Witamy w archiwalnej wersji forum

Przez lata istnienia, Wasze cyfrowe pióra zapisały sterty stron na starej wersji forum. Nie chcemy by wszystko to, co pojawiło się na starym forum zarosło wirtualnym kurzem i przepadło w otchłani internetu. Dlatego też, oddajemy w Wasze ręce to archiwum. Znajdziecie tu wszystkie informacje dotyczące starszych bohaterów, eventów, oraz Waszej twórczości. Będziecie mogli z uśmiechem na twarzy przewertować prawie 3000 stron w wątku "Takie tam trolle od Riotu. Z angielskiego forum...". A kiedy już skończycie przeglądać te pożółkłe strony historii League of Legends, pamiętajcie by z powrotem dołączyć do rozmów i nowinek na nowej wersji forum.

PRZEJDŹ DO FORUM


PBE - Krótki Poradnik

Comment below rating threshold, click here to show it.

Nixodrius

Senior Member

06-26-2012

Zmiany Zmiany Zmiany!

LINK (http://forums.eune.leagueoflegends.com/board/showthread.php?t=633951)

Więcej info klikając na link powyżej, ale w skrócie:


Na PBE zostaną wkrótce wprowadzone modyfikacje, jeżeli chodzi o cały system działania/rejestracji. W skróce prezentuje się to następująco:

- Dostęp do PBE będzie teraz nadawany na pewien określony okres czasu. W większości przypadków będzie to okres około miesiąca, aczkolwiek może się zdarzyć iż bedzie on dłuższy/krótszy zależnie od potrzeb

- Teraz już nie będzie trzeba polować na konto, uzywając specjalnej strony rejestracyjnej. Logując sie na swoje konto bedzie można aplikować o dostęp w danym cyklu testowym

- Szykuje się wielkie czyszczenie tj. większość użytkowników "straci" swoje konta, czyli będzie podlegała procedurze cyklicznej aplikacji. Część z osób które wykazują się inicjatywą, bądź w ten czy inny sposób się przysłużyły społeczności MOGĄ (aczkolwiek nic nie jest pewne) liczyć na kontakt ze strony RIOT'u.

- Po każdym cyklu, większość kont ulega deaktywacji (Czyli nalezy aplikować na następny cykl)

- Osoby które w trakcie cykli testowych będą się odznaczały zarówno zaangażowaniem jak i nienaganną postawą, moga liczyc na dostęp na więcej niż jeden cykl.

To tak w skrócie. Poradnik przejdzie gruntowne przebudowanie po wejściu tych zmian w zycie. Póki co starą część poradnika jeszcze zostawiam

Więcej Info już wkrótce

PBE – Krótki poradnik i Wprowadzenie


Słowo Wstępu (albo kilkanaście słów):
Skoro tu jesteś, znaczy to, że chcesz rozpocząć swoją przygodę z PBE (lub tez już zacząłeś lecz chcesz paru wskazówek albo masz coś do dodania od siebie). To bardzo dobra wiadomość i muszę ci pogratulować tej trafnej decyzji. Ten poradnik ma na celu zapoznanie czytelnika zarówno z funkcjonowaniem jak i obyczajami panującymi na tym serwerze (aby wszystkim testowało się lepiej!). Jeżeli masz jakiekolwiek uwagi, bądź pytania nie bój się ich zadać w tym temacie, gdy tylko będę miał czas odpowiem (a być może ktoś mnie nawet uprzedzi!). Tak czy owak, miłej lektury!
Nixodrius


1. Pierwsze kroki – podstawowe pytanie i szybka instalacja
Zaintrygowany słowem wstępu, być może chcesz zabrnąć nieco dalej w świat PBE. Zanim jednak to uczynisz pora zadać sobie pytanie: Dlaczego chcę brać w tym udział? Serwer Testowy został przedewszystkim udostępniony graczom w dwóch celach: by sprawdzać stabilność klienta (zarówno AIR jak i samej gry) w warunkach większej ilości graczy oraz naturalnie czy przeróżne łatki oraz funkcje są pozbawione błędów. Samo to sprawia, że większość osób to czytających (zakładając, że moi czytelnicy aktualnie przebywają w Europie) będzie miało dość wysoki ping.

