Welcome to the Forum Archive!

Years of conversation fill a tonne of digital pages, and we've kept all of it accessible to browse or copy over. Whether you're looking for reveal articles for older champions, or the first time that Rammus rolled into an "OK" thread, or anything in between, you can find it here. When you're finished, check out Boards to join in the latest League of Legends discussions.

GO TO BOARDS

New idea (RP Converter)

1
Comment below rating threshold, click here to show it.

BorkPoland

Junior Member

11-03-2014

Hello,

I've got a new idea that can help players and also authors. The whole thing is about a new way to buy RP.

For example, I want to buy 40 RP, because I need so much for new skin. In old fashioned way I will need to buy 400 RP, because I can't buy less.

And now the new idea. You can wrote how many RP you need, and the program calculates, how much it will costs.

I realize that idea will propably cause money loss in Riot, but I think a lot of players will start to buy RP because of this new way to buy it.

I'm sorry for my english, I'm from Poland.

Greetings

Christian

PS: You can also read this post in polish language below.

Witam,

Wpadłem na pomysł, który spodoba się prawdopodobnie większości graczy League of Legends. Mam na myśli nowy sposób kupowania RP. Mam na myśli wprowadzenie "Przelicznika RP", który ma za zadanie wyeliminowanie licznych maili w waszym kierunku z prośbą o drobną sumę RP, bo tyle zabrakło do skórki.

Sposób ten działać powinien tak, iż wpisujemy konkretną sumę RP, jaka jest nam potrzebna, a program przelicza kwotę, jaką powinniśmy zapłacić.

Rozumiem, że może się to wiązać ze stratami pieniężnymi, ale ułatwi to bardzo grę, a może i więcej graczy zdecyduje się na kupno RP.

Liczę, że otrzymam odpowiedź na temat tego pomysłu.
Pozdrawiam

Krystian

1