Welcome to the Forum Archive!

Years of conversation fill a tonne of digital pages, and we've kept all of it accessible to browse or copy over. Whether you're looking for reveal articles for older champions, or the first time that Rammus rolled into an "OK" thread, or anything in between, you can find it here. When you're finished, check out Boards to join in the latest League of Legends discussions.

GO TO BOARDS

Kako postati bolji i izaci is bronze/silvera (Don't read if you're not from balkan)

1
Comment below rating threshold, click here to show it.

Chr0nos33

Junior Member

07-08-2014

Ovako, pratim svaki dan stranice, grupe i forume i slusam kako ljudi cmizdre zato sto ne mogu da izadju iz manjih divizija (Zbog raznih razloga). Podelicu sa vama stvari koje sam ja iz iskustva morao da promenim da bi izasao iz takozvanog "elo hell-a". Pre nego sto pocnem, da bi ovaj guide uspeo, moracete da se fokusirate na ono sto vam kazem, i AKTIVNO da pokusavate da poboljsate stvari koje cu navesti, a za to morate da me poslusate BEZ POGOVORA. I naravno, ako ste vi sami veca divizija onda nema potrebe da citate, no hajde da pocnemo.

1. Farm/CSing
Ovo je stvar koja najvise razlikuje high elo i low elo igrace, da bi ste postigli prednost, NE MORATE DA UBIJETE SVOG PROTIVNIKA. To da li vi imate 130 kripova na 15 minuta, ili 60 u 15 minuta JE RAZLIKA DA LI CE TE UZETI BLOODTHIRSTER NA 13 ILI NA 18 MINUTA. Morate da razumete, ako vec dominirate lane, bicete u VECOJ prednosti, ako samo freezujete kripove ispred svog towera i bezbedno farmujete (Detaljnije o tome kasnije).
Sad, zasto bi to radili, umesto da dajvujem protivnika i da ga ubijem 10 puta.
Prvo, ispred svoje kule ste bezbedni od gankova.
Drugo, njemu onemogucavate da uzme bilo kakav farm i xp (Umesto da pushujete i da on lepo farmuje pod towerom), a ako zeli da vam se priblizi da uzme kripa morace da snosi posledice (Ili ga ubijete ili ga ranite toliko da mora da se vrati u bazu, a imajte na umu da ste blizu svog towera sve vreme tako da ste bezbedni od njihovog junglera)
Trece, sto vise nekog ubijate, manje golda vredi. Vec posle nekih 5-6 smrti on postaje manje vredan nego kripovi (To se resetuje ako on uspe nekog da ubije)
Takodje imajte na umu da je u proseku 15-16 kripova = 1 kill.
Sad, kako da poboljsate farm. Prvo, morate da postavite sebi neki standard, npr. profesionalci, oni imaju standard od minimalno 10 kripova po minutu, a neki i vise (Npr 200 u 18 minuta i slicno). Ako ste vi bronza, a mucite se sa farmom postavite sebi za pocetak da imate minimalno 50 manje nego sto bi trebalo da imate svaku partiju, npr 150 kripova na 20 minuta. NEPRIHVATLJIVO JE DA IMATE UPOLA MANJE NEGO STO BI TREBALO U DATOM VREMENU, POSEBNO ZA ADC-a KOJI BI TREBAO DA IMA NAJVISE U TIMU (Npr 100 kripova u 20 minuta, 150 u 30 minuta i slicno). Ja sam npr pravio custom partije gde sam ISKLJUCIVO vezbao farm, a kad si sam, trebao bi da pogodis makar nekih 90%-95% kripova, sada svake partije imam po 80 na 10 minuta, 170-180 na 20 minuta i to bez ikakvog truda, udje ti u misicnu memoriju. Da sebi otezas, skini rune i masteries i stavi bota protiv tebe da simulira protivnika, i onda probaj da uzmes nekih 90% kripova.
Evo vam prost guide kako da farmujete kao challanger (Credits to Elyndar) http://imgur.com/orWUCKH