Dzieje się to tak dlatego, że serwer stoi bezpośrednio w siedzibie Riotu, tak aby zespół zajmujący się łataniem dziur i błędów mógł natychmiast reagować i wprowadzać poprawki (były czasy na PBE, kiedy to potrafiliśmy mieć koło 4 patchy dziennie). Jeżeli nie jesteś w stanie dostosować się do takich opóźnień (około 200 pingu) być może powinieneś zarzucić pomysł bugtrackingu w środowisku PBE.

Bugtracking to dość dobre określenie, gdyż musisz również wiedzieć, że dobra zabawa i rywalizacja nie są tak ważne jak na serwerach normalnych gry. Riot dał nam jasno do zrozumienia, że chce byśmy dobrze się bawili na PBE, zaznaczając jednak iż nadrzędnym celem tego serwera jest wyszukiwanie błędów. Co to w rezultacie oznacza? Ano tyle, iż prawdziwą wygraną jest tutaj wyłapanie błędu (oraz sprawdzeniu go kilkukrotnie) a nie zdobycie pentakilla oraz zniszczenie nexusa.

Serwer ten też nie służy do sprawdzania efektywności championów, których nie posiadasz na swoim koncie (chociaż przy okazji sprawdzania błędów możesz spokojnie przyjrzeć postać której nie posiadasz pod względem siły, lecz nie powinno to byc twoim najważniejszym celem). Biorąc to pod uwagę nadal chcesz brać udział w życiu tego serwera? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, zapraszam dalej


Oczywistym jest to, że klient gry oraz klient PBE drastycznie się różnią. Różnice są na tyle duże, że musisz ściągnąć zupełnie nowego klienta gry. Lecz najpierw wypadało by się zarejestrować.

- https://pbe.leagueoflegends.com/en/signup/index - Strona rejestracji konta
- http://pbe.leagueoflegends.com/en/signup/redownload - Strona na której to możesz ściągnać klienta

Uwaga! Do niedawna parę osób zgłaszało błąd z rejestracją. W razie problemów większości osób pomagało kliknięcie w wybór regionu i zaznaczenie „PBE”.

Nastepnie wypakowujemy zawartość folderu w miejscie ZUPEŁNIE inne na dysku niż to w którym masz oryginalnego klienta League of Legends. Po rozpakowaniu zawartości, klikamy lol.launcher.exe (lub lol.launcher.admin.exe jeśli zajdzie taka konieczność) i rozsiadamy się wygodnie, gdyż potrwa to trochę czasu...


2. Klient jaki znasz jednak zupełnie inny przy okazji – Witamy na PBE

Po zaktualizowaniu klienta PBE do najnowszej wersji, możemy kliknąć spokojnie „PLAY” (ewentualnie możesz zmienić wersję na Polską, także tu to działa). Przywita nas znany dobrze ekran logowania, więc nie pozostaje nic innego jak się zalogować. I tu czeka nas niespodzianka! Zaczynamy goli i wesoli na lv.1 bez żadnych perspektyw i wskazówek. Co należy uczynić? Nic....naprawdę nic, poprostu poczekać.

System PBE działa w taki sposób, że po pewnym czasie (od kilku minut do niestety kilku godzin) przyzna ci poziom 30 oraz pierwsze środki potrzebne do testowania tzn. 4000 rp i 10000ip. W czasie oczekiwania na otrzymanie tych środków ŚWIETNYM pomysłem jest puszczenie treningu/customa. To pozwoli ci sie dostosować do opóźnienia panującego na PBE. Uczyniwszy to, szybko wchodzimy do listy pokoi i wybieramy: „Public Chat 1”.

Weź głęboki oddech i spójrz na co chwilę poruszające się okienko chatu.....pełno na nim innych osób, wesoło rozmawiających ze sobą. Pamiętaj, to jest chat PUBLICZNY i co ważniejsze językiem obowiązującym na nim jest język Angielski. Co za tym idzie spamowanie chata niesławnym już na PBE tekstem „Kto PL?” (nie tyczy się to tylko języka Polskiego, reakcja na podobne pytania w innych językach będzie ta sama) to najprostsza droga by zostać zignorowanym lub co gorsza by sprowokować kogoś.


