.leagueoflegends.com/board/showthread.php?t=746286)

Το τελικό συμπέρασμα είναι οτι η τελική σύνθεση που καταλήξαμε τότε, αυτή τη στιγμή εξακολουθεί να "πετάει", δεν έχω διαπιστώσει κανένα πρόβλημα με γραφικά σε οποιοδήποτε παιχνίδι και δεν έχω ακούσει ποτέ το ανεμιστηράκι, εκτός απο το πρώτο δευτερόλεπτο εκκίνησης του υπολογιστή.

Δεν ξέρω αν οι AMD είναι πιο value for money, αλλά τέτοια ησυχία δεν την έχω "ξανακούσει" και την απολαμβάνω ακόμη.

Το θεμα ειναι οτι εγω προσωπικα δεν εχω ιδεα απο αυτα..Την συνθεση αυτη τη συγκεκριμενη δεν την εχω κανει εγω αλλα γνωστος μου!!! Οποτε οτι και να δω οτι και να μου πειτε προσωπικα το βρισκω καλο :P τουλαχιστον σιγουρα καλυτερο απο το τωρα Pc μου :P!!!

Παράθεση:
Μπορείς να κόψεις αρκετά από την κάρτα γραφικών αν το θέλεις μόνο για Lol.

Δε θα παιζω μονο lol αλλα δε θα παιζω και παιχνιδια που θελουν και τρελες απαιτησεις σε θεμα γραφικων και ουτε με ενδιαφερει να το εχω στο Ultra high graphics! Medium εως High μου φαινεται normal. Κυριως online MMORPG games με ενδιαφερει να παιζει σχετικα αξιοπρεπεστατα σε θεμα γραφικων τωρα κατι αλλα τρελα πραγματα ουτε καν !!!!

Πανω κατω ο Ethismos μου ειπε τι πρεπει να αλλαξω και τι να προσθεσω κλπ οποτε θα το ακολουθησω! Για το τροφοδοτικο θα ρωτησω και θα ερθω με περισσοτερα νεα :P

Ethismos

Senior Member

12-23-2014

Παράθεση:
δεν έχω ακούσει ποτέ το ανεμιστηράκι

Intel RPM έως ~3000-3500, AMD RPM έως ~5500-6000 σε cpu cooler από αυτά που έχω δει (έφτανα σχεδόν6000 στο stream και το ανεμιστηράκι ακουγόταν στο διπλανό δωμάτιο και καθαρότατα μέσα από το MIc που ίσα ακουγόταν η φωνή μου!) και διαβάσει. Ενημερωτικά ανεμιστηράκι απλό φτάνει 1500-2200, κάπως αντίστοιχα είναι και τα db.

Πολύ καλό value for money στους AMD, αλλά συνήθως το cpu cooler του το θέλει, ακόμα και τα φτηνά με 12 ευρώ που είχα δει στο πλαίσιο βγάζουν καλύτερη απόδοση και λιγότερο θόρυβο (και από το κανονικό της Intel...).

Γενικά πάντως, ότι και να πάρεις το να αφήσεις το κανόνικό cooler πάνω δεν είναι η καλύτερη ιδέα, αν θες επεξεργαστή για πολλά χρόνια και πολλή χρήση παίρνεις μια υδρόψυξη και είσαι στους 10-15 βαθμούς συνέχεια, full απόδοση, 0 φθορές. Από την άλλη καλοκαίρι με ανεμιστηράκια να τραβάς απέξω αέρα στους 35 βαθμούς και μέσα να τον κάνεις 55-60, όσα ανεμιστηράκια και να ρίξεις υπάρχει θέμα. Για χαλαρή χρήση βέβαια (ποτέ stream, pc ανοιχτό 24 ώρες κτλ) και στις 2 περιπτώσεις ένα φυσιολογικό cpu cooler στα 20 ευρώ κάνει μεγάλη διαφορά.

Παράθεση:
δεν έχω διαπιστώσει κανένα πρόβλημα με γραφικά σε οποιοδήποτε παιχνίδι

Κι εγώ με αντοίστιχη κάρτα δεν έχω θέμα, αλλά δεν παίζω και παιχνίδια με τρελές απαιτήσεις. Για Lol με 70-80 ευρώ χαλαρά παίρνεις κάρτα που έχει τα πάντα very high. Τώρα για άλλα mmo, μια κάρτα ggdr5 2gb κοντά στα 140 ευρώ λογικά θα είναι Ok.

Και από το Post που αναφέρεσαι:
Παράθεση:
CORSAIR CARBIDE SERIES 200R BLACK 57.00 €

Αυτή η σειρά τους έχει βγει τέλεια από θέμα ροής αέρα, 200r, 300r ειδικά σπάγανε τα πάντα σε όλα τα test πριν λίγους μήνες, πώς όμως σου έχει φανεί από θέμα χώρου;

Badbeat4u

Member

12-23-2014

O μαμίσιος ανεμιστήρας της amd είναι απλά ανυπόφορος. Ακόμα και σε στοκ ρολόγια και χωρίς να ζορίζεται κάνει ενοχλητικό θόρυβο. Ψύκτρα οπωσδήποτε.