2. Kilovi i objektivi
Opet, stalno gledam slike gde igraci imaju po 20+ kilova pa izgube partiju i onda su saigraci krivi.
Prvo, ako ti imas toliko kilova, zapitaj se koliko ti imaju saigraci. Ako vec imas toliko kilova, TI MORAS DA IZVUCES EKIPU. Znas kako uvek ima neki kreten u tvom timu koji fiduje i na kraju taj nafidani protivnkik im izvuce partiju, PA ZASTO TI NISI TAJ NAFIDANI PROTIVNIK KOJI CE DA IZVUCE SVOJU EKIPU?.
Drugo, kada uradite ace, ili im npr ubijete bot, ili junglera, UZIMAJTE OBJEKTIVE UVEK. PLACE MI SE KADA GLEDAM U BRONZI KAKO UBIJU BOT A ZMAJ ILI TOWER OSTANU NETAKNUTI.
Late game, ako uradite ace, UZMITE NEKI OBJEKTIV, NEMOJTE DA SE VRACATE U BAZU DOK SE NJIHOVA EKIPA NE VRATI. Ovo je glavni razlog zasto gubite partije sa dosta kilova, ne prioritizujete objektive i dajete protivnickoj ekipi vremena da se vrati u partiju.
Ovako bi trebalo da izgledaju prioriteti Tower>Inhib>Baron>Dragon>Buffovi (Blue i red).
Jos jedna stvar, u zavisnosti od championa i lane-a ne moze svaki champion da izvuce partiju, zato igrajte snowball champione (One koji mogu brzo da stvore prednost i da je uvelicavaju).
Sve u svemu, lepo je imate kilove ali morate znati STA DA URADITE SA KILOVIMA.

3. Chat i komunikacija
Bicu veoma kratak sto se tice ove teme, jer nema neke velike filozofije. NE PRICAJTE, UOPSTE. Znaci ne koristite all chat, team chat, nista, znaci NE PRICAJTE. Iskljucivo koristite pingove. Ako ne mozete sami da se iskontrolisete imate opciju da iskljucite chat i to uradite. Ako vas neko nervira i psuje, koristite mute dugme (Pritisnete TAB i imate pored igraca dugme da ga mutujete), NEMOJTE SE SVADJATI UOPSTE. To sto vi pisete report ovog report onog, "omg fuk u" i te stvari, necete dobiti APSOLUTNO NISTA. Ne razumem zasto vecina igraca sa ovih prostora ima potrebu da se svadja i tako ceo game, gubite vreme radeci to. Ovo sto pisete report for feed i ostale stvari, isto nista necete dobiti i da ga reportujete, samo unosite negativnu energiju u spustate moral ekipe. Prvo sto su sanse da on dobije ban 1 u 1000, drugo sto za neke stvari ni ne moze da dobije ban, npr za unskilled, za to se ne daju banovi. Vec ako imate nekog afk-a ili trola, to mozete prijaviti, ali ne i da besnite u chatu zbog toga. Dajte sve od sebe i pokusajte da svejedno dobijete partiju(Jer je moguce, pogotovo sto u low elo igraci prave DOSTA gresaka), i na kraju ako hocete malo da iznesete bes reportujte ga. Mada imajte u umu da neki afk lik mozda ima neke probleme u stvarnom zivotu, tako da vam preporucujem da ukoliko zelite vec da reportujete nekog, uradite to samo za rage quit (Iz besa izadje is partije ili namerno izadje da bi izgubili).

4. Uzimanje nepotrebnih rizika
Prvo da definisemo rizik, rizik je neka akcija koja nije sto posto sigurna da uspe ali uglavnom daje vecu nagradu.
Sad u LoL-u ovo je sirok pojam, tako da ne mogu da vam pricam pojedinacno o svakoj situaciji kad ne treba rizikovati, ali evo vam primer da vam da osecaj kad vam se ne isplati da uzimate rizik:
Ubili ste nekog u lane-u vise puta i hocete da ga dajvujete (Napadnete pod towerom). Ovo vam se nikako ne isplati, jer ako ga vi dajvujete, i recimo da ga ubijete (Ili jos gore ne ubijete), a onda tower dovrsi tebe, upravo si dobio 50 golda i potrosio oba summonera dok je on dobio shutdown od 500 golda i time se vratio u igru. I da vas ne ubije tower, postoji velika verovatnoca da ce njihov jungler doci i ubiti tebe. Znaci to je primer kada je ogroman rizik a nagrada mala. Jos jedan primer je, kada ne vidite celu njihovu ekipu na mapi, i ti se npr setas u jungli kad ono iz zbuna iskoci ceo njihov tim i ubije te. U toj situaciji moras da budes paranoican, i da stojis na sigurnom mestu, jer postoji rizik da ih bas ti nadjes u bilo kom zbunu. U LoL-u uglavnom nista ne bi trebao da rizikujes, ili eventualno ako je nagrada velika a imate velike sanse da uradite to (U prednosti ste npr), ali ako ne uspete snosicete velike posledice (Mozda cak i izgubite ceo game zbog tog jednog rizika).