Najlepszym pomysłem jest więc używanie języka Angielskiego, lecz nie jest on wymagany (po prostu będziesz miał bardzo utrudnione zadanie). W końcu powinna się zakończyć procedura przygotowywawcza, a ty powinieneś mieć poziom 30 oraz potrzebne środki, co dalej?

Możesz się wdać w szał zakupów! Pamiętaj jednak, run nie kupisz za RP a czempionów tak, mądrze rozdysponuj swoje środki (chociaż perspektywa wszystkich skórek Teemo wydaje się kusząca), gdyż na następną dostawę będziesz musiał czekać. Jak długo? Będąc aktywnym (tzn grając, udzielając się etc) będziesz otrzymywać w każdą niedzielę (czasu lokalnego) taką samą liczbę RP/IP. Dlatego tak ważne jest mądre zagospodarownie pierwszych środków, wszak musisz mieć CZYM testować. Skoro to mamy za sobą przechodzimy dalej, do całej esencji serwera PBE.

3. Rozpoczynamy – czyli pożyteczne z przyjemnym (lecz nie odwrotnie!)

Pora więc zacząć grę, jednak warto się do niej przygotować. Bardzo pomocna jest rzecz niezwykle prosta tj. Spojrzenie na zegarek. Może to wydawać się śmieszne, ale przy wielu poważniejszych błędach, pomocne jest dodanie Loga z gry (o tym później), a ich nazwy zawierają datę jak i godzinę rozpoczętej gry. Zapamiętanie więc godziny pozowoli ci na łatwą identyfikację pliku. Następną rzecza jest wybranie jak chcemy dołączyć do gry i tu pozwolę sobię na małą rozpiskę:

- Ranked – Szanse na zagranie takiej gry są naprawdę znikome, pozatym wielu graczy bardzo krzywo patrzy na ciągły spam na chacie „Join Ranked GAME”. Jeżeli nie jesteś absolutnie pewien, że ktoś jest w kolejce rankedowej, odradzam dołączanie, gdyż czekanie na taką grę 220 minut to norma

- Solo Normal – Tu jest już zdecydowanie lepiej, lecz nadal zdecydowanie dłużej niż w przypadku serwera normalnego. Standardowy czas oczekiwania około 3 minut

- Premade Normal – Poniekąd jest tu problem, bo trudno znaleść wtedy przeciwników. Jednokrotne ogłoszenie na chatcie, że twoja drużyna czeka na inną drużynę nie powinna być uważana za coś złego. Czas oczekiwania: około 10 minut

- Custom – chyba najlepszy sposób na grę. Gier jest zazwyczaj całe mnóstwo, no i jest tu też dostępny tak ekscytujący tryb jakim jest MURDER BRIDGE! (znany również jako : ARAM, Proving Grounds, Most nad Otchłanią Czerni, Miłosny Zaułek). Jedynym minusem są gracze nadużywający przycisku QUIT. Mimo to to chyba najbardziej pewny sposób na grę.


Gdy w końcu udało nam sie rozpocząć grę warto sobie postawić priorytety. Po pierwsze, twoim celem jest upewnienie się, że wszystko działa bez zarzutu. Po drugie, nie prowokowac ani nie dać się sprowokować. No i dopiero po trzecie grać dla samego grania. Jeżeli masz trochę doświdczenia w graniu na normalnych serwerach będziesz w stanie wyczuć wszystkie anomalie (pomijając ping który jest na poziomie 198-250).

Trudności mogą sprawiać dopiero co dodane nowinki (tak, na PBE wiele rzeczy jest na długo przed normalnymi serwerami). Wczytaj się dokładnie w opisy jak co ma działać i obserwuj, obserwuj, obserwuj. Klient PBE bywał często niestabilny więc kontrolowanie FPS’ów też jest dobrym pomysłem. Gra powinna przebiegać tak jak na normalnym serwerze aż do czasu....

4. Znalazłem błąd/gra stała się niestabilna! – co dalej?

Chyba najlepszym pomysłem, jest przeanalizowanie całej sytuacji na szybko. Co robiłem na moment przed wystąpieniem tejże anomalii? Czy ten błąd napewno jest błędem? Czy jestem w stanie dokonać reprodukcji tej sytuacji? Nie ważne jakie są twoje odpowiedzi na te pytania, staraj się nie przerywać meczu, bo być może znajdziesz cos ponadto. Ale powiedzmy, że wystąpił tylko ten jeden, jedyny błąd, co dalej? Na samym początku wyodrębniamy loga z gry, jeśli uważasz, że błąd był poważny/krytyczny.