Strumfojeth

Senior Member

12-23-2014

Παράθεση:
ethismos:

γενικά πάντως, ότι και να πάρεις το να αφήσεις το κανόνικό cooler πάνω δεν είναι η καλύτερη ιδέα, αν θες επεξεργαστή για πολλά χρόνια και πολλή χρήση παίρνεις μια υδρόψυξη και είσαι στους 10-15 βαθμούς συνέχεια, full απόδοση, 0 φθορές. από την άλλη καλοκαίρι με ανεμιστηράκια να τραβάς απέξω αέρα στους 35 βαθμούς και μέσα να τον κάνεις 55-60, όσα ανεμιστηράκια και να ρίξεις υπάρχει θέμα. για χαλαρή χρήση βέβαια (ποτέ stream, pc ανοιχτό 24 ώρες κτλ) και στις 2 περιπτώσεις ένα φυσιολογικό cpu cooler στα 20 ευρώ κάνει μεγάλη διαφορά.

δεν έχεις κι άδικο ... τώρα έχω απορία να δω τι θα γίνει το καλοκαίρι απο πλευράς rpm

Παράθεση:
ethismos:

κι εγώ με αντοίστιχη κάρτα δεν έχω θέμα, αλλά δεν παίζω και παιχνίδια με τρελές απαιτήσεις.

παρομοίως

Παράθεση:
ethismos:

αυτή η σειρά τους έχει βγει τέλεια από θέμα ροής αέρα, 200r, 300r ειδικά σπάγανε τα πάντα σε όλα τα test πριν λίγους μήνες, πώς όμως σου έχει φανεί από θέμα χώρου;

να υποθέσω οτι αναφέρεσαι σε εσωτερικό χώρο μιας και το κουτί εξωτερικά πιάνει τον συνηθισμένο χώρο που πιάνουν τα περισσότερα κουτιά.

εσωτερικά δεν έχω ιδία άποψη γιατί δεν το συναρμολόγησα ο ίδιος, αλλά είχα ρωτήσει τον τεχνικό/καταστηματάρχη περι του θέματος και μου είχε πει οτι ήταν πάρα πολύ άνετο και βολικό για τον ίδιο.

το μόνο που με έχει χαλάσει, όπως είπα και τότε είναι οι τρύπες που έχει απο πάνω, αλλά είναι πολύ εύκολο να καλυφθούν αν τελικά κάποιος δεν βάλει τα επιπλέον εξαρτήματα που είναι για αυτές τις θέσεις.

Ethismos

Senior Member

12-24-2014

Παράθεση:
να υποθέσω οτι αναφέρεσαι σε εσωτερικό χώρο

Ναι, έχω πάρει το 300r της ίδιας σειράς και είναι τέρας. Ανετότατο, με θέσεις για πολλούς σκληρούς, ειδικές υποδοχές για ssd, πολλές θέσεις για ανεμιστηράκια που παίρνουν πάνω 80άρια, 120άρια και 140άρια! Το μόνο κακό του ήταν ότι η υδρόψυξη στις περισσότερες θέσεις "έπεφτε" πάνω στην κάρτα γραφικών και αναγκάστηκα να της αλλάξω θέση σε σχέση με αυτό που είχα υπολογίσει (είχα σκεφτεί να την βάλω από πάνω, τελικά είναι στο πλάι πάνω από την cpu, οι δύο θέσεις που δεν θα έβαζα ανεμιστηράκι έτσι κι αλλιώς).

Πάντως το να έχεις amd να τρέχει στους 15 βαθμούς με 0 θόρυβο όταν η gpu και η μητρική είναι στους 25, που επίσης είναι αρκετά χαμηλά και μένουν εκεί μόνο με τα ανεμιστηράκια, είναι μεγάλη ικανοποίηση.

Insomnia79

Senior Member

12-24-2014

Ethismos πεσμου ρε φιλε απο ποτε μετρας την αποδοση της καρτας γραφικων με τον τυπο της μνημης και απο ποτε μια ψυκτρα τον 12 - 20 ευρω ειναι καλη για amd ? Δηλαδη γραφετε οτι να ειναι απλα για να πειτε κατι ?

Tο pc για games ηταν ειναι και θα ειναι παντα ακριβο To LoL δεν ειναι κατηγορια βαρυ παιχνιδιου.

cpu+ motherboard + vga + ssd ( πλεον ) => 800.00 ειναι καλο για games
Επισης το gaming δεν σταματα στον η/υ αλλα χρειαζεται και τα αναλογα περιφερειακα. Ρωτηστε ανθρωπους που γνωριζουν την τεχνολογια .Μην αγοραζετε φθηνα γιατι χανετε χρηματα ( η φτωχια τρωει τον παρα )ειναι προτιμοτερο να κανετε υπομονη και να αγορασετε κατι καλο παρα οτι βρειτε μπροστα σας.
Η ΑΜD ειναι πολυ πισω αυτον τον καιρο .