5. Championi i item buildovi
Ovako, ovaj deo je nesto sto mene najvise nervira. Necu vam reci da ne mozete da igrate nekog championa, jer vi mozete da radite sta hocete, ali ako zelite da napredujete poslusajte me. U bronzi verujem da ima nekoliko championa koje ja volim da zovem "Bronze magneti" sto uopste ne mora da znaci da je champion los, nego ga igraci u bronzi pogresno koriste ili mu ne kupuju korektne iteme, a sve se to vrlo lako popravlja. Slusam svaki dan kako ljudi pricaju "heca op" ili "kata op" ili slicno. Pod broj jedan, ne igrajte champove koji su previse nerfovani ili su prosto losi, u to spadaju hecarim, khazix, fiora, AP Nidalee, i jos neki. I jos nesto da posebno izdvojim, NEMOJTE NIKADA, ALI NIKADA VISE DA STE UZELI GUNBLADE I LIANDRY'S NA KATARINI. Verujte mi da nije tesko da odete na probuilds.net ili lolking ili cak i lolnexus (Koji vam daje odma da nekoliko buildova koji su proovi koristili za datog championa). Sto se tice itema, izbacite neke iteme, znaci nemojte uopste da ih kupujete. A pod tim mislim na runaans, thornmail (JEDINO je dobar protiv nekog nafidanog autoattack championa kao sto je tryndamere), dva ista itema (Postoje izuzetci mada VEOMA retko, npr ranije nije bilo lose da uzmes 2 bloodthirstera na dravenu ako imas tim da te zastiti, mada je sad bt nerfovan pa ne moze zbog novog pasiva), sword of the divined, wriggles lantern (Feral je trenutno iskljucivo dobar na Yi-u i warwicku, NI SLUCAJNO NA LEE SINU, RENGARU ITD). Naucite da kupujete iteme protiv datog protivnika, npr, ako si ti neko ko koristi dosta mane kao sto je orianna, a igras protiv lupam zeda ili yasua, naravno da ne trebas da uzmes athenes, nego lepo uzmes tear pa kupis zhonyu kao prvi item. Jos jedna VEOMA VAZNA STVAR, ako gubite lane, NEMOJTE DA NASTAVITE DA GRADITE OFANZIVNO (Uz par izuzetka, npr tryndamere, yi), ako igrate lee sin-a na topu ili ne daj boze fioru, i krenete da gubite lane, GRADITE TENK, znaci ako vas jebe neki ryze onda uzmite spirit visage ili banshee kao prvi item, ako vas dominira neka shyvana uzmite randuin kao prvi item, znaci ukratko IGRAJTE CHAMPIONE KOJI SU TRENUTNO DOBRI I KUPUJTE PRAVE ITEME ZA NJIH.