Zaglądamy do folderu w którym to rozpakowaliśmy PBE i przechodzimy do pod folderu z logami. Przyjmując, że wypakowaliśmy PBE na dysk C do Dokumentów, ścieżka dostępu będzie wyglądać tak:

C:\Users\Gracz\Documents\PBE\Logs\Game - R3d Logs

Pamiętając datę oraz godzinę rozpoczęcia gry, mozemy bezbłędnie zlokalizować feralną grę i skopiować log z tego meczu. Nastepnym bardzo ważnym krokiem jest reprodukcja tego błędu. Nie zawsze jest możliwa, ale jeżeli uda ci się to uczynić, w bardzo ławty sposób podniesiesz range błędu oraz pomożesz Riotowi naprawić go dużo, dużo szybciej. Następnie wypadało by zgłosic błąd. Możesz to ucznić w trzech miejscach:

- NA http://na.leagueoflegends.com/board/forumdisplay.php?f=44
- EUNE http://eune.leagueoflegends.com/board/forumdisplay.php?f=92
- EUW http://euw.leagueoflegends.com/board/forumdisplay.php?f=94

Forma zgłaszania jest dość prosta i opisana dokładnie w tym temacie http://na.leagueoflegends.com/board/showthread.php?t=1203830

W tym momencie niestety nie ma działu poświęconego becie po Polsku, więc należy to robić po angielsku w anglo-języcznych działach podanych powyżej. Jest to całkiem zrozumiałe, gdyż osoby najczęsciej tam odpowiadające to projektanci gry, którzy chyba nie władają zbyt biegle językiem Polskim. Jeżeli odnalazłeś jakiś błąd a nie możesz sam go zgłosić poproś kogoś by uczynił to za ciebie. Pamiętaj by do poważniejszych błędów dołączyć wyodrębnione wcześniej przez ciebie Logi.

5. Krótkie FAQ – jak przetrwać w dżungli zwanej Betą

- Dlaczego na PBE mam taki wysoki ping? Jak ja mam tak grać? Czy nie mogą zrobić PBE EU?
Nie jest to takie proste. Po pierwsze cały zespół zajmujący się wdrażaniem patchy znaduje się w siedzibie głownej. Problemem by było łatanie błędów tak często, jeżeli musieliby robić to zdalnie. Musimy przyjąć to tak jak jest, uczestnictwo w PBE jest dobrowolne.

- Nie dostałem ip/rp, dlaczego? Długo muszę na to czekać?
IP/RP jest rozdawane co niedzielę (czasu lokalnego) jednak mogą wystąpić problemy ze skryptem. Należy wtedy cierpliwie poczekać. Spamowanie forum bądź chata na niewiele się zda. Warto równiez pamiętać o tym, że należy być aktywnym, samo logowanie i rozegranie gry bądź dwóch nie ejst wystarczające

- Czy Riot grywa z testerami na PBE? A jeśli tak to kiedy?
Riot jak najbardziej wspiera społeczność PBE i czasem się to przejawia grami ze społecznością PBE. Odbywa się to najczęściej Między poniedziałkiem a piątkiem w godzinach dla nas nocnych (u nich jest to dzień). Warto przy tym nadpomnieć, iż wiele osób podaje się za pracowników Riota nimi nie będąc. Sprawdź dokłądnie pisownię nicka kogoś twierdzącego, że pracuje dla Riota. Tylko Rioterzy moga używać przedrostku „Riot”, lecz wiele osób próbuje stoswac wariacje typu: Rlot, Riiot, Riót etc.

- Czy można zostać zbanowanym? Bo z tego co widzę pełno jest leaverów oraz osób trollujących dość mocno. Czy Riot w ogóle coś z tym robi?
Jeszcze w Październiku gdy Riot dopiero zaczynał projekt PBE, zaproszono tylko osoby które Riot uznał za wartościowe. Z racji tego, że frekwencja nie była zbyt duża, otworzył rejestrację dla wszystkich. Wcześniej w małej społeczności nie było to problemem, teraz jest. Na szczęście ostatnio podjęto kroki przeciw osobom jawnie działającym na szkodę PBE. Sytuacja powinna się poprawiać z dnia na dzień.