6. Champion select, main champion i main uloga
Ovako, ako zelis da udjes u vece divizije, moras da imas championa i ulogu koja ti je glavna, ALI moras da znas osnove svake uloge. Prva stvar, na rankedu vlada PICK ORDER, znaci ako si ti 5. pick i hoces mid, a prvi pick isto hoce mid verovatno neces dobiti mid. Nemoj da places, trolujes i psujes zbog toga. I naravno, uvek mozes lepo da zamolis nekog da ti da ulogu, ako hoce, hoce, ako nece, nece. Verujte mi, dobar SUPPORT moze da izvuce partiju. Bilo je toliko slucajeva da je u protivnickoj ekipi bio neki odlican thresh koji nas je prosto jebo sa hukovima, spasavao je sve zive i stitio svog mida i adc-a i bukvalno zbog njega dobiju partiju. Dobar jungler, koji zna kako da counterjungluje, zna kad i kako da gankuje i zna da countergankuje moze isto da izvuce ekipu tako sto ce dominirati early game i napraviti prednost za celu ekipu. Top laner, koji dobije svoj lane isto moze da izvuce partiju tako sto ce primorati njihovog junglera da ga kampuje (Sto oslobadja ostatak ekipe od pritiska junglera), unistavati turrete i biti neko ko ce biti neunistiv a opet imati pristojan damage. Poenta ovog je da SVAKA uloga moze da izvuce ekipu na svoj nacin, i da nije sramota ako si support. Tvoj glavni lane i glavnog championa moras da znas kao svoj dzep, znaci da znas kad je jak, kad je slab, u kojoj situaciji sta da kupujes, kako teamfightove da odigras, da uradis uspesno svoj zadatak u taemfightu itd.. Za mene npr je taj champion talon, i uvek znam kako da odigram sa njim protiv datog protivnika, kad mogu da budem agresivan, kad da igram defanzivno, kako da ubijem vazne mete u teamfightu i slicno.. Imate neke stvari koje prosto naucite od igranja, npr npr, na topu je najvaznije da prvi dobijes lvl 2, i ako igras championa kao sto je tryndamere, rengar odma ga all-inujes (Znaci napadnes ga i ides da ga ubijes, ne da ga udaris i da se povuces). Neki championi su jaki na odredjenom levelu, npr, sa talonom mozes uglavnom svakog protivnika da all inujes u 6. levelu i sa ignitom 95% slucajeva da ih ubijes, ukoliko nemaju heal ili exhaust, ako nista, makar ce potrositi oba summonera i vratice se u bazu, sto tebi ostavlja malo free farma i prednost kad se vratis u lane. Sad, moras i imati na umu ko im je jungler, ako im je jungler npr lee sin, eve, elise ili vi, moras imati u umu da ne budes previse agresivan na pocetku i da ne pushujes jer su to jungleri koji su jaki na pocetku i gankuju na pocetku partije. A ako si jungler, moras imati na umu koji su ti protivnici, npr ti si lee sin, a na topu imas lupam ireliu, a protivnik joj je rengar ili tryndamere. Uzmi jedan buff, i dodji na top jer je velika verovatnoca da ce taj protivnik biti agresivan, sto je za tebe vrlo lak gank, a ako nije, onda samo odi do tvog sledeceg buffa i igraj normalno. Sto se tice jungle, SupremeNexus moze da vas nauci detaljnije o countergankovima, invadovima i takvim stvarima.

7. Manipulacija kripova
Postoje dve stvari koje mozete raditi sa kripovima: da pushujete ili da freezujete.
Uglavnom, ako ste u prednosti, ja bih vam preporucio da freezujete, ali sad cu vam reci prednosti i mane od oba nacina.
Pushing
-Prednosti:
1. Protivnik ce gubiti kripove od towera, i polako ali sigurno ce mu ce rusiti tower
2. Skillshot champovi (Kao sto su ezreal, nidalee) nece moci da vas gadjaju jer ce kripovi biti oko njih.
3. Ti ces njih moci lakse da gadjas pod towerom, jer ti imas kripove da blokiraju udarce, on nema.
4. Ako krene da te udara sa obicnim napadima, prvo sto ce izgubiti jos vise kripova, drugo sto ce tvoji kripovi krenuti njega da udaraju jer je okruzen tvojim kripovima.
-Mane:
1. Zahteva dobro vardovanje
2. Daleko si od towera, tako da si laka meta za gank
3. Tvoj jungler nece moci da gankuje jer je protivnik kod svog towera
4. Moras da pushujes SKROZ do njihovog towera, ako ne uradis to, moci ce da farmuju bez problema
-Kako se izvodi: Pushujes tako sto udaras kripove sto vise (Pri tom da ne masis farm) i trudis se da uvek imas vise kripova od njega.
Freezing
-Prednosti:
1. Veoma bezbedan od gankova, jer drzis kripove odma izvan dometa towera
2. Tower ti ne uzima kripove, a ti farmujes bez problema
3. Tvoj jungler ce verovatno moci da gankuje
4. Ako si u prednosti, protivnik ce izgubiti sve kripove, jer nece moci da ti se priblizi
-Mane:
1. Ako se vratis u bazu, tower ce ti verovatno nastradati ili ce primiti dosta stete
2. Ako je lane jednak, tj nemas veliku prednost, protivnik moze samo da pushuje do kraja tvog towera a ti ces izgubiti kripove
3. Ako je lane jednak a on pushuje, moci ce da te gadja pod turretom, jer nemas nikakvu zastitu ni prostora da izbegavas, isto se odnosi na skill shot champione (Ezreal, nidalee)
-Kako se izvodi: Gledas da protivnikovi kripovi polako krecu ka tvom toweru, kad dodju bas izvan dometa tu stanes,i samo last hitujes (Ne udaras kripove uopste), i to last hitujes kad imaju bas malo hp-a, oko 40, i gledas da broj tvojih i njegovih kripova bude jednak.
Kada razmenjujete udarce, probaj da se boris izmedju svojih kripova, razlog je sto ce tvoji kripovi napadati protivnika, a na pocetku partije kripovi imaju damage kao adc na levelima 1,2 i 3.

8. Jos neki generalni saveti
-Ne nerviraj se oko stvari na koje ne mozes da utices, npr ako ti bot ode 0-20.
-Nikad se ne predaj, ako gubite, kazi ekipi da igra bezbedno i da odugovlaci partiju do late game-a (U bronzi uglavnom ne znaju da zavrse partiju brzo kada imaju prednost).
-Ostani smiren u svim situacijama I KORISTI MOZAK.
-Ne mozes da dobijes svaku partiju, i to moras da prihvatis.
-Ne gledaj tudje, vec svoje greske, i uvek gledaj gde mozes da se poboljsas
-Preuzimaj krivicu na sebe, ako nesto ukenjas reci "My bad" ili se izvini
-Wardovi, wardovi i wardovi, nisam napravio posebnu temu o ovome ali wardovi stvarno mogu da te spase iz odredjenih situacija, pogotovo ako imas prednost, ne zelis da je izgubis zbog toga sto njihov mid i jungle dodju kod tebe na topu pa krivis mida sto nije reko ss. Uostalom, to ti je wallhack za 75 golda, znaci mozes da vidis mapu i daje ti bezbednost.
-Nemojte da placete i da cmizdrite jungleru za pomoc, ako vec ima dobra prilika za gank (Protivnik pushuje a nema wardove), pristojno mu to ukazite i ako dodje, dodje, ako ne dodje, ne dodje
-Nije sramota potraziti pomoc od drugog igraca, ja sam pitao diamond igraca da me nauci sve sto moze o igranju adc-a i pomoglo mi je mnogo, znaci ne plasite se da pitate za pomoc.
-I NAJVAZNIJE OD SVEGA, NEMOJTE DOPUSTITI DA VAS PONOS SPRECI U UCENJU(npr. ja sam baja, nisam ja nikad kriv samo su drugi krivi, sve znam, ne treba mi pomoc itd..)

To bi bilo to, ako ubacite ovo sto sam vam rekao u igru garantujem vam da cete primetiti poboljsanje i otici u vece divizije bez problema. Ako je bilo sta nejasno, postavljajte pitanja slobodno, takodje primam sve kritike i savete. I javite ako sam napravio neke gramaticke greske. GL & HF and may the power teemo be with you

PopSok

Junior Member

07-08-2014

Dobar guide, nisam znao da je farm toliko bitan, hvala

NemkePro97

Junior Member

07-08-2014

Svidja mi se guide, i upravi si da se mnogi nerviraju zbog gluposti...

Chr0nos33

Junior Member

07-08-2014

Hvala

andrejhead123

Recruiter

01-03-2015

Hvala

Don StriX

Junior Member

01-10-2015

Sjajan guide.Nemam drugih komentara

demon666x

Member

01-10-2015

ali brate ustvari niko na ovaj toxic serverom ne bole ga kurac za timom jer su oni uvjek "bolji" a zbog takvih igaraca dobri igraci su na rizik da izgube svoje mjesto jel razumes ?

TrollFeedTroll

Junior Member

01-15-2015

bump

Vuglaizaugla

Junior Member

01-15-2015

Au vidi koliki je,dobar venac.Ja sam tek na 20 lvlu shvatio koliko je cs bitan,i od tada csujem k'o besan sto me redovno stavlja u prednos' nad protivnikom.

Nije mi bilo jasno kako jedan clickamere bije k'o bogotac nema ni 1 kill.Pogledam scoreborad,150cs,mi ostali 50.
Ahaaaaa...znaci u tom zecu je lez'o grm.

xXxBloodSwordxXx

Junior Member

02-19-2015

odlicno

1