-Ale nooby na tym PBE, to chyba jakaś kpina!
No nie do końca. Tutaj nie jest ważne czy jesteś dobry w tą grę czy nie, tutaj wspierasz społeczność League of Legends, lokalizując błędy. Jeżeli jesteś tu tylko po to by flame’ować, denerwować się, wyzywać i pokazywac jaki to jesteś dobry, to niestety chyba PBE nie ejst miejscem dla ciebie.

-Znalazłem Błąd! Czy społeczność PBE pomaga sobie w ich poszukiwaniu/reprodukcji? Czy są specyficzne osoby na które moge liczyć?
Pełno jest osób skorych do pomocy, ale jeżeli miałbym wymieniac po nickach to z pewnościa byliby to
- Jeżeli porozumiewasz sie po angielsku: vLemon, AcookieMonster, webcamqt, SuJu, Patxi
- Jeżeli mówisz tylko w ojczystym języku: SirRFI (ten to wszędzie się wciśnie :P), LeSupport, no i chyba wychodzi na to że ja czyli Nixodrius
To chyba wszystko. Mam nadzieję, że byłem pomocny i ten krótki poradnik wyjaśni zawiłości tego strasznie dziwnego serwera jakim jest PBE. Miłego testowania przywoływacze!

PS. Informacja dla vLemon, która tego nie zrozumie i będzię się męczyc prosząc kogoś o tłumaczenie : Bardzo ladny kotek-Soraka, ale to nie zmienia faktu, że i tak mi wisisz puszkę, ty już wiesz czego!


Comment below rating threshold, click here to show it.

Avenlion

Recruiter

06-26-2012

Bardzo ładny i przejrzysty poradnik, nareszcie ktoś to ładnie skleił.
Gratuluje i dziękuje.


Comment below rating threshold, click here to show it.

SirRFl

Senior Wrenchmen

06-26-2012

Huhuhu, niezła lektura, nie spodziewałem się tego aż tak dużo.

57725

Plus dla Ciebie i postaram się o sticky.

NatanSmok.jpg

Comment below rating threshold, click here to show it.

vLemon

QA Analyst

06-26-2012

Βardzo dobry poradnik!


Comment below rating threshold, click here to show it.

Pirenoid

Senior Member

06-27-2012

Cytat:
Nixodrius:
Nastepnie wypakowujemy zawartość folderu w miejscie ZUPEŁNIE inne na dysku niż to w którym masz oryginalnego klienta League of Legends.

Przepraszam bardzo, ale co to ma znaczyć? Ja dla przykładu trzymam PBE w folderze LoLa, w podfolderze "LoL PBE". Czyżbym popełniał jakiś błąd?


Comment below rating threshold, click here to show it.

Nixodrius

Senior Member

06-27-2012

To raczej dodane zostało na zasadzie "lepiej dmuchać na zimne". Bardzo wiele osób po prostu podmieniało pliki i pojawiały się posty "jak wrócić do wersji standardowej". Poradnik został napisany w taki sposób by było jak najmniej komplikacji, więc trzymanie PBE z dala od normalnego LOL'a trzeba potraktować jako ostrożność nie przykazanie


Comment below rating threshold, click here to show it.

Nixodrius

Senior Member

07-14-2012

Rejestracja jest chwilowo zamknięta, poradnik nadal aktualny lecz nie ma możliwości dołaczenia. BUMP


Comment below rating threshold, click here to show it.

Nixodrius

Senior Member

07-16-2012

Rejestracja na nowo otwarta (16.07.2012). Wszystkie punkty są znów aktualne


Comment below rating threshold, click here to show it.

NiktNieZabije

Junior Member

07-31-2012

kiedy dostane na pbe ip i pz ???


Comment below rating threshold, click here to show it.

Rootmasher

Junior Member

08-08-2012

skopiować log z tego meczu

mam skopiować cały log? dodać jako załącznik?
wkleić go na forum?
Momentu kiedy ten bug wystąpił odnaleźć nie mogę a chciałbym pomóc.
Nie do końca zrozumiałem tej części Twojej wypowiedzi.